Roomba 980 vychádza z osmičkového radu a dizajnovo sa od ostatných súrodencov veľmi nelíši. Až na jeden podstatný rozdiel. Novinka má v tele implementovanú kameru. Konšpirátori teraz isto zbystrili zrak. Ale nejde o žiadnu kampaň na sledovanie domácností. Ani nejde o klasickú farebnú RBG kameru.

Je to skôr forma senzora, ktorý opticky sníma okolité steny a predmety. Dokáže ich rozoznať, hlavne rôzne kontrastné rohy a vytvára si takzvanú mapu okolia. Spolu s ostatnými senzormi priblíženia či smeru tak vie ešte presnejšie, či je v kuchyni alebo pod pohovkou.

Už aj Roomba je online. Povel na vysávanie prichádza z mobilu

Zdroj: iRobot

Táto mapa tiež robí Roombu použiteľnú v bežných životných situáciách. Vie sa prispôsobiť posunutému kreslu alebo pohodenej hračke. O bezpečnosť sa podľa zástupcov firmy nie je nutné báť. Aj keď to je zariadenie s webkamerou a dokáže sa pripojiť na Wi-Fi, žiadne údaje sa nikam neodosielajú.

Dokonca ani samotná mobilná aplikácia nemá funkciu na používanie kamery na klasické pozorovanie okolia. A rovnako aj zmapovaný priestor si vysávač pamätá len 90 minút. Aby v hlave nenosil aj tento súkromný údaj jeho majiteľa. Kamera nie je novinka - už pred niekoľkými rokmi ich začal na podobnom princípe používať v robotických vysávačoch Samsung.

iRobot mal fajn vysávače, ale mnohí mu vytýkali štýl ich pohybu. Roomba 980 je prvou, ktorá sa nepohybuje ako biliardová guľa. Inteligentný systém navigácie iAdapt druhej generácie už konečne vie vysávač viesť po izbe pekne ako kombajn po poli. Je tak ešte väčšia šanca, že sa nevynechá žiadne miesto. S výškou 9,2 cm sa dostane aj pod gauč alebo posteľ a tiež rozozná viac znečistené miesto, ktoré povysáva viackrát.

Už aj Roomba je online. Povel na vysávanie prichádza z mobilu

Zdroj: iRobot

Hlavné kefy bez štetín, ktoré nenamotávajú vlasy alebo hepa filtre známe z predošlých modelov, zostali. Nový je ale motor s vyšším sacím výkonom. Oproti šestkovej a sedmičkovej rodine je deviatkova až desaťnásobné výkonnejšia. S tým súvisí ďalšia nová funkcia Carpet Boost. Keď vysávač zistí, že prešiel z tvrdej plochy na koberec, automatický zvýši výkon na dvojnásobok. Ale v nastaveniach sa tento „turbo“ režim dá nechať zapnutý stále. Len výdrž batérie klesne. Pri štandardnom vysávaní sú to dve hodiny.

Nová Roomba tiež viem kde prestala pred tým, než sa musela vrátiť do nabíjacej stanice. Potom sa automaticky vráti prácu dokončiť. Vďaka mapovaniu izieb sa zorientuje aj v prípade, že je počas vysávania prenesieme do druhej miestnosti. Postupne si sama mapy oboch izieb prepojí.

Veľkou novinkou je aj smart funkcia. iRobot vydal aplikáciu pre Android a iPhone, cez ktorú sa vysávač s mobilom spáruje a dá sa takto ovládať. Presnejšie povedané, dá sa spustiť vysávanie, sledovať, ako dlho a kedy sa vysávalo, stav naplnenia kontajnera alebo vybitia batérie. V aplikácii sa tiež nastavuje časovač, v ktoré dni a v aký čas sa má spustiť vysávanie. Ideálne v prázdnom dome alebo byte, pretože pri spustení Carpet Boost sa zvýši hlučnosť.

Už aj Roomba je online. Povel na vysávanie prichádza z mobilu

Zdroj: iRobot

Dokúpiť sa dá aj nová virtuálna stena, ktorá vyzerá omnoho krajšie ako predchodca. A podporuje duálny režim. Neslúži len na vytvorenie virtuálnej steny, aby sa vysávač nedostal napríklad do pracovne bez dverí. V režime Halo vytvorí kruhovú zónu, ktorej sa vysávač vyhne. Napríklad pri podstavci s vázou. Schody nie je nutné nejako riešiť. Roomba ich vie sama detegovať a nespadne z nich.

Jeden háčik v tom ale môže byť. Aj keď ide pravdepodobne o najvybavenejší robotický vysávač súčasnosti, jeho zakúpenie si z domáceho rozpočtu odhryzne 999 eur. 

Už aj Roomba je online. Povel na vysávanie prichádza z mobilu

Zdroj: iRobot