Amazon sa nehnal za najvýkonnejšími komponentmi, ktoré sú ázijské fabriky momentálne schopné dodávať. Popravde, Fire Phone má výbavu veľmi podobnú rok a pol starému Nexusu 4. Hoci pre veľkú časť používateľov je to stále high-end. Navyše, Amazon túto medzeru za terajšími vlajkovými loďami Samsungu, Sony či HTC vypĺňa softvérom doplnkami a funkciami.
Amazon Fire Phone má IPS displej s uhlopriečkou 4,7 palca s „len“ HD rozlíšením (1 280 x 720 bodov). Nižšie rozlíšenie má priaznivý účinok na výdrž batérie. Bonusom má byť jas až 590 nitov a polarizačný filter, takže obrazovka by mala byť čitateľná aj na priamom slnku a so slnečnými okuliarmi na nose.
Zdroj: Sita/AP
Srdcom stroja je štvorjadrový Qualcomm s taktom 2,2 GHz, grafický čip Adreno 330 a 2GB operačnej pamäte. Na ukladanie všetkých kníh alebo videí musí stačiť vstavaných 32 alebo 64 gigabajtov.
Na zadnej strane je 13 Mpix fotoaparát s optickou stabilizáciou a objektívom so svetelnosťou f/2.0, na selfies je pripravená 2 Mpix predná kamera. Amazon poskytuje neobmedzený cloudový priestor na zálohu všetkých fotografií vytvorených Fire Phonom.
Poskytovateľ multimédií pridal aj dvojicu stereoreproduktorov, v balení sú aj nadštandardné slúchadlá s plochým káblom a magnetom na zadnej strane každého slúchadla. Vo vreckách by sa tak mali zamotávať menej.
Novinka má gumenú obrubu s hliníkovými tlačidlami, prednú a zadnú stranu kryje tvrdené sklo Gorilla Glass. Nie je žiaden drobec. Hrúbka sa vyšplhala na 8,9 milimetra a hmotnosť na 160 gramov. Rovnako ako tablety Kindle Fire, aj Fire Phone je postavený na operačnom systéme Fire OS, ktorého jadrom je Android.
Zdroj: Sita/AP
Zaujímavejšie je to pri pohľade na funkcie a aplikácie. Najviac pozornosti si vyslúžila takzvaná dynamická perspektíva. Základom je paralax, simulovanie zmeny uhla pohľadu: obraz na displeji sa jemne mení podľa toho, ako gyroskop spracúva otáčanie a nakláňanie zariadenia.
Nejde o žiadnu novinku. Aplikácie využívajúce paralax sú dostupné už roky. Amazon však šiel o krok ďalej a technológiu vyladil. Na prednej strane Fire Phonu sa v každom rohu nachádza špeciálna kamera. Spolu dokážu presne detegovať vzdialenosť tváre používateľa od displeja a aj jej otáčanie v 3D priestore. V kombinácii s gyroskopom v mobile tak vytvárajú paralax oveľa presnejšie a rýchlejšie.
Nie je to len estetická drobnosť pre krajšiu plochu smartfónu. Amazon zmenu perspektívy zapracoval do celého systému a vybraných aplikácií. Napríklad do máp, kde sa podľa naklonenia menia body záujmu. Funguje aj posun webových stránok len jednoduchým nakláňaním smartfónu.
Druhou zaujímavosťou je technológia Firefly. Stačí podržať spúšť fotoaparátu o niečo dlhšie a spustí sa tento skener sveta. Presnejšie povedané, aplikácia dokáže rozoznať takmer čokoľvek, čo práve sníma fotoaparát. Či už je to prací prášok, Nutela, obal videohry tak aj vizitky alebo plagáty.
Namierením na televízor rozozná tisícky filmov, seriálov, hercov. Alebo počúvaním rozozná hudobný album. A potom, samozrejme, ponúkne interakciu hlavne v podobe kúpenia skenovanej veci. Ale aj možnosť priamo telefonovať na oskenované číslo alebo prejsť na webové vyhľadávanie.
Treťou dôležitou funkciou je služba Mayday, čo je non-stop zákaznícka podpora v podobe videorozhovoru. Experti Amazonu ale používateľa neuvidia.
Zdroj: Sita/AP
Ponuka aplikácií je bohatá, amazonovský e-shop obsahuje štvrť milióna appiek. Navyše, systém podporuje klasické androidovské aplikácie. Plus všetky Amazon záležitosti ako predaj miliónov kníh, časopisov, hudby, streamovanie filmov a nákup všetkého od kostýmu pre psa s podobou stegosaura až po hlinu z oblasti, kde malo pristáť UFO.
Amazon Fire Phone sa začne predávať od 25. júla, zatiaľ iba v USA. Nedotovaná cena je 649 dolárov, respektíve 749 dolárov za 64 GB verziu.
Zdroj: Amazon