Podľa čínskeho Global Times by Trumpov sľub znamenal adekvátnu protireakciu z krajiny, ktorá vyrába v podstate každý notebook a laptop na americkom trhu a veľkú väčšinu smartfónov. Neštandardné daňové zaťaženie by znamenalo „paralyzovanie čínsko-amerických obchodných stykov“.

Počas prezidentskej kampane Donald Trump v septembri prisľúbil, že sa zasadí o zavedenie 45-percentnej dane na všetok import z Číny. Jeho návrh má motivovať americké firmy, aby preniesli výrobu naspäť do Spojených štátov a zvýšila sa tým zamestnanosť. Označil Čínu za krajinu, ktorá podľa neho manipuluje s menovým trhom a má na svedomí „najväčšiu krádež v histórii.“

„V konečnom dôsledku by americký spotrebiteľ nemal na výber medzi drahším čínskym a lacnejším americkým alebo zahraničným produktom. Na výber by bol drahší čínsky výrobok alebo žiaden,“ varovali ekonómovia Mark Williams, Julian Evans-Pritchard a Chang Liu.

Miliardová krajina však varuje, že sa bude revanšovať. Ak americký prezident dodrží sľuby, dodávky od firmy Boeing nahradí Airbus. Predaj amerických automobilov a iPhonov postihnú obmedzenia a dovoz sóje a kukurice do Číny bude pozastavený. Krajina tiež môže obmedziť počet čínskych študentov na amerických univerzitách, píše Global Times.

Konkrétne pre Apple by takéto „embargo“ znamenalo nepríjemnosti v hodnote miliárd dolárov. Za posledné tri fiškálne kvartály tohto roka dosiahli ich tržby v Číne (vrátane Hong Kongu a Taiwanu) takmer 40 miliárd amerických dolárov. Trump im vo svojich volebných zhromaždeniach odporúčal vrátiť výrobu Apple výrobkov do Spojených štátov. A potom radil svojim stúpencom ich produkty bojkotovať, pretože nesprístupnili dáta z iPhonu zadržaného teroristu.

Ak Trump dodrží sľub, Čína to USA tvrdo vráti. A doplatí na to aj Apple

Čínske Apple Store čakajú krušné časy Zdroj: Wikimedia

Podľa všetkého boli tvrdenia o 45-percentnej dani skôr populistickým ťahom. Na jednej strane americká legislatíva dovoľuje zavedenie maximálne 15-percentnej dane na import a aj to len pri vyhlásení mimoriadneho stavu a to na obdobie maximálne 150 dní. Na druhej strane, ak by sa mu podarilo túto legislatívu zmeniť, bolo by to obchodné zemetrasenie pre obe strany.

Všetko je to však zatiaľ len teória alebo skôr natriasanie peria oboch kohútov. Prvý kontakt uskutočnil Jinping a Trump zatiaľ len po telefóne. Majú však naplánované aj osobné stretnutie v najbližšom čase, kde sa budúca obchodná stratégia oboch krajín vykryštalizuje.