V decembri hneď dve médiá prišli s novými zisteniami o identite tvorcu bitcoinov. Blog Gizmodo aj magazín Wired sa dostali k e-mailovej komunikácii austrálskeho podnikateľa Craiga Stevena Wrighta a medzičasom zosnulého počítačového forenzného experta Davea Kleimana. Ich debaty naznačajú, že mohli stáť za vznikom bitcoinov - oba magazíny sú vzhľadom na minulé neúspešné pokusy o identifikáciu opatrné.

Gizmodo získal e-maily a súbory začiatkom novembra od anonymného odosielateľa, ktorý tvrdí, že „hackol“ účet Satoshiho Nakamotu, a že všetky informácie v súboroch sú z jeho pracovného účtu. Priamo označil Craiga Stevena Wrighta za zakladateľa bitcoinov.

Podľa médií je Craig Steven Wright buď skutočný Satoshi Nakamoto, alebo strávil niekoľko rokov zhromažďovaním materiálov a vytváraním dôkazov na presvedčenie sveta o tom, že bitcoiny vytvoril on.

C. S. Wright sa zrejme stane jedenástym členom zoznamu nepotvrdených autorov meny. Ešte v auguste 2015 stránka cryptocoinsnews.com zverejnila zoznam desiatich dovtedy skúmaných, no nepotvrdených tvorcov prvej kryptomeny, ktorých autorstvo sa nepotvrdilo presvedčivými faktami alebo oni sami ho popreli.

Naopak, ak sa informácie Gizmoda a Wired potvrdia, C. S. Wright bude jednou z popredných autorít počítačového sveta, vedúcou osobnosťou kryptomeny bitcoin a je možné, že by sa musel zodpovedať aj mnohým regulačným úradom.

Podľa tvrdení dokumentov mohol mať aj Dave Kleiman významnú úlohu v existencii bitcoinov. Podľa komunikácie mal ešte počas svojho života prevziať kontrou nad fondom Tulip Trust, ktorý obsahoval 1,1 milióna bitcoinov. Vozíčkar D. Kleiman zomrel tragicky v roku 2013, zrejme na následky infikovaných preležanín.

Samotný C. S. Wright bol v telefonátoch s Gizmodom veľmi zdržanlivý, bližšie vyjadrenia nechceli poskytnúť ani jeho právnik a exmanželka. Tá len potvrdila, že C. S. Wright pracoval na niečom, čo nazýval „digitálne peniaze“. Rovnako potvrdila jeho priateľstvo s D. Kleimanom. Súčasná Wrightova manželka zatvorila redaktorom dvere pred nosom s úsmevom na tvári. 

Digitálna mena bitcoin je odolná voči inflácii a nie je riadená žiadnou vládou. V roku 2013 mala najvyššiu hodnotu okolo 1 200 amerických dolárov, je však poznačená silnými výkyvmi. V súčasnosti sa jej hodnota pohybuje na sume približne 400 dolárov.