Videoherný rok 2012 ukázal viaceré silné i slabé stránky videohier: pokračovanie tých istých sérií, občas nová značka, stále primitívne mobilné hry i snahu tvorcov o vlastné financovanie hier pomocou fanúšikov v iniciatíve Kickstarter. Bude 2013 pokračovať v rovnakej tradícii alebo prinesie iné trendy?

1. Štart Kickstartera vs. reálne hry

Jednou z najzaujímavejších ideí minulého roka bolo využitie Kickstarteru, crowdfunding programu na zaistenie financovania nových hier od známych tvorcov či malých tímov. Veľkí distribútori by zrejme nedali peniaze na tento typ projektov, a tak si ich tímy pýtali priamo od hráčov. Na jednej strane je to dobrá cesta, pretože hráč platí za produkt, ktorý mu asi bude po chuti. No prostriedky pýtajú aj známi vývojári, strhajú na seba pozornosť a malé tímy strácajú šancu preraziť.

Rok 2012 odštartoval iniciatívu naplno, v roku 2013 zrejme spomalí a všetci budú pozorne sledovať, či hry vôbec dorazia a budú skutočne kvalitné. Pokiaľ prvé pokusy zlyhajú, je možné, že hráči rýchlo prestanú systému veriť. Ale stále je to dobrá iniciatíva ako oživiť priemysel a experimentovať.

2. Problém nedokončených hier vs. spoliehanie na internet

2012 si každý zapamätá pre lenivosť tvorcov, tímov a dokonca aj výrobcov konzol prinášať na trh stopercentne fungujúce produkty. Nejeden hit musel byť v prvý deň predaja okamžite patchovaný; autori nestačili vychytať muchy a vrcholom je Wii U, ktorá potrebuje aplikovať takmer 1 GB veľký patch, aby ste sa dostali k ďalším funkciám či multiplayeru.

Rok 2013 je šanca na opravu. Nintendo asi už na jar bude dodávať okamžite fungujúce konzoly, aj veľké hry by sa mohli poučiť a prísť dokončené. (No dá sa im pri tesných termínoch veriť?) Je to lekcia pre potenciálne nové konzoly od Sony a Microsoftu, aby neurobili rovnakú chybu.

3. Žatva nezávislých vs. indie znova v akcii?

Journey, Fez, Mark of the Ninja, Walking Dead sú vlaňajšie oceňované hry, ktoré neraz ukázali, že sa darí viac malým tímom vydávať inovatívne či zaujímavé tituly na Xbox Live či PlayStation Network. Rozširujú tým celkovú scénu a nie sú vždy stávkou na istotu.

Rok 2013 snáď bude pokračovať v tomto trende, hoci zopakovať veľké úspechy vlaňajška bude ťažké. Budú teda hry viac nezávislé? Na on-line systémoch áno a otázne je, či prídu aj Wii U exkluzivity.

4. Pár nových značiek vs. záplava launch titulov?

V roku 2012 sa mnohí distribútori (EA, Ubisoft) vyhovárali na príliš dlhý cyklus a že sa im neoplatí už prinášať nové značky na existujúce systémy, radšej ich šetria na nové. A predsa tituly ako Dishonored či Sleeping Dogs boli úspešné, v oblasti kritiky, predaja a priazne hráčov.

Tento rok má 3DS už viac ako 27 miliónov hráčov, PS Vita viac ako 4 milióny, Wii U viac ako 2,5 milióna a možno bude uvedený nový Xbox a štvrtá PlayStation. A tak sa už nemôžu prezidenti stále vyhovárať a je na čase, aby ukázali nové značky, ktoré si už toľko šetria.

Aké budú videohry v roku 2013?

5. Handheldy nie sú mŕtve vs. hlúpučke hry na tabletoch

Viac ako 30 miliónov predaných handheldov novej generácie (Vita+3DS) svedčí o tom, že smartfóny a tablety ich nevytlačili nadobro. Ba čo viac, 3DS sa konečne etablovalo a najmä Japonci chŕlia nové exkluzívne tituly a v prospech Vita svedčí viacero PS3+Vita kombinácií i samostatných hier.

Čo ponúkajú distribútori na iOS a Android? Zatiaľ tie isté prevarené koncepty. Datadisky a prostredia pre naštvaných vtáčikov. Presekávanie či spaľovanie lana. Stále platí, že ako zabijak času postačia, no skutočne revolučná idea chýba. Zbytočné sú dve či štyri jadrá a najnovšie grafické čipy, keď sa hráči majú zabávať klasickým pokrom. Asi sa nezbavíme paradoxu, že na inteligentných zariadeniach fičia najobyčajnejšie automatové hry.

6. Nové remaky vs. boj s predsudkami za ich kvalitu

Rok 2012 priniesol prvé reštarty či remaky a hráči i kritici ich čakali s veľkými obavami. Syndicate a najmä XCOM: Enemy Unknown však potvrdili vysokú kvalitu i schopnosť pristúpiť k starej látke už s novým a rovnako dobre fungujúcim konceptom.

Nový Devil May Cry a Tomb Raider hneď v prvom kvartáli 2013 budú môcť potvrdiť, že ten trend je úspešný a ak séria prestane fungovať, reštart je dobrým riešením. Snáď odpadnú predsudky, že remaky nemajú vo svete videohier čo hľadať.

7. Nekonečné série pokračujú – aj v ďalšej generácii

Toto je zrejme najväčšia stávka na istotu. V TOP20 najpredávanejších hier v UK figuruje jediná nová značka (Sleeping Dogs) a ani vo zvyšku sveta to nie je inak. Veľké série boli a budú vychádzať vždy – každý rok môžeme čakať novú FIFU, Call of Duty a asi aj Assassin’s Creed. Zatiaľ nie sú na tento rok ich pokračovania ohlásené, ale určite sa objavia.

A už teraz je jasné, že série budú pokračovať aj v ďalšej generácii konzol, napríklad Mass Effect alebo Dragon Age vznikli na Xbox 360 a PS3, ale už si razia cestu ďalej...