Smartfón sa smartfónom stáva vtedy, ked ho jeho majiteľ používa mobil aj na niečo iné, než len telefonovanie a posielanie SMS správ. A je jedno, či ide o takmer tisíceurový model s osemjadrovým procesorom a Full HD displejom.
Počet a kvalita aplikácii, teda rozvinutosť ekosystému, je veľmi často to, čo rozhoduje o predajoch mobilných telefónov.
Analytická spoločnosť GlogalWebIndex zverejnila výsledky prieskumu, aké aplikácie sa vo svete používajú najčastejšie.
Globálne výsledky prieskumu bez ohľadu na operačný systém sú za obdobie posledného mesiaca, no dá sa predpokladať, že celoročne nebudú údaje až také rozdielne. Otázka na respondentov znela, akú appku za posledný mesiac použili.
Silné zastúpenie má, ako sa dalo očakávať, Google. Ale nie cez jeho vyhľadávač Chrome. Najpoužívanejšou aplikáciou je Google Maps. Aj počas dovolenkovej sezóny sa predsa každému hodí vedieť, kde je a akým smerom sa vydať.
Google sa snaží túto službu rozširovať a len nedávno výrazne prerobil dizajn aplikácie a rozšíril počet krajín, kde je dostupná aj hlasová navigácia cez tieto mapy. Za posledný mesiac ju pouzžilo 54 percent respondentov.
Druhou najpoužívanejšou appkou so 44 percentami používateľov je Facebook. Najväčšia sociálna sieť si tento rok určila ako prioritu viac sa sústrediť na mobilných používateľov, ktorým nevenovala dostatočnú pozornosť. Pomáha aj to, že je to jedna z mála aplikácii, ktorá má verziu pre všetky mobilné operačný systémy.
Na treťou mieste sú videá. Obľúbený YouTube na inteligentných telefónoch používa 35 percent opýtaných. Tretím zástupcom Googlu v prvej päťke je Google+ s tridsiatimi percentami používateľov.
Aj keď túto sociálnu sieť mnohí vidia ako nepodareného konkurenta Facebooku, pravdou ostáva, že ide o sociálnu sieť s inou filozofiou. Je to skôr akési podhubie ostatných Google služieb. Takže Google+ okruhy a zdieľania sú prepletené aj cez YouTube, vyhľadávanie, odporúčanie hier a podobne.
Päticu uzatvára aplikácia Wixin/Wechat. Ide o program na chatovanie používaný takmer výhradne v Číne, Hong Kongu a Malajzii, z čoho vidno, ako sú tam smartfóny rozšírene. Wechat podporuje systémy iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry aj Symbian. „Čínsky Whatsapp“ použilo 27 percent respondentov.
Medzi ďalšie najčastejšie používané aplikácie patria klasiky ako Twitter, Skype, Facebook Messenger, Whatsapp, Instagram či Ovi Maps.