Zákaznícke karty aj senzory
Klasické zákaznícke karty nemajú len lákať ľudí, aby do obchodu chodili pravidelne. Ide totiž zároveň o jeden zo základných spôsobov, ako analyzovať spotrebiteľské správanie ľudí. K tomu sa pridávajú údaje z predajní alebo počítadiel zákazníkov. Správnou analýzou všetkých týchto informácií sa dá zistiť nielen to, ktorí klienti kedy a čo nakupujú, ale napríklad aj to, či zákazník nestráca záujem o návštevy obchodu a nehrozí jeho odchod ku konkurencii.
Spôsobov, ako monitorovať správanie zákazníkov je však oveľa viac. A sú čoraz sofistikovanejšie. „Dnes nie je problém nainštalovať do obchodu kamery, ktoré monitorujú zákaznícke správanie nakupujúcich. Vďaka tomu vieme napríklad zistiť, pri ktorých výrobkoch sa zastavujú, ale nakoniec ich nekúpia,“ hovorí Daniel Minárik, CEO spoločnosti ProfitUp.
Firmy sa pri využití veľkých dát nemusia spoliehať len na svoje schopnosti a kapacity. Pomôcť si môžu aj riešeniami tretích strán. Slovak Telekom napríklad ponúka službu Market Locator, vďaka ktorej môžu už aj malé firmy využiť analýzy postavené na anonymizovaných zákazníckych dátach operátora. Ak napríklad podnikateľ plánuje otvoriť kaviareň, Market Locator mu pomôže identifikovať, v akej lokalite sa nachádzajú potenciálni klienti. Zákazníka si najprv vyšpecifikuje (napríklad podľa veku, pohlavia, bonity, používaného telefónu či miesta, kde sa zdržiava) a Market Locator vyhodnotí, kde sa táto cieľová skupina pohybuje. Dokonca nie je problém priamo osloviť reklamnou SMS vybrané cieľové skupiny, ktoré sa pohybujú v okolí vybranej prevádzky.
„Využívanie toho, čomu sa bežne hovorí Big Data začína už aj na Slovensku prenikať nielen do veľkých, ale aj stredných a menších firiem. A podľa našich skúseností im to prináša veľké benefity,“
hovorí expert nového podnikania v Slovak Telekome Ivan Kubaš.
Zlepší sa predaj
Základom je to, aby bolo spracovanie dát jednoduché a rýchle. Vďaka tomu vedia firmy rýchlo a efektívne upraviť napríklad ceny produktov tak, aby boli pre klientov zaujímavejšie, alebo zmeniť ich umiestnenie v predajni.
Výsledkom je spokojnejší zákazník, ktorý kúpi viac tovaru, čo je samozrejme cieľom každého obchodníka. Zákazník navyše nie je zahltený veľkým množstvo reklamy, ale dostane len tie ponuky, ktoré pre neho môžu byť zaujímavé. „Hovoríme napríklad o cielenej reklame priamo na konkrétneho zákazníka podľa histórie jeho nákupov z vernostného systému. Alebo zmene umiestnenia produktov tak, aby boli dva výrobky, ktoré sú často kupované spolu, blízko pri sebe, a klient ich nemusel v predajni hľadať,“ vysvetľuje D. Minárik. Výhody, ktoré zo spracovania veľkých dát plynú, si už dnes podľa I. Kubaša uvedomujú nielen veľké obchodné predajne, ale aj firmy len s niekoľkými predajňami.