Nejde len o nejakú PR útok cez médiá. Firma Dyson si za svojimi tvrdeniami stojí a dvojicu nemeckých konkurentov zažalovala. Vidia v ich konaní praktiky zavádzania spotrebiteľov nie nepodobné emisnému škandálu Volkswagenu. Nemecké vysávače so spotrebou 750W boli zadelené do energetickej triedy AAAA. Podľa vlastných testov ale Dyson tvrdí, že ich spotreba sa môže vyšplhať na 1600W. Čo nie je zanedbateľný rozdiel.

Problém je v tom, že Siemens Q8.0 a model Bosch GL80/In’Genius ProPerform majú integrovaný senzor, ktorý inštruuje motor podľa zahltenia prachového vrecka. Proklamovaných 750W majú vysávače len pri prvom použití a v podstate bez reálneho vysávania nečistôt. Naopak pri normálnom sobotnom upratovaní po postupnom napĺňaní prachového vrecka senzor prepne motor na viac ako dvojnásobnú spotrebu. Pri nej by boli zaradené do energetickej triedy E alebo F.

„Zákazníci, ktorí si kupujú tieto produkty na základe ich propagovanej energetickej triedy AAAA, sú zavádzaní,“ povedal Dyson. „Bosch inštaloval kontrolnú elektroniku do niektorých jeho zariadení, aby zvyšoval energetickú spotrebu počas používania – čím podvádza na systéme označovania energetickej triedy v rámci EU,“ dodáva.

Už aj vysávače majú zavádzať zákazníkov ako Volkswagen. Dyson viní Bosch

sir James Dyson Zdroj: Dyson

Oproti Volkswagenu sa Bosch proti obvineniam ohradil. Oficiálne stanovisko je, že všetky Bosch a Siemens vysávače sú merané a testované v rámci regulácií EU. „Výkon zariadení je totožný v domácnosti ako v laboratóriu a všetky náznaky, že to tak nie sú nesprávne.“ Sú pripravení poskytnúť svoje vysávače na nezávislé testovanie. Čo môže urobiť s nenáročným vybavením takmer každý domáci majster.

Je potrebné podotknúť, že ani samotný Dyson nemá úplne nepoškvrnenú minulosť. Okrem vysávačov je výrobcom pomerne obľúbených sušičov rúk Airblade. Už tretí rok prebieha žaloba jedného z hlavných konkurentov, spoločnosti Excel Dryer. Ten tvrdí, že Dyson pri propagovaní Airblade formou porovnávania s ich sušičom Xlerator zavádzal.

Podľa britskej firmy je Xlerator dvojnásobne drahší na údržbu a produkuje dvojnásobok oxidu uhličitého ako Airblade. Tieto tvrdenia mal mať podložené testom, v ktorom ale oba sušiče porovnával nie rovnakými podmienkami.

Zdá sa, že prichádza doba overovania si, či výrobcovia ozaj ponúkajú to, čo je uvedené na krásnych škatuliach a lesklých nálepkách. Otázka je, či v takejto hre je čo len jeden hráč s čistým štítom.