Chcete si na televízore púšťať videá uložené na pevnom disku, reklamnú prestávku vyplniť klipmi z YouTubu alebo známym ukázať fotky z dovolenky uložené na Picase? Ak si váš televízor nerozumie s internetom, môžete pouvažovať nad multimediálnym prehrávačom. Malá škatuľka s nízkou spotrebou bude v podstate najdrahší kábel v domácnosti slúžiaci práve na to, aby ste sa ostatnej kabeláže, pri prepájaní TV s počítačom, zbavili.
V kategórii multimediálnych boxov možno v internetových obchodoch napriek zrejme nízkej rozšírenosti nájsť pomerne veľký výber. V základnej kategórii prehrávačov bez pevného disku sú rozdiely minimálne. Štandardom býva WiFi a sieťové (LAN) pripojenie, HDMI, analógový a zvukový optický výstup plus aspoň jeden USB port. Viac ich potrebujete, ak budete k boxu pripájať externú klávesnicu, napríklad na browsovanie v YouTube, a zároveň USB kľúč či externý pevný disk. Prehrávače si rozumejú s väčšinou formátov od avi, jpeg a mp3 až po mkv.
Niektoré boxy sa predbiehajú pri ponuke streamovacích služieb. Vzhľadom na nedostupnosť amerických on-demand videoték ako Netflix a Hulu je pre slovenského používateľa relevantný najmä YouTube. Pri ňom takmer všetky prehrávače používajú Leanback verziu s jednoduchým menu a veľkými ikonami. Viaceré prehrávače obsahujú aj internetový prehliadač (Boxee, Dune), no ten veľký komfort neponúka. Kto má vždy poruke smartfón či tablet, toho browser aj tak zaujímať nemusí.
Špeciálnou kategóriou je Apple TV, z ktorého technologický koncern vydal tento rok už tretiu generáciu podporujúcu full HD rozlíšenie. Tento box nemá USB pripojenie a jeho základnou úlohou je streamovať obsah zakúpený cez iTunes. V porovnaní s ostatnými prehrávačmi to na prvý pohľad výrazne znižuje atraktivitu, no perspektíva sa dramaticky mení, keď vlastníte applovské mobilné zariadenie.
To, čo pri Apple TV znie ako oštara – využívanie mobilu či tabletu na sledovanie obsahu na TV prijímači –, môže byť v skutočnosti ten najkomfortnejší prístup k obsahu. Namiesto úmornej navigácie cez menu prehrávača a vyťukávania na nemotornom diaľkovom ovládači si ho vyberiete na dotykovej obrazovke a jedným klikom spustíte.
Typické parametre multimediálneho prehrávača
- HDMI výstup
- analógový výstup pre video a zvuk
- WiFi, ethernet port
- minimálne jeden USB port
- diaľkový ovládač
- podpora pre YouTube, Facebook, Picasu
- mobilná aplikácia na ovládanie boxu
- čítačka pamäťovej SD karty
Napadlo to aj ostatným výrobcom, z ktorých väčšina pre boxy vytvorila aplikácie. Výsledok je zmiešaný. V niektorých prípadoch ide iba o softvérovú kópiu diaľkového ovládača, iné appky sa snažia aj o prístup na sieť (Dune, Philips, Asus).
Keďže väčšina prehrávačov mala veľmi podobné vlastnosti, odlišovali sa najmä v reálnych prehrávacích schopnostiach, ktorých kvalitu v technickej špecifikácii neodhalíte. Kým s bežnými videosúbormi (do 500 MB) ani jeden box nemal problémy, ak išlo o gigabajtové videá, modelom od Western Digital a Philipsu už dochádzal dych. Ako po masle bežal najmä Apple TV, ktorý je jasná voľba (iba) pre majiteľov mobilu či tabletu tejto značky.
Zariadenia zapožičali Alza.sk, Philips a Asus.
Foto na titulke a v článku - SITA/AP