Trojáčkovými titulmi nabitá predvianočná sezóna je za nami. A nový kalendárny rok prináša ďalšie výzvy pre herný priemysel. Hoci firemné fiškálne roky sa končia spravidla v marci, vianočný kvartál veľa napovie a ovplyvní aj prvý kalendárny štvrťrok.
Kto zarobil dosť, môže hry z februára či marca odložiť na neskôr. Kto utŕžil málo, bude sa snažiť popohnať štúdiá k vydaniu hier pred 31. marcom. Tak či onak, čaká nás dvanásť mesiacov po mimoriadne ťažkom a veľkými hitmi nabitom roku, ktorý sa nemusí tak skoro opakovať.
Nové obývačkové konzoly
Aj viacerí distribútori hier sa už vyjadrili, že je čas na novú generáciu konzol. Nintendo sa v tomto smere vyfarbilo, chystá Wii U s vyšším výkonom i novým ovládacím prvkom: tabletom. Otázny je postoj Microsoftu a Sony.
Microsoft je na koni. Vianočné predaje zrejme vyhrá so slušným odstupom (celoročné tipujú skôr tesné víťazstvo PS3) a po desiatich rokoch sa dostal do pozície, kedy mu Xbox biznis zarába. Ostane v tomto móde rok-dva alebo už investuje peniaze do vývoja nového systému? Už sa objavili chýry, že na tohtoročnej júnovej výstave E3 firma ohlási nový Xbox, ktorý sa začne predávať na Vianoce 2013.
Nintendo Wii U
Sony takisto nechce ostať posledná ako v súčasnej generácii konzol. Hoci je zvyknutá mať v každom novom systéme aj novú mechaniku (CD, DVD, Blu-ray) či iné novinky, pri štvrtom PlayStatione bude bojovať s časom. Cieľ je zrejmý: predstaviť novú konzolu čo najskôr a E3 2012 je dobrý termín.
Problém je, že akurát teraz štartuje po celom svete PS Vita a rozložiť zdroje na viacero projektov nemusí byť ľahké (a žiadané). PS Vita potrebuje na etablovanie istý čas, takže na kvalitný štart PS4 môže Sony potrebovať aspoň rok-dva.
Navyše, videoherný priemysel ťažia padajúce tržby, ekonomická kríza a teda aj kúpyschopnosť hráčov. Oplatí sa do tohto prostredia uviesť novú konzolu?
Tip Technológií eTRENDU: Minimálne jeden výrobca novú konzolu spomenie alebo čiastočne predstaví. Najskôr to bude Microsoft, ale na trh sa reálne do konca roka dostane iba Wii U.
2. Handheldy na ústupe
Vlani štartovalo Nintendo 3DS a prvé mesiace sa pri vyššej cene popálilo. Augustové zníženie ceny a viac hier výrazne zlepšilo predaje – za kalendárny rok 2011 Nintendo predá 15 miliónov hracích handheldov.
Pred náročnou úlohou je teraz Sony: Vita za prvé tri týždne nepredala ani toľko čo 3DS, no má oveľa väčší repertoár hier. Západný launch môže byť podobný japonskému – prví záujemcovia sa o konzolu budú zaujímať, no potom klesnú. Lenže Vita sa vyrába so stratou a tak Sony nebude chcieť znížiť cenu príliš skoro. Hoci ak ju bude 3DS pravidelne porážať v predaji, môže sa k podobnému kroku uchýliť.
Nintendo a Sony budú navyše čeliť kritike za vysoké ceny hier, takže je otázne, či sa tie postupne neznížia. Tento fakt sa môže prejaviť naplno pri 3DS – hráči majú konzoly nakúpené, budú kupovať aj dosť hier? Práve etablované 3DS môže dať odpoveď, či existujúci majiteľ investuje do jednej či troch.
Tip Technológií eTRENDU: Predaje Nintenda sa spomalia, k zníženiu ceny už nedôjde, výrobca rozloží ponuku titulov na rok vopred. PS Vita zažije solídny štart na Západe, ale potom predaje padnú. V Japonsku sa začne viac predávať, ale PSP začne prekonávať v predaji až v druhej polovici roka. Vita cenu skôr nezníži.
Viac tabletov, smartfónov, ale aj vyššie ceny malých hier
Tablety a smartfóny sú silné sústo pre handheldy. Počet prístrojov porastie, ochota hráčov kupovať malé hry tiež. V USA sa zvýši ich podiel na tržbách videohier nad súčasných 58 percent. I keď potenciál mobilných zariadení stlmia aktivity tradičných hráčov: Nintendo má viaceré hry s Mariom a Sony začne predávať Vita hry za vyššie ceny.
