Používa ešte niekto turistické videokamery? V bežnom živote počas dovoleniek alebo narodeninových osláv nenarážame na profesionálov. Vlastne tí už aj tak prešli na nahrávanie videa na zrkadlovky. Takmer všetci ostatní robia videá na smartfóny. A niet sa čo diviť. Ich kvalita za posledné tri ať štyri roky stúpla na ozaj slušnú úroveň.
Najnovšie Samsungy Galaxy alebo iPhony už vedia urobiť video, ktoré sa nestratí ani v poloprofesionálnom využití. S jednoduchosťou vytvárania stoviek hodín videa však prišli niektoré zlozvyky, ktoré by bolo dobré vykoreniť.
Dosť bolo vertikálnych videí
Prvým a zásadným sú staré dobré vertikálne videá. Možno ste videli asi 6 rokov staré video, v ktorom bábky varujú pred úskaliami takzvaného Vertical Video Syndrome. Za tie roky sa toho v technológiách veľa zmenilo. Základ však ostal. Ľudské oči sú horizontálne a všetky televízory, počítačové monitory alebo plátna kín sú stále horizontálne. Jedinou výnimkou je, že sa globálne rozšíril ďalší druh displejov – smartfóny.
Takže jediná výnimka, keď je vertikálne video v poriadku, nastáva vtedy, ak cieľom je, aby sa pozeralo len na mobiloch. Presnejšie povedané, na stenách sociálnych sietí ako Facebook alebo Snapchat. Podľa vlaňajšieho prieskumu modrej sociálnej siete sú potom takéto videá častejšie pozerané. Ale aj v týchto prípadoch sa dajú bez problémov používať normálne videá na šírku a jednoducho pri pozeraní otočiť mobil o 90 stupňov.
Presne týchto 90 stupňov je riešením všetkých problémov. Ako aj v spomenutom videu pripomínajú, vertikálna fotografia je úplne v poriadku. Obrázok na stene môže visieť horizontálne aj vertikálne. Video je iné médium. Jednoducho si stačí zvyknúť, že pri nahrávaní videí je potrebné mať mobil vodorovne. Hotovo, vybavené. A zábery z bojnickej zoo nebudú s veľkými čiernymi pásmi po stranách videa.
Vertikálne video na displeji otočenom na šírku Zdroj: Pexels
Druhým riešením je použiť rôzne aplikácie a editory. Tie však buď obraz orežú, takže zaberie celú plochu displeja, ale prídete o kvalitu a veľkú časť záberu. Alebo pridajú rozmazané pozadie. Je to zbytočná babračka, ktorej predídete jednoduchým otočením mobilu o 90 stupňov.
Tajný úchyt profesionálov
Pre niekoho je však takéto držanie neprirodzené, pri dlhšom nahrávaní aj nepríjemné. Pri držaní medzi palcom a ostatnými prstami spredu sa zas môže čiastočne zakryť výhľad na displej. Na pomoc prichádza tajomstvo profesionálov –
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?