Rok 2140 sa uvádza ako matematický dátum vyťaženia posledného bitcoinu, celkom ich bude 21 miliónov. Pri aktuálnej hodnote, ktorá sa pohybuje okolo 8-tisíc dolárov, neutíchajúcej popularite a všeobecnom nadšení, sa očakáva, že aj napriek rastúcim vstupným nákladom na hardvér či elektrinu sa s ťažbou bitcoinov tak rýchlo neprestane.
Na konci procesu ťažby je konkrétna suma prevedená na majiteľa v podobe číselného kódu. S rastúcou zložitosťou ťažby sú potrebné stále výkonnejšie počítače a vyššia výpočtová sila. Podľa odborníkov sú časy, keď ich bolo možné ťažiť na domácom počítači so ziskom, už nenávratne preč. Ťažbu v súčasnosti obstarávajú veľké ťažobné farmy, ktoré disponujú obrovským výkonom.
Bitcoinové kráľovstvo
Silnú vieru v dobrú budúcnosť digitálnych „peňazí“ zdieľajú ľudia zo spoločnosti Genesis Mining, ktorá funguje od konca roku 2013. Ide o jednu z najväčších ťažobných fariem, ktorá vykonáva „cloud mining“ – spoločnosť ponúka záujemcom za určitý poplatok zdieľaný počítačový výkon zo vzdialených dátových centier na ťažbu kryptomien.
V takomto prípade človek nemusí riešiť nákupy drahých grafických kariet ani vysoké účty za elektrinu, stačí mu jeden počítač alebo notebook na komunikáciu s firmou. Firma im následne vyťažené bitcoiny či iné dohodnuté virtuálne meny na základe zakúpeného balíčka prevedie.
Zakladatelia firmy si vďaka približne 10 miliónom počítačov vybudovali slušné bitcoinové kráľovstvo. V rozsiahlom rozhovore Marco Streng, 28-ročný generálny riaditeľ Genesis Mining, uviedol, že prevádzkuje viaceré ťažobné firmy po celom svete, na štyroch rôznych kontinentoch.
Sklad uprostred vulkanickej planiny
Lokalitu mnohých z nich z rozumných dôvodov utajuje, prezradil však, že pár nehnuteľností sa ukrýva na Islande. Portál The Telegraph z nej priniesol reportáž. Nachádza sa uprostred vulkanickej planiny a zvonka pôsobí ako obyčajný sklad.
Island je vhodne zvolenou lokalitou z viacerých dôvodov. Pracujúce počítače vytvárajú obrovské množstvá tepla a studený islandský vzduch pomáha budovu a zariadenia efektívne chladiť. Cena elektriny je v porovnaní so zvyškom sveta relatívne lacná, dodáva televízia CNN.
Sťažnosti na negatívny ekologický vplyv ťaženia bitcoinov M. Streng ospravedlňuje využívaním obnoviteľných zdrojov energie, akou je napríklad tá geotermálna, ktorej je na Islande viac ako dostatok.
Enigma, Genesis Mining Zdroj: Genesisi Mining / Facebook
Obrovské množstvá elektriny
Očakáva sa, že na Islande sa v roku 2018 spotrebuje na ťažbu bitcoinov a ďalších kryptomien viac energie, než spotrebujú domácnosti. Náhly rast tohto nového odvetvia už prinútil aj zákonodarcov z islandskej pirátskej strany navrhnúť zdanenie zisku bitcoinových ťažiarov. Obyvatelia Islandu túto iniciatívu zrejme privítajú, nakoľko sú po veľkej bankovej kríze z roku 2008 voči špekulatívnym finančným aktivitám skeptický.
Jedným z hlavných medzinárodných centier pre ťažbu bitcoinov se v posledných mesiacoch stalo pobrežné mesto Keflavik, ktoré sa nachádza v opustenej južnej časti ostrova. V meste sa tiež nachádza medzinárodné letisko. Ťažobné farmy sem prichádzajú najmä kvôli chladnému počasiu a priaznivým cenám elektriny.
Dátové centrá na ťažbu bitcoinov budú podľa tamojších elektrárenských firiem potrebovať na svoje aktivity 840 gigawatt hodín elektriny, zatiaľ čo domácnosti len okolo 700. Len na pripomienku, Island obýva okolo 350-tisíc obyvateľov.
Island bol kedysi medzinárodným centrom financií, všetko však ukončil obrovský bankový krach a krajina sa stala v roku 2008 jedným zo symbolov globálnej finančnej krízy.
Politické nepokoje po krachu vyniesli do islandského parlamentu pirátsku stranu, ktorej predstavitelia spochybňujú hodnotu ťažby bitcoinu pre islandskú spoločnosť. Prekáža im, že táto aktivita spotrebuje obrovské množstvo energie na získanie niečoho, čo nemá žiadnu hmatateľnú existenciu ani iné využitie okrem finančnej oblasti.
Marco Streng ukazuje ťažobnú farmu na Islande Zdroj: Genesis Mining / YouTube