Európska komisia navrhuje nové pravidlá, ktoré majú znížiť náklady na zavádzanie vysokorýchlostného internetu o 30 percent. Zameriava sa najmä na spleť administratívnych postupov, ktoré ho predražujú. Vyčísľuje, že operátorom a inžinierskym firmám v EÚ môže jej návrh ušetriť 40 až 60 miliárd eur.
Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová uvádza, že existujúce pravidlá na zavádzanie internetových prípojok väčšinou škodia európskej konkurencieschopnosti: „Každý si zaslúži rýchle širokopásmové pripojenie a ja chcem skoncovať so všetkou tou byrokraciou, ktorá nám v dosiahnutí tohto cieľa bráni.“
Predkladaný návrh (po schválení v Európskom parlamente by mali platiť v celej EÚ, vrátane Slovenska) sa týka štyroch hlavných oblastí. Po prvé, nové alebo renovované budovy by mali mať prípravu na širokopásmové pripojenie. Komisia ďalej navrhuje otvorený prístup k existujúcim vedeniam, kanálom, šachtám, skriniam, stožiarom, stĺpom, anténam či vežiam, ktoré sa pri výstavbe sietí využívajú.
Komisia tiež apeluje na lepšiu koordináciu stavebno-inžinierskych prác tak, že sa každému prevádzkovateľovi siete umožní uzatváranie dohôd s inými poskytovateľmi infraštruktúry. A napokon, proces udeľovania povolení, najmä pre stožiare a antény sa má zjednodušiť: zavedením štandardnej šesťmesačnej lehoty na udelenie alebo zamietnutie povolenia ako aj predkladaním žiadostí prostredníctvom jednotných kontaktných miest.
Najnovšia iniciatíva komisie vychádza z Digitálnej agendy pre Európu. Jej cieľom je do roku 2013 sprístupniť širokopásmové pripojenie všetkým Európanom a zabezpečiť, aby do roku 2020 mali všetci Európania prístup k internetu rýchlejšiemu ako 30 megabitov za sekundu a aby aspoň polovica európskych domácností mala internetové pripojenie rýchlejšie ako 100 megabitov za sekundu. To sa podľa komisie podarí, len ak sa náklady na budovanie infraštruktúry znížia v celej EÚ.
Foto na titulke - Flickr.com