Koncom minulého roka spoločnosť IC Realtime predstavila softvér Ella, ktorý podľa portálu Verge dokáže bezpečnostné kamery premeniť na dokonalé špionážne systémy. Ak chcete na kamere dnes niečo nájsť, musíte sa ručne prehrabať v desiatkach hodín záznamov. IC realtime to chce zmeniť. Jej systém dokáže z kamerových systémov vyhľadať presne tie sekvencie, ktoré potrebujte.

Stačí zadať kľúčové slovo alebo konkrétny parameter. Celý princíp sa podobá na hľadanie informácií cez Google. Systém s prvkami umelej inteligencie vie vyhľadať v desiatkach hodín záznamov „človeka v červenom“, „auto Volkswagen Golf“ alebo „ženu so sukňou“. Softvér poskytne relevantné zábery v priebehu niekoľko sekúnd.

Toto riešenie môže ušetriť polícií či majiteľovi okradnutej firmy hodiny pracného vyhľadávania. IC Realtime tvrdí, že systém bude cenovo dostupný - mesačný poplatok sa bude začínať od siedmich dolároch a bude závisieť od počtu kamier, ktoré budú do systému zapojené. Cieliť sa bude aj „smart“ domácnosti, ktoré používajú domáce bezpečnostné systémy a kamery od firiem ako Amazon, Logitech, Netgear a Nest od Googlu.

Identifikovanie tváre

IC Realtime už pracuje na pokročilých nástrojoch, ktoré dokážu rozpoznávať tváre a emócie ľudí. Systém bude schopný analyzovať, čo sa na obrazovke deje a identifikovať konkrétneho človeka na základe vopred stanovených parametrov. Pri vyhľadávaní videa môžete vycvičiť Ellu, aby ste sa dozvedeli, aké objekty a aktivity sú pre vás dôležité, píše portál Techhive.com.

Šéf firmy Matt Sailor už hlási prvé úspechy. O systém už prejavili záujem prví potenciálni zákazníci. Spomenul niekoľko škôl, ktoré chcú umelú inteligenciu v systéme použiť na rozpoznanie situácií, keď sa študenti dostanú do problémov.

Príkladom je bitka a agresia medzi žiakmi. Systém bude vedieť identifikovať emócie, identifikuje situácie, keď sa okolo bitkárov začnú združovať ľudia a identifikuje aj konkrétnych žiakov. Systém následne upozorní na hroziaci konflikt kompetentného, ktorý je zodpovedný za kamerové systémy. V banke môžu na základe emócií podobné systémy zasa rozlíšiť medzi klientom banky a potencionálnym lupičom.

Pomocník v biznise

IC Realtime nie je v tomto biznise jediná. Americký start-up Boulder AI vyvíja sofistikovaný kamerový systém, ktorý nepotrebuje ani pripojenie na internet. Prostredníctvom umelej inteligencie vie identifikovať, čo sa deje na obraze. Šéf firmy Darren Odom tvrdí, že nejde primárne o bezpečnosť, ale aj kontrolu vo výrobnom procese a nahradenie ľudskej triviálnej práce. Kamery napríklad v pizzeriách dokážu identifikovať, či každý kus pizze má správne rozmery a prísady.

Firma si softvér vyskúšala aj v praxi, keď si ju najal klient, ktorý budoval priehradu cez rieku. Chcel zistiť, koľko pstruhov preskakuje cez priehradu. Kým v minulosti sa pri priehrade nainštalovali kamery a zodpovedný človek si záznamy prácne prezeral a počítal ryby, umelá inteligencia ich vie počítať v reálnom čase a dokonca identifikovať, o akú rybu ide.

Veľkou výzvou sú aj súčasné kamerové systémy, ktoré majú zvyčajne veľmi nízku kvalitu obrazu. Je navyše rozdiel, ak kamera sníma pohyb jedného človeka a pohyb človeka v obrovskom dave. 

Ella tak otvára novú epizódu, ktorá môže vážne narušiť naše súkromie. Otvára logické otázky, čo sa stane, ak systém niekto hackne, prípadne ak systém niekto cielene zneužije na diskreditovanie nepriateľa. Čo sa stane, ak takéto systémy budú mať všetky kamery v meste, v ktorom bývate, a niekto bude cielene sledovať každý vás krok?

Problém je aj to, kto nastaví algoritmy, na základe ktorých sa identifikujú potenciálni lupiči v banke. Už v minulosti sa vyskytli problémy, keď do algoritmov boli vnesené sexistické a rasistické stereotypy.

IC Realtime zneužívanie nevylučuje. Pri akejkoľvek novej technológii existuje nebezpečenstvo, že by mohlo padnúť do nesprávnych rúk, pripúšťa M. Sailor.

V Číne je to už realita

To, čo je v západných krajinách stále sci-fi sa naplno rozbehlo v Číne. V krajine je v prevádzke približne 170 miliónov kamier. Mnohé z nich podporujú pokročilé funkcie, ktoré dokážu rozpoznávať tváre, vek či pohlavie človeka. Mnoho čínskych miest má databázu svojich obyvateľov, vrátane fotografií. Táto kombinácia zabezpečí, že človek sa prakticky nepohne bez toho, aby o tom nevedel štát.

Reportér britskej televíznej stanice BBC si systém vyskúšal v čínskom meste Kuej-jang na vlastnej koži. Chcel zistiť, ako dlho bude polícii trvať, než ho pomocou priemyselných kamier nájdu a zadržia.

Ako cudzinec sa najprv nechal na policajnom riaditeľstve vyfotografovať, aby zadali jeho fotografiu do systému. Potom sa vydal do mesta. Už po siedmich minútach ho na autobusovej stanici v centre mesta zastavilo niekoľko policajtov. Keď ho systém identifikoval na základe tváre, okamžite upozornil centrálu. 

Firm Dahua Technology, ktorá takéto kamery vyrába, tvrdí, že spolu s využitím databázy tváre dokážu sledovať pohyby konkrétneho človeka po meste aj týždeň dozadu. Dokážu k nemu tiež priradiť jeho auto a jeho rodinu. Pri dostatočne veľkom počte kamier sa dá dozvedieť, s kým sa sledovaný stýka, s kým chodí na pivo a kde bol v konkrétny čas.

Polícia tvrdí, že ak človek nič nespravil a nie je podozrivý, zostávajú dáta bez povšimnutia vo veľkej databáze. Lenže už len pocit, že vás niekto môže sledovať na každom kroku, je mimoriadne nepríjemný. 

Najväčšia čínska firma, ktorá vyrába softvér na rozpoznávanie tváre Face++ plánuje expandovať aj do hardvéru. „Chceme tieto oči mesta vylepšiť a urobiť ich inteligentnými,“ citovala agentúra Reuters marketingového riaditeľa Sia I-nana.

Firma podľa neho každoročne rastie o zhruba 400 percent. „Je to ako vo filmoch. Polícia už nemusí hľadať niekoho medzi tisíckami ľudí na videozázname. Sieť videokamier teraz automaticky detekuje a upozorní na určitú situáciu, čo zvyšuje jej efektivitu,“ dodal. 

Nedávno vyšlo na povrch, že aj v USA existuje rozsiahla databáza tvárí takmer polovice Američanov pod taktovkou FBI. Zaradení do nej sú aj ľudia, ktorí sa v niektorých štátoch nechali len vyfotiť na vodičák. Problém je aj v tom, že prístup k databáze nie je podmienený konkrétnym podozrením a môže byť zneužívaný napríklad aj pre identifikáciu tvárí protestujúcich.