V prvej časti tohto článku sme sa venovali návodu, ako sa postarať o fyzické zariadenia, počítače a smartfóny, aby po smrti mali pozostalí prístup všade tam, kde by mohli potrebovať. Inak by sa to mohlo skončiť ako v Nemecku, kde museli rodičia zosnulej čakať šesť rokov na vyjadrenie najvyššieho súdu, či môžu nazrieť do účtu na Facebooku ich dcéry.

Facebook a Gmail po smrti

Takto máte vyriešený prístup do všetkých vašich zariadení pre pozostalých a v prípade, že dôjde k najhoršiemu, budú môcť jednoduchšie vyriešiť prípadné úradné, bankové či iné náležitosti.

Ale aj samotné aplikácie či služby poskytujú možnosť sa vopred pripraviť pre prípad odchodu na druhý svet. Najdôležitejšie sú tri, pretože tie sa používajú aj ako platforma pre prihlasovanie do ostatných služieb. Ide o konto Google, Facebook a Apple.

Google už od roku 2013 ponúka službu Správca neaktívnych účtov, ktorá je okrem iného určená aj pre prípad smrti. Na tejto stránke sa potom dá konkrétne nastaviť, kedy sa váš účet považuje za neaktívny a čo má v takom prípade Google robiť.

Ako sa pripraviť na digitálnu smrť. Právnik radí, čo s Facebookom nebohého

Rozhranie Google správcua neaktívnych účtov

Najprv sa nastaví

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa