Športovci tak počas tradičného pochodu s vlajkou budú približne hodinu až dve v teple. A zrejme za to budú vďační. Počas večerného otváracieho ceremoniálu má byť v Pjongčangu okolo -13 stupňov Celzia.
Počas posledných dvoch zimných olympiád v Kanade a Rusku bolo tesne nad nulou. A, naopak, nepríjemne vysoké teploty sťažovali snaženie športovcov počas súťaží.
Oficiálna smart bunda pre olympionikov Zdroj: Ralph Lauren
Päťhodinový ceremoniál v otvorenej hale bude tepelnou výzvou skôr pre divákov. Nový olympijský štadión za 107 miliónov dolárov nemá žiadne vyhrievanie. Vraj sa to nevošlo do rozpočtu. Pritom hostiť bude len otvárací a záverečný ceremoniál olympiády a paraolympiády. Potom ho zbúrajú.
Oficiálne americké bundy majú prešívanie z karbónových a postriebrených vodivých nití v tvare americkej vlajky. Vstavaná batéria ponúkne teplo na jedenásť hodín v bežnom režime. Pri nastavení vyššej teploty na jedno nabitie vydrží päť hodín. Vyhrievanie sa ovláda všitým gombíkom.
Zdroj: Ralph Lauren
Mohlo by sa zdať, že ide o technologickú raritu inšpirovanú smart oblečením z druhej časti trilógie Návrat do budúcnosti. V skutočnosti sa už samoohrievacie bundy a kabáty stávajú bežne dostupným tovarom. Zväčša ide o modely od firiem ako Bosch a Makita s robustnejšími batériami.
Ale kúpiť sa dajú aj elegantné kúsky, ktoré majú vyhrievaciu „špirálu“ na lopatkách, hrudi aj bruchu. Pred dvoma rokmi svoju kolekciu kabátov o model s aktívnym vyhrievaním na parížskom týždni módy predstavila francúzska značka Courrèges.
Do podobných vôd sa už v roku 2014 pustila Slovenka Andrea Pisarčíková. Jej start-up Ladybag ponúkal dizajnové kožené dámske kabelky, ktoré mali vstavanú batériu. Tá mohla nabíjať mobil alebo napájať vyhrievaciu časť, ktorá sa dala odklopiť a vytvoriť akoby zohrievané sedadlo.
Zdroj: Milwaukee