Spoločnosť, respektíve start-up Doppler Labs spustila pred rokom crowdfundingovú kampaň na Kickstarteri a zo želaného štvrť milióna vyzbierala viac ako 630-tisíc amerických dolárov. Prvé kusy novinky sa už k mikroinvestorom dostali, teraz pribudla vylepšená verzia. Here One už fungujú aj ako klasické Bluetooth hudobné slúchadlá. Čo je ale na nich také špeciálne?

Predstavte si zvukové štúdio, kde kapela nahrá skladbu. Zvukový majster potom upravuje frekvencie tak, aby v správny čas viac znela basa, inokedy bicie a uberie z vokálu. Takéto štúdio so zvukárom natlačili tvorcovia do rozmernejších bezdrôtových štupľových slúchadiel. Alebo by sa možno dalo povedať do mikrofónov, ktoré sa vkladajú do uší.

Ako stlmiť plačúce dieťa či trúbenie áut? Here One sú slúchadlá nielen pre nervákov

Here One pomôže sústrediť sa Zdroj: Doppler Labs

Here One sú smart slúchadlá vybavené výkonnými smerovými mikrofónmi, ktoré zachytávajú všetky zvuky okolo. Cez aplikáciu v spárovanom smartfóne a unikátnym algoritmom potom dokážu špecifické frekvencie utlmovať alebo zvýrazňovať. Je to akoby to bol ovládač hlasitosti sveta. Oproti klasickej technológii rušenia okolitého hluku, ktorou sú slúchadlá vybavené už roky, Here One neeliminuje všetok hluk.

Do uší sa pri cestovaní, práci, v kancelárii alebo chodení po uliciach dostávajú zvuky všetkého možného. Od trúbenia áut cez klikanie na klávesniciach až po štrnganie príborov o taniere. Každý tento zvuk má svoje vlastné pásmo frekvencií a tie Here One dokáže detegovať a buď zachytiť alebo prepustiť ďalej do sluchového aparátu človeka.

Ako stlmiť plačúce dieťa či trúbenie áut? Here One sú slúchadlá nielen pre nervákov

Zdroj: Doppler Labs

V aplikácii sa potom dá napríklad zvýrazniť hudba skupiny na koncerte a utlmiť hučanie davu. Alebo sa vo vlaku jednoducho eliminuje pravidelné klepotanie kolies na koľajniciach. Prednastavené profily zas vedia zvýrazniť ľudskú reč, takže sa omnoho lepšie porozprávate aj v hlučnom bare. Ak, samozrejme, má tieto slúchadlá aj váš spoludiskutujúci.

Vynovená verzia slúchadiel už podporuje aj funkciu klasického počúvania hudby a robenia telefonických hovorov. Zo začiatku to Here One nevedeli a sústredili sa len na úpravu frekvencií okolitých zvukov.

Ako stlmiť plačúce dieťa či trúbenie áut? Here One sú slúchadlá nielen pre nervákov

Here One aplikácia Zdroj: Doppler Labs

Tvorcovia s vývojom nekončia. Apple, Google aj Amazon dávajú čoraz väčší dôraz na ich digitálne asistentky. Pridať do Here One Siri, Google Now alebo Alexu je tak len otázka času. Tak si to Noah Kraft, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Dopple Labs predstavoval od začiatku. Ako nositeľnú techniku, ktorá bude s človekom počas celého dňa a pomáhať mu sústrediť sa, relaxovať alebo ho informovať. Štuple navyše nie sú také viditeľné a nebudú vyvolávať divné pohľady, ako to bolo pri Google Glass okuliaroch.

Drobným háčikom ostáva výdrž, ktorá ani zďaleka nie je celodňová. Na jedno nabitie vydržia štyri až šesť hodín. Ale potom ich stačí uložiť do puzdra, ktoré ich dobije. Predobjednávky sú už spustené a cena je 299 dolárov. 

Ako stlmiť plačúce dieťa či trúbenie áut? Here One sú slúchadlá nielen pre nervákov

Vo filme Her sa s umelou inteligenciou komunikovalo cez slúchadlo Zdroj: Warner Bros. Pictures