Celý nápad vznikol z frustrácie obyvateľov dedinky Wimblington, ktorí svoje pocity vyjadrovali na stránkach Facebooku a hľadali riešenie celej situácie. Prišli s nápadom kombinácie susedských hliadok a vytvorenia mapy. Tá by zobrazovala najčastejšie miesta znečistenia od nezodpovedných majiteľov psov. S pomocou dobrovoľníkov a Google máp dokázali označiť miesta s výskytom znečistenia a označiť ho červenou farbou.
Po odstránení znečistenia sa miesto naopak, vyznačí zelenou farbou. V prípade opakovaného znečistenia sa dobrovoľníci snažili celý incident zdokumentovať fotografiami. Pomocou nich sa dalo asi približne určiť čas znečistenia alebo veľkosť psa.
Na základe kontrol a pozitívnych výsledkov sa zmenilo aj správanie majiteľov psov, ktorí nechceli zostať zahanbení. V prípade prichytenia pri čine by hrozila majiteľovi štvornohého priateľa pokuta vo výške 75 britských libier (85 eur). Už v priebehu jedného týždňa sa im podarilo výrazne zredukovať nečistotu na uliciach.
Po úspechu v dedinke Wimblington by sa do redukcie znečisťovania mali zapojiť aj ďalšie britské mestečká zápasiace s podobnými problémami.
Mestá sa problémom znečisťovania snažia vyhnúť predovšetkým výchovou majiteľov pomocou letákov, umiestňovaním zberných nádob alebo mobilných hliadok s možnosťou udelenia pokút. Pokuta v hlavnom meste Slovenska pri neodstraňovaní znečistenia sa môže vyšplhať až do výšky 65 eur.