Android P bude rozoznateľný už na prvý pohľad. Z domácej obrazovky zmizlo roky používané tlačidlo pre návrat na domácu obrazovku. Potvrdili sa dohady o tom, že aj Google prechádza na ovládanie pomocou gest, podobne ako to je pri iPhone X.
Na spodnej hrane je už len malý posuvník. Vie fungovať aj ako tlačidlo pre návrat na domácu obrazovku a spustenie Google Assistanta.
Ale základným ovládacím prvkom je jeho vertikálne posunutie, ktoré zobrazí spustené aplikácie. A tiež päticu aplikácií, ktoré používate najčastejšie, alebo ktoré umelá inteligencia (AI) vyhodnotí, že by ste ich pravdepodobne chceli práve použiť.
Android P domáca obrazovka Zdroj: Google
Náhľady okien so spustenými aplikáciami nie sú len screenshoty, ale živé okná. Takže sa v nich napríklad dá zvýrazňovať text a podobne.
Dlhšie posunutie prstom otvorí všetky aplikácie a znova päť tých, ktoré by ste pravdepodobne chceli práve používať. Horizontálne posunutie ešte rýchlejšie prepína medzi poslednými spustenými aplikáciami.
Zlepšené boli aj notifikácie, ktoré po stiahnutí rolety zobrazujú viac informácií vrátane obrázkov a tiež umožňujú jednoduchšiu správu toho, čo chcete, aby o svojej funkcii notifikovalo.
Pribudla aj funkcia Shush, teda niečo ako „psst“. Po položení mobilu displejom na stôl sa aktivuje funkcia Nerušiť, ktorá vypne nie iba zvuky, ale aj vibrácie a rozsvecovanie displeja pri notifikáciách. Po zodvihnutí telefónu sa Nerušiť deaktivuje.
Android P notifikácie Zdroj: Google
Android P je o silnom prispôsobení potrebám používateľa. Na túto filozofiu sa viažu aj funkcie App Actions. Systém napríklad rozozná pripojenie slúchadiel a neponúkne len spustenie Spotify, ale rovno obľúbeného playlistu.
Funkcia Slices zasa spustí konkrétnú funkciu aplikácie bez jej samotného otvorenia. Napríklad pri vyťukaní písmen l, y a f sa vyroluje ponuka nie iba na otvorenie aplikácie Lyft, ale tiež rovno možnosť privolania taxíka s odvozom do práce.
Prispôsobenie sa používateľovi vidieť aj pri batérií. Funkcia Adaptive Battery pomocou strojového učenia a umelej inteligencie prispôsobuje aktiváciu procesora podľa toho, kedy ktoré aplikácie budú pravdepodobne používané.
Podobne má fungovať Adaptive Brightnes, teda adaptívne podsvietenie. Už nestačí len senzor okolitého svetla. Jas bude systém inteligentne nastavovať aj podľa toho, aký druh aplikácie je práve na displeji a aké potreby má konkrétny používateľ.
Zdroj: Google
Zaujímavou novinkou je motivátor s názvom Digital Wellbeing (voľne preložiteľné ako digitálne blaho). Podľa jeho tvorcov sa ľudia príliš často venujú svojmu smartfónu. Hlavne vtedy, keď by mali robiť niečo iné. Pomôcť to zmeniť má najmä AI v Google Assistante, ktorý vie robiť stále viac vecí za nás. Ale ruku k dielu môžeme priložiť aj my.
Základom digitálneho blaha je Dashboard, prehľad aktivít vo forme grafov a číselných údajov. Ľahko tak používateľ zistí, kedy a ako dlho trávil čas na Facebooku alebo hoci aj písaním správ.
Súčasťou tejto funkcie je možnosť nastaviť časový rámec pre každú aplikáciu. Napríklad zakázať si YouTube po polnoci. Aplikácia bude síce fungovať, ale prejde do čiernobieleho režimu, čo má prinútiť používateľa, aby si uvedomil, že je čas ísť spať.
Zdroj: Google
Ďalšie novinky nie sú tak na očiach, ale stále môžu mať výrazný vplyv na zlepšenie smartfónového života. Okrem iného je to napríklad zvýšený dôraz na bezpečnosť a súkromie. Android P zakáže aplikáciám spusteným na pozadí používať kameru, mikrofón alebo informácie o dátových prenosoch.
Pribudla podpora technológie Wi-Fi RTT, ktorá pomáha pri určovaní polohy pomocou Wi-Fi siete. V interiéroch sa tým môže zväčšiť presnosť určovania polohy až na jeden-dva metre. Na letiskách alebo nákupných centrách to bude viac ako praktické.
Zlepšení sa dočkali Mapy Google, ktoré po novom budú odporúčať miesta na základe nie iba hodnotení ostatných návštevníkov, ale aj vašich osobných preferencií. Pri pešej navigácií pribudol prvok rozšírenej reality, ktorý má pomôcť v zorientovaní sa. Na displeji mobilu ukáže reálny záber kamery doplnený o trasu, ktorou sa vydať.
Android P Dashboard Zdroj: Google
Po akej cukrovinke sa bude nová verzia Androidu volať? Google si meno zatiaľ nechal pre seba. V relevantných kruhoch sa ale najčastejšie spomína Peppermint. Známe je aspoň logo s okrúhlym písmenom P.
Beta verzia Androidu P je už dostupná pre sedem zariadení, vrátane Sony Xperia XZ2, Nokia 7 Plus alebo o pár dní predstavovaný OnePlus 6. Oficiálna verzia by mala byť dostupná o pár mesiacov. Android P má byť okrem softvérových noviniek výrazne odlišný od predošlých verzií aj v tom, že bude riešiť veľký neduh tohto systému – neskoré aktualizácie.
Android P Mapy Google Zdroj: Google
Nech by Google predstavil tú najfantastickejšiu funkciu, stráca to význam, ak sa do mobilov používateľov dostane niekedy až rok po predstavení. Stačí spomenúť, že Android 8.0 Oreo je dostupný od minulého augusta a doteraz je len na necelých piatich percentách Android zariadení.
Výhodu preto mali majitelia smartfónov s čistým Androidom, ako je Pixel alebo nové Nokie, ktoré sa updatov dočkajú takmer okamžite po ich vydaní. Android P má byť ale iný a byť dostupný aj pre Samsung, HTC či Huawei telefóny skôr ako u predošlých verzií.