Jedna chyba z nepozornosti stačila na to, aby dramaticky zmenila život Hectora Xaviera Monsegura. Nezamestnaný 28-ročný hacker bez formálneho vzdelania v jeden deň zabudol zamaskovať stopy svojho internetového pripojenia. Netrvalo dlho a na dvere jeho bytu v New Yorku búchala FBI so zatykačom. Dôkazov mala dosť a H. Monsegur sa na radu advokáta priznal k obvineniam z hackerských útokov.

Mohol to byť koniec príbehu, federálni agenti ale dali H. Monsegurovi ďalšiu ponuku. Z hackera, ktorý pod menom Sabu v rámci hnutí Anonymous a LulzSec napádal stránky úradov, bezpečnostných firiem a zbrojoviek a zverejňoval ich súkromné údaje, sa stal informátor FBI.

Na podnet agentov mesiace pokračoval v bežnej činnosti. Vo virtuálnych diskusných miestnostiach preberal plány na ďalšie útoky a spôsob využitia nelegálne získaných údajov. Pomáhal tak agentom po kúskoch skladať dôkazy voči ďalším členom hnutia. Mal na to všetky predpoklady. Patril medzi najviac rešpektovaných členov Anonymous a odštiepeneckú skupinu LulzSec dokonca pomáhal zakladať. Agenti následne využili jeho dôveryhodnosť a reputáciu na to, aby získali čiastkové dôkazy voči ďalším členom.

Server Ars Technica napríklad zverejnil záznamy z komunikácie, kde Sabu opatrnou formuláciou otázok dokázal ďalšieho hackera dotlačiť k tomu, aby nepriamo spojil dve z identít, ktoré používal. To umožňuje zväčšiť rozsah vznesených obvinení. Ďalším príkladom je napríklad záznam, kde člen skupiny Sabuovi povedal, že používa Macbook, čo agentom spolu s ďalšími zisteniami pomohlo pred záťahom definitívne potvrdiť wifi sieť, cez ktorú sa údajný člen Anonymous pripájal na internet.

Počas mesiacov sledovania, ktoré sa malo začať koncom leta minulého roku, došlo k niekoľkým zatknutiam členov LulzSec a podľa časopisu Forbes sa v komunite sa začali šíriť podozrenia, že Sabu by mohol pracovať pre FBI. Celá akcia nakoniec tento týždeň vyústila do obvinenia šiestich ľudí v USA a Európe. Polícii sa podarilo zatknúť aj človeka, ktorého Sabu pomáhal identifikovať prostredníctvom chatu.

Hackerskou komunitou vlna zatknutí a zdanlivá zrada jedného z hlavných predstaviteľov otriasla. Anonymous ale zareagovali typickým spôsobom – napadli stránku výrobcu antivírusového softvéru Panda Security a nechali na nej verejný odkaz. „Hej, hej. Vieme... Sabu na nás donášal. Ako je pre FBI zvykom, hrozili mu, že mu zoberú synov. Rozumieme tomu, ale my sme boli tiež tvoja rodina,“ napísali na hacknutú stránku. „Pre FBI a ďalšie hovná, poďte do nás chlapci. Čakáme na vás,“ končil oznam na stránke.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP