V roku 2021 tvorili fosílne palivá viac ako 75 percent výroby tepla v Helsinkách. Ročná produkcia energie sa pohybuje okolo siedmich terawatthodín. Viac ako polovica z nich vzniká spaľovaním uhlia. Budovy v hlavnom meste sa momentálne vykurujú prostredníctvom systému diaľkového vykurovania. Ten sa spolieha vo veľkej miere na uhlie a zemný plyn.
Mesto sa však musí vzdať závislosti od fosílnych palív. Fínska vláda totižto prijala rozhodnutie zakázať používanie uhlia pri výrobe energie od roku 2029. Krajina už spustila analýzu riešení náhrady uhlia. Jednou z možností je zvýšené využívanie biomasy. Tomuto konceptu podľahlo viacero severských miest. Helsinki odmietajú ísť s prúdom.
Venhart: Svet momentálne nemá zelenšiu alternatívu ako je atómové jadro
Biomasa nie je totižto dlhodobo udržateľným riešením. Nesie niekoľko negatív v podobe vplyvu na zachytávače uhlíka, či logistické problémy v celosvetovom meradle. Alternatívny zdroj energie nepredstavuje bezemisné riešenie. Zároveň nevyrieši ani klimatickú výzvu z dôvodu jej obmedzenej dostupnosti.
Razantným krokom k prechodu na obnoviteľnú energiu by mohol byť projekt s morskou vodou. Helsinki by splnili cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?