Jesse Divnich z výskumnej spoločnosti EEDAR tvrdí, že cena malých hier a aplikácií pôjde nahor. Iste, ich producenti budú stále robiť tematické akcie (Valentín, Veľká noc, Deň matiek, Deň otcov, Deň nezávislosti), ale základná cena sa môže vyštverať. Napríklad na 1,29 dolára/eura v druhej polovici roka.
Angry Birds Rio
Apetít po malých hrách sa postupne začne napĺňať. Signály sú viaceré: casual na obývačkových konzolách po niekoľkých rokoch spľaslo, rovnako aj hudobné hry. Zynga sa borí s problémami na burze, jej nové hry nenapĺňajú očakávania a sociálne siete síce čaká ešte príchod silných značiek ako vlani Sims Social, no malé hry typu Angry Birds môžu začať koncom roka trpieť vyčerpaním. Hráčov postupne možno prestane baviť opakovať ten istý pohyb po displeji vždy v inej hre. Vyššia cena za hry umožní výrobcom mierne tlmiť nižší záujem.
Tip Technológií eTRENDU: Rast penetrácie malých hier sa spomalí, ich cena sa zrejme zvýši, a do konca roka začne tento trh vykazovať prvé známky stagnácie.
Ešte jeden diel pre veľké série
Hoci si distribútori pôvodne mysleli, že v tomto roku zrejme životný cyklus konzol skončí, predĺži sa o ďalší rok-dva a to znamená, že okrem ideí na nové série či pokračovania na nových konzolách bude priestor na ďalšie časti sérii.
Ešte jedno Call of Duty, Battlefield: Bad Company 3, Dead Space 3 a iné tituly určite vyjdú do konca životného cyklu a tento rok ich začnú distribútori ohlasovať a vydávať. Na programe dňa môžu byť aj nulté diely sérii či nové časti trilógie, ktoré môžu vyjsť v štýle „prvá časť pre starý systém, ďalšie dve pre nový“.
To bude zrejme prípad Halo 4 pre X360 a od piateho dielu sa séria presunie na nový Xbox. To, že v súčasných konzolách drieme kus potenciálu, potvrdzuje aj nový diel série Grand Theft Auto V, ktorý príde na trh zrejme koncom októbra ako kedysi minulé diely na PS2.
Tip Technológií eTRENDU: Starí známi sa vrátia, pokračovania sa natiahnu, ale rok 2012 nebude mať takú silnú vianočnú sezónu ako 2011 a medziročne sa tržby zrejme opäť o pár percent znížia.
Nižšie poplatky pre MMO
Žáner multiplayer hier prechádza v súčasnosti veľkou skúškou a mnohé hry sa transformujú na model free-to-play, keď veľkú časť hry máte zdarma, no dokupujete si rôzne predmety či časti obsahu. Štart Star Wars: The Old Republic vzbudzuje nádeje, že hráči sú ešte stále ochotní platiť mesačné poplatky, ale iba za špičkové hry v žánri. Spolu s World of Warcraft však môžu ostať jediné.
No existuje ešte jedna voľba medzi mesačným poplatkom od desiatich do trinástich eur a free-to-play modelom. Sú to zhruba polovičné mesačné poplatky (od 5 do 7 eur), ktoré skúsi napríklad Final Fantasy XIV. Táto hra mala mizerný štart a vyše roka sa dala hrať zdarma kvôli rôznym chybám – teraz sa autori idú cez nižšie poplatky uchádzať o pokračujúcu priazeň hráčov.
Star Wars: Old Republic
Zníženie poplatkov by teoreticky mohlo vyskúšať aj Electronic Arts, ak by sa po čase húfne rozhodli hráči odísť od Star Wars: The Old Republic (ale to sa v roku 2012 nestane) a zrejme raz k nemu pristúpi i World of Warcraft, v čase pádu hráčskej bázy na 4-5 miliónov hráčov v snahe získať späť vyššie počty.
Podobne ako Square-Enix, nižšie poplatky si vyskúšajú skôr menší distribútori, možno ako alternatívu za neskorší príklon k free-to-play modelu.
Tip Technológií eTRENDU: Aspoň dve MMO hry bude možné tento rok hrať za polovičnú cenu oproti minulým štandardom.
Foto na titulke - Flickr.com / Foto v článku - Nintendo, Rovio, Electronic Arts