Mať prehľad o všetkých novinkách z vybraných oblastí alebo sledovať všetky spravodajské weby na mobilnom zariadení nie je veľmi pohodlné. Práve pre vyriešenie tohto problému alebo zjednodušenie organizácie správ existujú rôzne čítačky. Pre iOS to je napríklad Flipboard, aj pre Android to je známy Pulse. Google má ale vlastný ekvivalent – Currents. Od včera (11.apríla) je táto aplikácia dostupná aj mimo USA, teda aj u nás. Cez veľmi prehľadný dizajn ponúka optimalizované čítanie správ aké používateľ chce a kedy chce.
Google aktuality majú hornú, respektíve ľavú polovicu domácej obrazovky venované prezentácii obrázkov z posledných udalostí. Druhú časť displeja tvorí knižnica médií a zdrojov správ a takzvané trendy. Najprv si treba nastaviť, od koho sa majú správy zobrazovať. Vyberať sa dá podľa žánru, hľadať manuálne alebo sa stačí spoľahnúť na odporúčania od aplikácie. Pridať sa dá aj RSS kanál.
Po kliknutí napríklad na technologický web The Verge sa zobrazia všetky správy graficky usporiadané a optimalizované presne na displej, na ktorom sú Google aktuality spustené. Text je s obrázkami, no úplne bez ďalších záložiek, reklám a iných rušivých častí. Niektoré média majú aj vlastné foto a videogalérie (prepojené na YouTube). Slovenské weby ešte takto prispôsobené nie sú, zobrazia len perex a tlačidlo na prečítanie si klasickej webovej verzie článku.
V záložke trendy sa podobne vyberajú všeobecné okruhy ako zo sveta, obchod, šport, veda a aplikácia potom z týchto okruhov zobrazuje najdôležitejšie témy od viacerých vydavateľov. Napríklad správou dňa je záchrana deviatich zavalených baníkov v Peru. Po rozkliknutí sa zobrazia správy o tejto udalosti z Reuters, Bloomberg, Wall Street Journal a iných veľkých periodík. V záložke User Generated sú zozbierané videá s touto témou.V aplikácií je integrovaný aj automatický prekladača, takže v online režime sa správy dajú preložiť cez Google Translate jediným kliknutím. Iným kliknutím sa zas článku jednoducho zdieľajú cez e-mail alebo sociálne siete.
Ako sa na Google produkt patrí, všade sa dá vyhľadávať, v článkoch, správach aj v zozname médií. Jednoduché nastavenia zas umožňujú nastaviť veľkosť textu a periodicitu synchronizácie. Aplikácia funguje aj v offline režime. Už len si vybrať, či má synchronizovať aj obrázky k článkom alebo stačí len text pre šetrenie dátového balíka. A, samozrejme, celá aplikácia je lokalizovaná do slovenčiny a je bezplatná.
- Zoznámte sa aj s ďalšími aplikáciami zo seriálu Appka dňa
- Každý deň nová aplikácia na technologie.eTREND.sk a tiež na našej Facebook stránke.
Foto v článku a na titulke - Google