V oblasti vesmírnej ťažby si zatiaľ najodvážnejšie ciele kladie americká spoločnosť Planetary Resources, ktorej hlavnou náplňou je vývoj technológií potrebných pre ťažbu na asteroidoch.

Jej prezident Chris Lewicki vo svojom vyhlásení prirovnal prijatý zákon k takvanému Homestead Act z roku 1862. Ním Abraham Lincoln umožnil všetkým občanom Spojených štátov aj novým prisťahovalcom bezplatné získanie 60 hektárov federálnej poľnohospodárskej pôdy.

Zákon s označením H. R. 2262, ktorý kongres prijal ešte 10. novembra, zaručuje americkým občanom právo na získavanie, vlastnenie, prepravu, použitie a predaj surovín vyťažených z asteroidu alebo iného kozmického telesa.

Nepriznáva však právo na vlastnenie samotných vesmírnych telies ani ich častí, píše server Space.com. Z pôvodného návrhu bola vyškrtnutá aj pasáž o práve na nezasahovanie do prebiehajúcich vesmírnych operácií. Objavili sa totiž obavy, že by to mohlo vyvolať nové globálne preteky v dobývaní kozmického priestoru.

Čo by nasledovalo v prípade, že by si dve spoločnosti nárokovali suroviny z toho istého telesa, však nie je jasné. Už teraz sa hovorí aj o iných nedostatkoch novoprijatého zákona. Tie sa týkajú napríklad výkladu toho, čo v praxi znamená „získavanie“ vesmírnych surovín.

Američania si brúsia zuby na asteroidy. Zákon firmám povolí ťažbu

Súkromné spoločnosti na vzostupe

Potreba vytvorenia takejto legislatívy vyplynula z čoraz väčšej angažovanosti súkromných spoločností vo výskume vesmíru. Firmy ako SpaceX či Boeing by už v blízkej budúcnosti mali nielen zaobstarávať zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) potravinami či materiálmi, ale vynášať by na ňu mali aj ľudskú posádku.

NASA by sa potom mala sústrediť na výskum vzdialenejších oblastí Slnečnej sústavy s dlhodobým cieľom pristátia ľudí na Marse. Svoje plány na jeho kolonizáciu predstavili už aj súkromné firmy, na čele so spomínanou SpaceX vlastnenou vizionárom Elonom Muskom.

Či a kedy sa k prijatiu podobného zákona odhodlajú aj iné svetové veľmoci, je nejasné, keďže mimo USA je súkromné dobývanie vesmíru stále v zárodku.