Moderné batérie sú citlivé na extrémne podmienky. Úplné vybitie ani dlhodobé udržiavanie na 100 percent nabitia im vôbec nesvedčí. Medzi používateľmi však koluje množstvo mýtov o nabíjaní a starostlivosti o batériu, ktoré nie sú pravdivé alebo platili za čias Ni-MH či starších článkov.

Tie patria minulosti, dlhoročne totiž trhu kraľujú li-ion batérie. Správnou starostlivosťou možno nielen predĺžiť ich životnosť, ale zároveň zabezpečiť telefónu lepšiu výdrž na jedno nabitie. To nepriamo prispieva k dlhšiemu životu batérie, keďže menej časté nabíjanie jej pomalšie uberá z počtu nabíjacích cyklov, na ktoré je konštrukčne pripravená.

Zákernosť nesprávnej starostlivosti o batériu tkvie hlavne v tom, že sa neprejaví hneď a viditeľne. Keď batéria začne strácať kapacitu a mobil si častejšie žiada nabitie, je na kvalitnú starostlivosť neskoro.

Nabíjanie s rozumom

  • Zlatá stredná cesta: Najlepšie je udržiavať batériu medzi 20 a 80 percentami nabitia. Vyhýbajte sa úplnému vybitiu aj dlhodobému 100-percentnému nabitiu.
  • Koniec nočnému nabíjaniu: Dlhodobé udržiavanie batérie na plnej kapacite môže skrátiť jej životnosť. Niektoré moderné telefóny sa snažia tomuto neduhu predísť tým, že sa nabijú na 80 percent a v čase, keď obvykle vstávate sa dobijú naplno tak, aby mali 100 percent kapacity v momente vášho prebudenia.
  • Originál je istota: Používajte originálne alebo certifikované nabíjačky. Nekompatibilné nabíjačky môžu batériu poškodiť kvôli odlišným parametrom či nižšej kvalite výroby.
  • Chráňte batériu pred teplom: Vysoké teploty sú nepriateľom batérií. Vyhnite sa nabíjaniu na priamom slnku alebo v blízkosti zdrojov tepla ako radiátor či osvetlenie. To isté platí o nabíjaní na povrchoch, ktoré držia teplo, ako je napríklad posteľ alebo deka.
  • Skladovať ako poklad: Ak telefón dlhšiu dobu nebudete používať, odložte ho na chladné a suché miesto. Ak ho po čase budete chcieť „oživiť“, jeho batéria by mala byť v lepšej kondícii, ako pri skladovaní v horších podmienkach.
Apple iPhone 16
Neprehliadnite

Nový iPhone 16: Revolučné tlačidlo potrápilo aj Apple. Prišli tiež nové hodinky a slúchadlá

Optimalizácia spotreby energie

  • Softvér v kondícii: Pravidelne aktualizujte operačný systém. Aktualizácie často obsahujú vylepšenia, ktoré pomáhajú šetriť batériu. Rozdiely bývajú niekedy citeľné a tak to určite stojí za to.
  • Energetickí vampíri: Obmedzte používanie aplikácií náročných na výkon, ako sú hry či streamovanie videí. Moderné operačné systémy spravidla ponúkajú možnosť prepnúť tieto aplikácie do režimu hlbokého spánku, ak ich nepoužívate dostatočne často.
  • Poloha pod kontrolou: Vypnite sledovanie polohy pre aplikácie, ktoré ho nevyžadujú. Napríklad aplikácie sledujúce predpoveď počasia možno prepnúť na menej časté zisťovanie polohy, zníži sa tým presnosť predpovede, no zlepší sa spotreba energie.
  • Tma je kamarát: Ak váš telefón podporuje tmavý režim, zapnite ho. Na OLED displejoch môže výrazne ušetriť energiu. V kombinácii s režimom na šetrenie očí a filtrovanie modrého svetla (ktoré bráni kvalitnému spánku), dokáže byť tento spôsob šetrenia energie nesmierne účinný.

Svet batérií sa čoskoro zmení

Európska únia nedávno schválila návrh, ktorý má priniesť návrat k vymeniteľným batériám v mobilných telefónoch a ďalších batériových zariadeniach. To znamená, že ak batéria prestane fungovať alebo stratí kapacitu, používateľ ju jednoducho vymení sám po odňatí zadného krytu, ako to bolo za čias „nesmartfónov“. Toto nové pravidlo vojde do platnosti od roku 2027 a má priniesť vyššiu úroveň ekológie a menej produkovaného odpadu.

Keď telefón stráca dych a treba ho nabíjať povedzme každých 12 hodín či častejšie, časť používateľov siahne po servisnej výmene batérie, no nezanedbateľné množstvo ľudí si kúpi nový telefón a starý vyhodí, čo nie je práve ekologické riešenie. Zmysel nového nariadenia o používateľsky vymeniteľných batériách má byť primárne o vyhnutí sa tomuto efektu zjednodušením výmeny.

Ďalšie dôležité správy

Huawei Mate XT. Prvý na dvakrát skladateľný smartfón na svete.
Neprehliadnite

Huawei odpovedá na iPhone 16. Displej ohybného Mate XT zložíte na dvakrát