Mario & Sonic at 2016 Rio Olympics

Herné olympiády Maria a Sonica sa od roka 2008 objavujú pravidelne na Nintendo konzolách a tento rok idú v riadnom predstihu. 3DS verzia v apríli, Wii U v lete. Hráč si môže vyskúšať takmer 30 disciplín a súperiť so známymi postavičkami. Obsahuje aj ľahký dej o krádeži medailí, ktoré sa snažia Mario a Sonic tímy získať neskôr na olympiáde. Zápletka slúži ako podklad na cestu do Ria, kde trénujete, skúšate rozličné disciplíny a neskôr súperíte o medaily.

Športy sú rozdelené do dvoch kategórií. Štrnásť sa snaží byť verných hlavným disciplínam a druhých štrnásť predstavuje bláznivé variácie. Postupne objavíte atletiku (behy na 100 a 110 m s prekážkami trvajú do 15 sekúnd, skoky do diaľky či hody kladivom minútu), jazdu na bicykloch i koni (prekážky vedia byť nemilosrdné a načasovanie skokov je kľúčové), plávanie či rytmickú gymnastiku (kde volíte tlačidlá do rytmu piesní).

Zábavná je lukostreľba, kde sa postupne vzdiali terč na 50-70-90 metrov, pohybom celého 3DS určujete smer strely. Solídne dopadol futbal, kde strelíte aj desať gólov za dve minúty. Horší je golf, lebo dotykové ovládanie sa na odpaly nehodí. A to isté vás čaká aj pri volejbale. Naučíte sa nahrávať, strieľať, ale časovanie podania je strašné. Stolný tenis dtto, údery idú, podanie ťažšie.

Arkádové verzie športov prinesú občas väčšie výzvy, inokedy lepšiu zábavu. Rôzne vysoké prekážky pri behoch či nečakané elementy v atletike (naháňanie predmetov). Na krátke seansy i párty to stačí.

Ako Nintendo štartuje jarnú sezónu: exportom japonského fenoménu a Mariom na olympiáde

Yokai Watch Zdroj: Nintendo

Yokai Watch – nový japonský fenomén

Japonci dokážu na Nintende vytvoriť mohutnú sériu na počkanie. Kedysi Pokémon, neskôr Professor Laytona (riešil hádanky po celom svete), Inazumu Eleven (kríženec RPG hry a futbalu). Za mnohými nápadmi stojí štúdio Level-5, tvorca Yokai Watch.

V Japonsku vyšla hra v júli 2013 a doplnil ju animé seriál či manga. Japonci atakujú všetky médiá a hoci hra je silný základ, ostatné kultúrne zložky ju rýchlo nasledujú. Spoločný menovateľ hier – absolútna veková prístupnosť od školákov po seniorov.

Netreba zúfať, že Yokai Watch k nám prichádza až po troch rokoch, lebo hra a jej princípy nestarnú. Hlavný hrdina Nate objaví zvláštne hodinky, vďaka ktorým môže chlapec nájsť a vidieť duchov Yokai vo svete. Jeho úlohou je postupne duchov zbierať, pomáhať v mestečku obyvateľom, ktorých Yokai trápia. Neskôr zistí, že túto schopnosť nemá ako jediný. Objaví dievča s podobným cieľom.

Herné princípy sú jasné. Ovládate chlapca, ktorý chodí po meste, plní bežné úlohy, ale Yokai dáva hre úplne nový nádych. Pomocou dotykového displeja môžete hľadať a lákať Yokai. V súbojovom systéme sa snažíte zlanáriť Yokai na svoju stranu (pomocou jedla i trikov). Neskôr ich zbierate, aby ste sa mohli stretnúť v boji s čoraz silnejšími druhmi.

Je to chytľavý systém, lebo si sami určujete koľko typov chcete chytiť (samozrejme, všetky), ako budete postupovať (hrať kampaň, vedľajšie úlohy či minihry ako rybačku a chytanie chrobákov) a máte voľnú ruku v súbojoch.

Pohyb po svete je super, ale najlepší je súbojový systém, lebo Yokai sú rozdelení do kategórií, ktoré majú medzi sebou rozličné interakcie. A občas nastane tzv. Oni Time, nočná mora s pokladmi, kde sa však objavuje aj mocný Gargaros, silný herný boss. Západní hráči budú fascinovaní japonským štýlom – duchovia yokai sú v ich mytológii bežní, ale pre nás je to exotický originálny kus.

Ako Nintendo štartuje jarnú sezónu: exportom japonského fenoménu a Mariom na olympiáde

Hyrule Warriors Legends Zdroj: Nintendo

Hyrule Warr
Ako Nintendo štartuje jarnú sezónu: exportom japonského fenoménu a Mariom na olympiáde
iors Legends

Čo je silnejšie ako jedna značka? Dve. Zvlášť v jednej hre. Hyrule Warriors Legends spája Musou a Zeldu.  Musou alias Warriors séria je akčná stratégia, kde jeden bojovník vedie armádu proti ohromnej presile a postupne na mapách zajme kľúčové body ako veliteľské stanoviská či sklady. Na pohľad to vyzerá ako akčná sekačka, v skutočnosti je taktická stránka rovnako silná ako tá, kde volíte mocné údery.

