Výrobca počítačových čipov AMD má po dlhšom čase v portfóliu produkt, ktorý môže potrápiť jeho väčšieho konkurenta, Intel. Ide o dvojicu procesorov Ontario a Zacate, ktoré sú postavené na platforme Brazos.
Nové čipy sú výsledkom snahy AMD o naplnenie vízie integrovať pod jednu strechu obe hlavné výpočtové centrá PC. Čiže klasický počítačový procesor (CPU) i špecializovaný grafický procesor (GPU). Výsledkom je takzvaný Advanced Processing Unit (APU).
S vlastnou verziou APU ako prvý prišiel Intel pri procesore Atom. No ten síce zastrešoval CPU i GPU, no ako dva izolované čipy. AMD zašla ďalej, keď v jeho architektúre Brazos fungujú obe jednotky v spoločnom jadre na princípe deľby zdrojov.
Pokiaľ ide o konkrétne čipy, Ontario by mal ísť do menej výkonných zariadení, ako sú netbooky a nettopy. Výkonnejší Zacate (avšak s dvojnásobnou spotrebou) sa má dostať aj do bežných notebookov, ktorým poskytne lepší grafický výkon.
Fakt je, že Atom a Ontario/Zacate majú odlišnú architektúru, takže si ani priamo nemôžu konkurovať. To sa nedávno zmenilo, keď Intel uviedol najnovšiu platformu Sandy Bridge, na ktorej postavil celkom nové výpočtové jednotky, spĺňajúce podmienku kombinovaného čipu s jedným fyzickým jadrom.
Napriek výpočtovej sile Sandy Bridge má Brazos v jednom aspekte navrch. Aj keď Intel vždy vyrábal procesory s masívnou výpočtovou silou, grafické čipy neboli jeho silnou stránkou. Je síce lídrom v segmente mobilných grafických kariet, no vďaka menej výkonným grafickým adaptérom. Hoci ich výkon bol žalostný, veľmi sa na to nedbalo, nakoľko väčšina prenosných počítačov putovala do biznis sféry.
Znamená to, že Atom síce ponúka dobrý výpočtový výkon, no limity toho grafického cítiť pri prehrávaní kvalitnejšieho HD videa. To by malo byť výhodou čipov na báze Brazosu, ktoré disponujú lepším grafickým výkonom. Platforma AMD totiž využíva jadro z najnovšej rady grafických kariet Radeon HD 6000.
To, popri inom, znamená, že Brazos podporuje grafický štandard DirectX vo verzii 11. Intel sa z trochu nepochopiteľného dôvodu rozhodol s implementáciou najnovších štandardov počkať do roku 2012, kedy súčasnú APU platformu hodlá inovovať na Ivy Bridge.
Avšak to, že slabšieho konkurenta netreba podceňovať a že občas dokáže byť šikovnejší a aj o krok vpred, vie aj nVidia, ktorá si to zlízla vlani.
Čo príchod Brazosu znamená pre spotrebiteľov? V prvom rade sa zvýši konkurencia v lowendovom segmente, predaji lacnejších notebookov. Čo by sa malo odraziť na nižších cenách.
Foto na titulke - AMD