Dva roky uplynuli od predstavenia druhej generácie čipov AMD Phenom. Vtedy revolučná platforma zdokonalila pomerne nedokonalú architektúru, pričom tieto procesory boli schopné konkurovať vôbec prvým čipom Intelu z rodiny Core i3, i5 aj i7.
Je pravda, že prevádzkové vlastnosti procesorov AMD neboli ani zďaleka také pozitívne ako u modrého rivala. No dokázali preraziť vďaka vynikajúcemu pomeru ceny a výkonu, na ktorý Intel nestačil. AMD sa medzičasom pustilo do vývoja novej výpočtovej platformy Bulldozer, kým Intel poldruha roka po vydaní prvotnej generácie čipov Core uviedol rodinu Sandy Bridge, ktorá zmietla drvivú väčšinu AMD čipov, dokonca i predošlé intelovské procesory.
AMD sa preto snažilo zapracovať a taktiež nešetrilo optimistickými víziami. Teraz sa však začínajú na technologických weboch objavovať prvé testy najvýkonnejšieho modelu spomedzi osemjadrových Buldozérov. Odporcov neprekvapili, fanúšikov sklamali. Niektorí už teraz nové čipy, ktoré vlastne AMD ešte oficiálne nepredstavila, označujú za zlyhanie na celej čiare.
Prečo? Nielenže sú novinky výkonnostne skoro zarovno s modelmi spred dvoch rokov, ale ani ich prevádzkové vlastnosti takmer vôbec nenapredovali.
AMD sa sa v princípe snažilo postupovať ako Intel pri Sandy Bridge - implementovať do každého čipu vedľa výpočtovej časti aj grafickú. Nebol to úplne neobvyklý krok: AMD sa okrem procesorov (vcelku úspešne) venuje aj vývoju a výrobe grafických čipov. Preto sa dalo očakávať, že aspoň grafický výkon Buldozérov bude ďaleko vyšší ako u integrovaných grafických kariet od Intelu.
To sa aj potvrdilo. Už prvé čipy z rodiny Llano síce nepriniesli takmer žiadny výpočtový progres, no ich integrované grafické jadrá boli schopné okrem štandardných multimédií poskytnúť aj veľmi slušný zážitok z novších hier. Čipy pritom zostali lacné, najdrahší sa pohyboval na hranici sto eur. Preto sa stali voľbou mnohých výrobcov notebookov a kancelárskych počítačov, kde doteraz ponúkajú doposiaľ nevídaný pomer cena-výkon.
Horšie to dopadlo s platformou Bulldozer. Osem jadier neprinieslo prakticky žiaden výkonnostný nárast. Ale ani grafický, nakoľko obsahujú tie isté grafické akcelerátory, ktoré mala už platforma Llano. Ani najvýkonnejší buldozér v 90 percentách testov neprekonal doposiaľ najvýkonnejší Sandy Bridge - Intel Core i7-2600K. Našli sa dve-tri výnimky, kde osem jadier AMD zvíťazilo nad štyrmi intelovskými, no šlo o testy s aplikáciami, u ktorých práve vyšší počet výpočtových jadier rozhoduje.
AMD tak nemá vlastne nič v rukáve a Intel je značne popredu a to aj s dnes už pomerne starými čipmi. Tomu zodpovedajú aj ceny, ktoré pre nové čipy stanovila. No jej najväčšou výzvou je, že Intel už na budúci rok predstaví ďalšiu platformu - Ivy Bridge.
Foto v článku a na titulke - AMD a VaultNetworks.com