Hra je rozdelená na misie, ktoré predstavujú veľké mapy, kde sa snažíte postupne dobyť jednotlivé časti a popritom máte aj istú voľnosť na plnenie vedľajších misií alebo zbieranie vzácnych predmetov. Niekedy je ponuka úloh vyššia ako stíhate plniť a vtedy sa musíte rozhodnúť, čo má prioritu. Ale má zmysel splašiť exkluzívny predmet do zbierky, keď na opačnej strane mapy volá o pomoc váš veliteľ?

Podobné momenty nastanú v kampani pomerne často. Výhodou 3DS verzie oproti Wii U originálu je aj možnosť ovládania viacerých jednotiek súčasne – a na rozličných miestach mapy. Ľahšie rozdelíte sily, pokryjete kľúčové posty a zatiaľ čo dvaja hrdinovia bojujú, tretí môže vydzobať tie poklady.

Vplyv Zeldy sa prejavuje v magickom a krásne stvorenom svete. Každá mapa/misia pochádza z inej časti série a fanúšikovia sa môžu kochať známymi miestami, zatiaľ čo nováčikov čaká pestrá ponuka lokalít. 3DS verzia má výhodu, že môžete misiu hocikedy prerušiť (stačí sklapnúť handheld), čo vám neraz pomôže, ak si chcete oddýchnuť od náročných úloh. Navyše dostala aj všetok obsah z Wii U. Jej jedinou nevýhodou je slabšia grafika a rýchlosť: Wii U je predsa len silnejšia mašina.

Ako Nintendo štartuje jarnú sezónu: exportom japonského fenoménu a Mariom na olympiáde

Bravely Second: End Layer Zdroj: Nintendo

Bravely Second: End Layer

Japonské RPG hry majú jasné atribúty: veľký svet, netradičné postavy, hutný dej a dlhé súboje. Pri Bravely Second sa môžete spoľahnúť na všetky, pritom sa hra snaží poskytnúť aj nečakanú odbočku pri každom z nich.

Bravely Second je pokračovanie Bravely Default. Nováčikovia môžu spočiatku tápať a veteráni si užívajú známe miesta. Platí to najmä pri svete, ktorý sa nezmenil, viaceré lokality ostali. Ponechanie vybraných častí má isté kúzlo, lebo ansámbel Square-Enix experimentoval: dve postavy sa objavia opäť, ostatné sú angažované nanovo.

Dej je typicky japonský, prvú polovicu sledujete rozvíjajúce sa klbko vzťahov, objavujete stranu dobra i zla, neskôr sa začnú diať obrovské veci, zvraty ako z najlepších autorov kníh a potom hra smeruje k veľkému finále. Bez nutnosti prezrádzania detailov: dej vás drží v strehu, ale ako na vás pôsobí na konci, o tom rozhodnete vy. Poznáte to, nie každému sa páči pointa dobre stráženého tajomstva.

Najväčšou devízou ostávajú ťahové súboje s unikátnym mechanizmom. Bežne sa stretnú dve skupiny hrdinov a pustia do seba, pričom sa striedajú v úderoch, mágii i používaní predmetov. Bravely Second má však iné možnosti: ak ste Brave, využijete mocné zásahy naraz (ideálne na konci súboja), ak dáte Default, šetríte si ťahy na neskôr.

Novinkou je možnosť zastavenia času a boja bez ohľadu na možnosť nepriateľa – ten stojí a je dočasne bezmocný. Je to ideálna pozvánka pre taktikov, ale pozor, táto hra si žiada aj 50-60 hodín času do úspešného finišu.

Ako Nintendo štartuje jarnú sezónu: exportom japonského fenoménu a Mariom na olympiáde

Pokémon Super Mystery Dungeon Zdroj: Nintendo

Pokémon Super Mystery Dungeon

Séria Pokémon funguje tak, že máte majiteľa Pokémonov, chodí po svete a bojuje proti podobným zberateľom. Vedľajšia séria Pokémon Mystery Dungeon vám dáva unikátnu možnosť ovládať priamo rôzne druhy Pokémonov, putovať po fantastickom svete v ich koži a bojovať. Je to relatívne ľahká hra a tým pádom prístupná pre mladších hráčov a je dostatočne zábavná, hoci môže skĺznuť do stereotypu.

Kľúčom pre úspech tejto série je kvalita viacerých aspektov. Napríklad množstva Pokémonov, ktoré možno ovládať (na výber ich je 20) a proti ktorým bojujete (až 720), lebo všetky kombinácie podporia kvalitu súbojov. Tie sú dôležité aj kvôli variabilite: čím lepšie jednotky a bohatšia paleta akcie, tým sa dlhšie budete baviť. A samozrejme, herný dizajn: svetová mapa, jednotlivé dungeony, mapy plné pascí alebo prekážok, to je jasné lákadlo.

Pokémon Super Mystery Dungeon v tomto smere spĺňa všetky predpoklady. Je od začiatku výborne hrateľný, bohatý, môžete skúšate polhodinové úlohy, aj celonočné hrania a má veľa obsahu. Akurát príbeh je skôr doplnkový a motiváciou vám bude skôr naháňanie Pokémonov ako pútavý dej.

Všetky tituly vyšli na Nintendo 3DS v priebehu februára až apríla.