Keď T-Mobile v roku 2006 rozbiehal mobilnú sieť tretej generácie (3G), vystačil si s dvoma tromi základňovými stanicami v centre Bratislavy. Ku ktorému len pozvoľne pridával ďalšie lokality, kým dosiahol súčasné pokrytie 42 percent populácie Slovenska.
S nadstavbou treťogeneračnej siete, HSPA+, umožňujúcou prenos dát do (teoretických) 21 megabitov za sekundu, to má byť iná pesnička. Aspoň tak by sa dal interpretovať rozsah úvodného minulotýždňového launchu. Ten tentoraz zahŕňal celú slovenskú metropolu a dve ďalšie mestá, Komárno a Piešťany.
Marketingový launch
Komárno a Piešťany si Slovak Telekom alias T-Mobile vybral zrejme z dvoch troch pádnych dôvodov. Tieto mestá sú relatívne ďaleko od Bratislavy, čo mohlo pomôcť k tomu, aby vynikla regionálnosť launchu. No sú zároveň od Bratislavy dosť blízko na to, aby sa optimalizovali náklady na výjazdy technikov, ktorí budú vychytávať počiatočné problémy novej technológie.
A, samozrejme, do roll-outového plánu vstúpila plocha, ktorú jednotlivé mestá zaberajú a ktorú bolo potrebné signálom HSPA+ siete pokryť. Komárno a Piešťany sú predsa len menšie ako Trnava či Trenčín, hoci práve krajské mestá sú lokality, v ktorých možno očakávať rádovo vyšší dopyt do rýchlom mobilnom broadbande.
Hypotéze, že úvod roll-outu HSPA+ si v ST-Mobile vypočítali na tri marketingové desatinné miesta, nahráva aj zoznam ďalších miest, ktoré majú byť pokryté ešte v apríli. Púchov, Nemšová, Ilava či Trenčianska Teplá sú lokality s rádovo nižším počtom vykrývačov, no ako zárezy na stožiari sa rátajú rovnako ako (na základňovkovú hustotu výrazne náročnejšie) krajské mestá.
Megabitové preteky
Samozrejme, úlohou tejto úvahy nie je spochybňovať verejný prísľub topmanažérov ST-Mobilu vložiť do HSPA+ „veľké investície v relatívne krátkom čase“. V skutočnosti nie je dôvod neuveriť, že T-Mobile naozaj chce do polovice roka pokryť 50 percent, do konca tohto roka 60 percent a do konca budúceho roka 80 percent populácie Slovenska.
Na takýto drsný roll-out (v porovnaní s 3G z roku 2006) existujú pádne dôvody. O2 ide spúšťať 3G/HSPA (aj keď „iba“ s 14,4 megabitmi) do konca júla pre tretinu obyvateľstva Slovenska. A Orange chce 21 megabitov nasadiť do konca tohto roka v celej svojej súčasnej 3G sieti, ktorá pokrýva dve tretiny populácie SR.
Megabitové a populačno-percentné preteky sú jednoducho v plnom prúde.
Vidiecky Flarion
V tejto súvislosti sú zaujímavé plány T-Mobilu s jeho druhou mobilnou broadbandovou sieťou, postavenou na technológii Flarion Flash-OFDM. Táto platforma bola v čase opatrného štartu 3G v roku 2006 dominantnou formu predaja t-mobilového broadbandu. Vyzerá to tak, že teraz sa karta obracia.
T-Mobile v súčasnosti Flarionom pokrýva 80 percent obyvateľov Slovenska. A po oznámení masívneho roll-outu HSPA+ jeho šéfovia prezradili, že toto pokrytie sa bude dynamicky meniť.
Čo v praxi znamená, že základňovky sa budú postupne presúvať z mestských a prímestských oblastí, kde Flarion vyprace miesto pre HSPA+, do vidieckych, rurálnych regiónov.
Má to isté rácio. Flash-OFDM s teoretickým maximom 5,3 Mbit/s sotva ustojí v konkurencii s novými 3G/HSPA sieťami. No na vidieku sa môže stať alternatívou k službám lokálnych WiFi providerov.
Existujúcich flarionových zákazníkov v rámci retenčných aktivít čaká postupná migrácia na HSPA+. Koľko ich je, to T-Mobile starostlivo tají (nekomunikuje). Zrejme stále dosť: v najlepších časoch, na konci roka 2007, chodilo na web cez Flarion 63-tisíc klientov T-Mobilu.
Foto na titulke – T-Mobile