Prvý most na svete vytlačený 3D tlačiarňou má vzniknúť nad jedným z vodných kanálov v Amsterdame. Pôjde o menšiu kovovú konštrukciu, slúžiť bude len pre chodcov. Inžinieri z MX3D vytvorili úplne nový technologický postup. V prvom rade vyvinuli softvér, ktorý vie spočítať zaťaženie vytlačených súčastí tak, aby bol objekt stabilný.
O „tlač“ sa starajú dve robotické ramená, ktoré zváraním napájajú kov pri teplote 1500 stupňov Celzia v akýchsi žilách milimeter po milimetri v priestore. Respektíve štvorica ramien, dve na každej strane mosta.
Unikátny je spôsob uchytenia týchto ramien. Pri stavbe mosta nepotrebujú žiadne lešenie ale podporou je samotný most. Takže potom stavba vyzerá priam magicky. Ako keby most vznikal zo vzduchu.
„Čo našu technológiu odlišuje od tradičnej 3D tlače je to, že pracujeme na princípe tlač mimo tlačiarne,“ povedal pre Digitaldrends Tim Guertjens, technologický šéf spoločnosti. Mesto Amsterdam s projektom nemá žiaden problém a podporuje ho. Podľa posledných správ by mal byť prvý 3D vytlačený most otvorený v polovičke roka 2017. Presná lokalita sa stále vyberá.
Zdroj: MX3D
Predstavitelia firmy veria, že ich technológia bude prvým krokom k masovému nasadeniu podobných „tlačiarní“ na stavebné práce. Hlavne v nebezpečných podmienkach, napríklad na výškových budovách. Výhodou ich technológie je tiež minimálny stavebný odpad.
Zdroj: MX3D
Hoci ide o unikátnu technológiu, princíp 3D tlače sa už vo stavebnom svete objavil skôr. Zhodou okolností tiež v Amsterdame vlani vznikol celý dom vytlačený na tlačiarni. Spoločnosť DUS Architects vytvorila v podstate gigantickú zväčšeninu bežne známeho typu 3D tlačiarne. Vo vnútri sa potom vrstva po vrstve vytvárali presne navrhnuté bloky, ktoré sa potom montovali dohromady. Zaujímavé je, že materiálom na tlač je špeciálna látka tvorená z troch štvrtín z rastlinných olejov. Začiatkom tohto roka zas čínska stavebná firma WinSun vytvorila 5-poschodovú budovu kompletne vytvorenú 3D tlačou. Namiesto plastov ale vrstvili polotekutý betón.