V IT sa za celý rok udialo hneď niekoľko pozoruhodných udalostí a zmien. Niektoré prekvapili a budú mať výrazný vplyv na ďalšie napredovanie vo svojich segmentoch

Lúpež, ktorá nemá obdoby

Herné štúdio Sky Mavis vytvorilo hru Axie Infinity, z ktorej sa veľmi rýchlo stal medzi hráčmi veľký trhák. Hra začala následne zabávať desiatky miliónov ľudí po celom svete, najväčšia základňa hráčov však pochádza priamo z Ázie. Zaujímavosťou je, že hra využíva takzvaný play-to-earn model, teda „hraj a zarábaj“. Štúdio hráčom za transakcie účtuje určitý poplatok.

Každá postavička v hre „Axie“ má svoj nezameniteľný digitálny podpis, teda NFT, a v biznise sa točia obrovské peniaze. Veď najdrahšia virtuálna postavička s názvom Mystic Axie sa minulý rok predala za 300 ethereí, čo zodpovedá hodnote viac ako jedného milióna dolárov. Miesta, na ktorých sa sústreďuje veľké množstvo hráčov a hlavne kryptomien, však vzbudzujú pozornosť hackerov.

Tým sa tento rok podaril veľký lup, nakoľko v pomocnom blockchaine Ronin, v rámci prostredia hry Axie Infinity, odcudzili kryptomeny a digitálne tokeny za viac ako 600 miliónov dolárov. Konkrétne išlo o 173 600 ethereí v hodnote 600 miliónov dolárov a digitálne tokeny, ktoré sú naviazané na dolár, za ďalších 25 miliónov dolárov.

Zaujímavosťou je, že herné štúdio sa o kryptolúpeži dozvedelo až po niekoľkých dňoch, pričom v tom čase mali ukradnuté kryptomeny hodnotu 540 miliónov dolárov. Z tohto dôvodu tak ide o druhú najväčšiu kryptolúpež v histórii. Tou prvou je minuloročná lúpež na platforme Poly Network, kde zmizlo v prepočte 610 miliónov dolárov.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Naháňa hrôzu a očarila aj Muska. Nová umelá inteligencia vie slovensky a dokáže takmer čokoľvek

Slovensko stále zaostáva

Spoločnosť Dell v tomto roku realizovala v 40 krajinách sveta veľký prieskum, ktorého sa zúčastnilo 10 500 respondentov. Výsledky hovoria, že až 51 percent vedúcich IT pracovníkov vo firmách po celom svete priznáva vlastnú bezradnosť pri snahe prísť na to, ako realizovať inovačné a digitalizačné procesy vo vlastnej spoločnosti.

Málokoho prekvapí, že Slovensko na tom tiež nie je najlepšie. V rámci Európskej únie sa v roku 2021 podľa Eurostatu umiestnilo na 21. priečke indexu Digital Intensity Index (DII), teda úplne zhodne s predchádzajúcim rokom. Index DII sleduje digitálnu transformáciu vo firmách s minimálne desiatimi zamestnancami, pričom rozlišuje štyri úrovne digitálnej intenzity – od veľmi nízkej, cez nízku, vysokú až po veľmi vysokú.

Až 56 percent slovenských firiem vykazuje veľmi nízku úroveň digitálnej intenzity, čo je dokonca viac, ako v roku 2020. V porovnaní s týmto rokom o niečo klesol podiel firiem s nízkou úrovňou, a to na 28 percent. Štatistika odhaľuje, že 14 percent podnikov je na vysokej úrovni a iba približne v prípade troch percent je úroveň veľmi vysoká. Priemer Európskej únie je 44 percent firiem na najnižšej úrovni, 34 percent na nízkej úrovni, 19 percent na vysokej a tri na veľmi vysokej úrovni DII.

Elon Musk kúpil Twitter

Miliardár Elon Musk kúpil tento rok sociálnu sieť Twitter za 44 miliárd dolárov. Šéf Tesly ponúkol za akciu 54,2 dolára, pričom po skončení transakcie sa spoločnosť stala súkromne vlastnenou spoločnosťou. Kúpe predchádzalo množstvo špekulácií o tom, že E. Musk kúpil veľký podiel a stal sa najväčším akcionárom spoločnosti. Kúpa Twitteru vyvolala množstvo otázok a mnohých zaujímal najmä zámer.

Špekulácií bolo niekoľko, no Musk informoval, že chce mať z Twitteru platformu, ktorá je dôveryhodná a široko inkluzívna. Dôvody môžu byť rôzne a dajú sa zakryť aj za vyjadrenia najbohatšieho človeka na svete. Faktom však je, že kúpou získal E. Musk najmä obrovský vplyv a silný nástroj s miliónmi používateľov a dosahom na celosvetové dianie. Nový majiteľ už začal robiť poriadky a nadšení nie sú hlavne zamestnanci.

Polovica zo 7 500 zamestnancov už bola prepustená z dôvodu veľkej prestavby spoločnosti. Zamestnanci sa navyše sťažujú na Muskovo arogantné správanie. Na základe ankety na sociálnej sieti už dokonca stihol obnoviť účet bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorému bol účet zablokovaný z dôvodu šírenia hoaxov a podnecovania k vniknutiu do sídla amerického Kongresu. Trump sa však vyjadril, že sa na Twitter neplánuje vrátiť a pôsobiť bude na svojej vlastnej sociálnej sieti Truth Social.

Revolučná umelá inteligencia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa