Spôsob, ako zlepšiť návratnosť investície, je monetizácia. Dokupovanie obsahu je jedna alternatíva. Herné série si pamätajú efektívny spôsob rozširovania hry v podobe datadiskov. Nedávno takto vyšiel pre konzoly Reaper of Souls k Diablu III. Lenže k datadisku treba mať pôvodnú hru, čo limituje cieľovku – iba ak by bol datadisk pribalený v ultimátnej edícii.
Samostatné doplnky sa vyskytli aj v predchádzajúcej generácii konzol. Napríklad hry Halo 3: ODST či Dead Rising 2: Off the Record, ale z nich sa postupne stali veľké áčkové tituly za plnú cenu.
V posledných rokoch sa rysuje nová alternatíva. Vďaka veľkým herným svetom s otvorenou hrateľnosťou – a na next-gen konzolách je ich čoraz viac – dostávajú autori možnosť aj vyextrahovať kus sveta, nového hrdinu, vytvoriť menší nový príbeh a predať ho existujúcim, ale aj novým hráčom. Podmienka je jediná: tieto rozšírenia musia existovať samostatne.
Len pre najväčšie série
Zatiaľ je takých hier iba niekoľko, ale systém má veľký potenciál. Umožňuje sériu rozšíriť za relatívne malý peniaz (oproti plnému pokračovaniu) a rovnako ho predávať. Sony už takto vytvorilo samostatnú hru k sérii inFamous: Festival of Blood (2011). Táto hra bola odbočkou, mala iného hrdinu s inými schopnosťami, pričom Sony vyskúšala aj podporu pohybového ovládača Move.
Najoriginálnejšou ukážkou minulej generácie bol titul Far Cry 3: Blood Dragon. Hra využíva engine i hrateľnosť Far Cry 3, ale je vložená do úplne iného sveta, dystopickej budúcnosti s nádychom 80. rokov. Satira so cyborgom v hlavnej úlohe využíva existujúce časti hry v úplne novej podobe.
S príchodom nových konzol a etablovaní sérií sa samostatné dodatky budú zrejme objavovať častejšie. Už v zime vyšlo pôvodne samostatné DLC k Assassin’s Creed IV aj vo forme samostatného dodatku. Freedom Cry vysekol z veľkého sveta časť, pridal hrdinu – oslobodeného otroka Adéwalé a odohráva sa 15 rokov po udalostiach hlavnej hry. Adéwalé stroskotá v Santo Domingu a stane sa trénovaným zabijakom. Hra pridala nové lokality, solídnu časť príbehu a hoci nie je komplexná, za desať eur stojí.
Podobným rozšírením bude začiatkom budúceho roka aj Gat Out of Hell pre Saints Row IV. Staršie konzoly ho dostanú ako samostatný doplnok, nové konzoly pribalené k reedícii. Je zrejmé, že najväčšie série môžu týmto spôsobom vyplniť čas medzi úplne novým dielom a udržať hráčov v strehu. Nie každá hra môže dostať nové mapy a lokality či multiplayer ako Call of Duty, Destiny či Titanfall.
Minirecenzia: inFamous: First Light
Najnovšie skúša šťastie s konceptom samostatného dodatku Sony a opäť pri inFamous. V marci vyšiel tretí diel s podtitulom Second Son. Na E3 bol ohlásený prídavok First Light. Dá sa hrať samostatne bez nutnosti vlastniť pôvodnú PS4 hru. Vydanie je v Európe dvojaké: 27. augusta vyšla digitálna verzia a 10. septembra dorazili do obchodov aj disky.
inFamous: First Light rozpráva podobne ako dodatok Left Behind k The Last of Us kus príbehu pred hlavnou hrou. Odohráte ho za 4-5 hodín (a toľko času trávite aj vo vedľajších misiách, čo je pri cene solídny pomer cena/výkon) a poníma o hrdinke Fetch a jej schopnostiach, pre ktoré bola uväznená. Teraz sa musí s vašou pomocou prebojovať von a zažijete tragédiu z minulosti i cestu pomsty.
First Light možno hrať so znalosťou plnej hry ale aj bez nej. Paradoxne si ho viac užijete vtedy, ak ste Second Son nehrali. Vtedy oceníte vstup do sveta hrdinov, ktorí sú naháňaní za cenu života a dramatický triler Fetch s dobrou akciou.
Na čele sú najmä neonové schopnosti ožarujúce celé mesto a výborne pri strete s mnohými nepriateľmi. Third-person akcia v otvorenom meste nikdy nevyzerala efektnejšie. Fetch sa pohybuje po zmenšenej mape Seattle a uzavretých priestranstvách a každý boj je efektný, využíva grafiku PS4 v 1080p.
Jediná vec, ktorá chýba, je systém morálky rozdeľujúci konanie a misie hrdinu. Miesto neho máme lineárnu akciu z bodu A do bodu B. No aj tak zapadá do série – First Light je skvelé predjedlo.