Keď T-Mobile začiatkom roka 2006 spúšťal 3G sieť (vtedy sa tomu viac hovorilo UMTS) dva mesiace pred Orangeom, boli za tým dve pohnútky. Po prvé, PR ambícia ukázať, kto je technologický líder na trhu: čo na tom, že nová sieť pre videotelefonovanie a rýchlejší prístup do internetu fungovala len v centre Bratislavy... A po druhé, bolo potrebné dodržať termín, stanovený licenciou telekomunikačného úradu. O to šlo v skutočnosti predovšetkým – ako neskôr dokazovalo ležérne tempo rozširovania 3G siete.

Telefónica O2 má licenčného Potemkina takisto za sebou. Hoci keď pred dvoma rokmi zapla svoje zatiaľ jediné dve 3G základňové stanice (jednu v bratislavskom Auparku a druhú v hoteli na protiľahlej strane Dunaja), nerobila z toho mediálnu šouku. Nemalo by to význam, 3G už nie je taká horúca novinka a tak sa cez základňovky nedá videotelefonovať ani dátovať.

Minulotýždňové oznámenie O2 o začatí roll-outu 3G nie je Potemkin. Je to Hollywood. I keď O2 pod „coming soon“ myslí trochu dlhší čas ako filmári z Kalifornie. Trailer - o prednostiach budúcej siete: rýchle, naozaj rýchle mobilné dáta - je síce trochu ošúchaný, no stále sexi. V každom prípade, či výsledok projektu bude blockbuster alebo prepadák, to sa ešte len uvidí.

Ako vážne to O2 myslí s 3G

Tretí do 3G

Zatiaľ možno špekulovať leda na otázkou, či sľúbené pokrytie – 33 percent populácie Slovenska v 24 mestách do konca júla budúceho roka – je veľa, málo alebo tak akurát.

Rozsahom 3G siete so širokopásmovou nadstavbou HSDPA sa O2 bude stúpať na päty T-Mobilu, ktorý ňou - ako tvrdí – momentálne pokrýva 37 percent populácie. Z letmého pohľadu na mapy operátorov sa dokonca zdá, že bublinkoví budú mať viac lokalít ako fialoví na východe a juhu Slovenska. Iste, do júla budúceho roka to môže vyzerať inak, lebo T-Mobile v ostatnom čase, zdá sa, zvýšil tempo v pridávaní ďalších pokrytých lokalít.

Pravda, T-Mobile má aj ďalšiu širokopásmovú sieť, Flarion Flash-OFDM. Z pohľadu pokrytia – 80 percent obyvateľstva – je evidentné, že pre operátora je, alebo aspoň doteraz bola strategickejšia. Hoci vyššie pokrytie je i dôsledkom topológie siete: keďže beží na nižšej frekvencii ako 3G (450 MHz vs. 2 GHz), s menším počtom vysielačov a teda za menšie peniaze možno pokryť väčšie územie. Problém Flarionu je ale v tom, že neposkytuje internet do smartfónov, čo je jeden z kľúčových trendov v mobilnom biznise (preto zrejme to vyššie tempo rozvoja 3G).

Orange má so 68-percentným pokrytím populácie (135 miest a 375 priľahlých obcí) v 3G/HSDPA pred O2 podstatný náskok. Nehovoriac o tom, že v júli bude mať Orange možno už rýchlejšiu trigéčkovú technológiu (28 Mbit/s vs. 14,4 Mbit/s).

Otázka je, či to nie je Pyrrhov náskok. Teória výstavby 3G sietí vraví a prax to dosť potvrdzuje, že investícia do cirka 40 percent populácie je relatívne návratná. No pri každom ďalšom percente sa náklady priamo úmerne zvyšujú a výnosy z komerčných služieb sa priamo úmerne znižujú. Lebo sa ide do odľahlejších a menej obývaných oblastí.

Konečne aj pre iPhone

Orientácia 3G na mestské aglomerácie je preto zo strany O2 logická, akási hra na istotu, lebo sa tam združuje podstatná časť dopytu. (Orange nedávno prezradil, že jednu pätinu prevádzky jeho mobilného broadbandu zabezpečuje bratislavská Petržalka.) Zároveň predznamenáva cieľové skupiny pre budúce služby, ako si ich O2 aj zadefinovala.

Internet v smartfóne je jasný: zďaleka mu už nefandia len technologickí nadšenci a tínedžeri. Konečne sa bude mať význam strčiť do iPhonu – alebo skôr do iPadu – modrú SIM kartu.

Pri internete do notebooku, možno polemizovať o tom, či bude 33-percentné pokrytie dostatočné pre profesionálov v pohybe (obchodných cestujúcich). Na čo im bude 3G, ak za hranicami mesta chytia akurát tak signál pomalšieho 2G? Tento produkt má možno cieľovku skôr v ľuďoch žijúcich v prenájme (bratislavská Petržalka...) alebo tých, čo z rozličných dôvodov nechcú/nemajú optické vlákno, pevnú linku alebo WiFi.

Samozrejme, v otázke konkrétnych budúcich 3G služieb O2 je jedna otázka nad všetky: Ostane dátovo neobmedzené pripojenie (flat rate), hoci s limitmi pre sťahovanie P2P obsahu, na šiestich eurách za mesiac?

Foto v článku a na titulke - Telefónica O2