Hlavný a oficiálny zdroj aplikácií pre mobilnú platformu Android od Googlu bol od augusta roku 2008 Android Market. Začínal so stovkami programov a hier, momentálne je v 120 krajinách sveta dostupných k stiahnutiu viac ako 450-tisíc aplikácii. Po novom ich už používatelia na webe, v mobiloch a tabletoch nájdu pod inou hlavočkou. Android Market v utorok (6. marca) nahradil Google Play.
Nová platforma zahŕňa aj ďalšie, doteraz samostatné služby Google Music a Google eBookstore. Pri tejto príležitosti bude najbližších sedem dní Google ponúkať vybrané aplikácie, hudbu, knihy a filmy za akciové ceny. Slovenska a drvivej väčšiny ostatných krajín sa táto zmena veľmi nedotkne, pretože v nich bolo a stále je dostupné len nakupovanie aplikácií.
Cieľom Googlu pri spojení jeho e-shopov bolo zjednodušenie nákupu a prenájmu multimédií, ale hlavne jednoduchší a jednotný prístup k nim. Celý systém je postavený na cloude, teda ukladaní na vzdialené servery Googlu. Kúpená pieseň, film alebo kniha je po zaplatení okamžite prístupná všade, kam sa jej nový majiteľ prihlási k svojmu Google účtu. Nie je potrebné mať zariadenie s Androidom.
Pri knihe kúpenej cez smartfón sa dá pokračovať v čítaní na notebooku či tablete, film sa kúpi alebo požičia cez webový prehliadač počítača a dá sa pozerať aj na mobile, rovnako to funguje aj s hudbou. K čítaniu, počúvaniu a sledovaniu sú prispôsobené nové aplikácie, ktoré sú súčasťou samotného Androidu. Funguje aj zdieľanie ukážok nakúpených multimédií cez sociálnu sieť Google Plus.
Cez Google Play sa bude dať uložiť 20-tisíc vlastných piesní, ktoré sú potom dostupné všade, kde je internet. Ide teda o pokračovanie toho, čo doteraz ponúkala služba Google Music. Všetky multimédiá však možno stiahnuť aj do zariadenia. Potom sa dá film pozerať alebo kniha čítať aj bez pripojenia na web.
Aj keď nový názov evokuje skôr obchod s hrami, prípadne možno ešte s hudbou a filmami, jeho súčasťou je obchod (podľa Googlu) s najväčším počtom elektronických kníh na svete.
Malou zmenou, ktorá sa týka aplikácií, je zvýšenie ich maximálnej veľkosti. Doteraz mohli vývojári na starý Android Market pridávať a predávať aplikácie s veľkosťou do 50 MB. Pri starších alebo jednoduchších programoch to nie je problém. Náročnejšie aplikácia a hlavne prepracované hry ale tento limit prekročujú.
Z Marketu sa tak dala stiahnuť len časť hry, zvyšok sa musel stiahnuť zo servera vývojára. Po novom je limit až 4 GB a presná veľkosť celej aplikácie je zobrazená priamo na Google Play. Nenápadnou zmenou je tiež, že platby už prechádzajú cez službu Google Wallet.
Kompletná ponuka Google Play je dostupná len v USA, v Kanade a Veľkej Británii chýba hudba, v Austrálii aj filmy a v Japonsku knihy a hudba. V ostatných krajinách, vrátane Slovenska, je zatiaľ stále oficiálne dostupný len obchod s aplikáciami pre Android zariadenia. Na oficiálnom blogu ale Google tvrdí, že sa počet krajín s možnosťou nakupovať aj knihy, hudbu a filmy snaží rozširovať. Boj medzi iTunes, Amazonom a Googlom sa tak zintenzívňuje.
Foto v článku a na titulke - Google