Tento krok zamrzí majiteľov starších Windows, no na funkčnosť dosah nemá – to skôr nutnosť založiť si Xbox Live konto s vlastným profilom, ktorým sa prihlasujete. Na jednej strane je to ďalšia verifikácia, na druhej sa hladko prepínajú hráči, podobne ako na konzole. Kľúčové je hru nainštalovať, zvládnuť konto a potom hrávate ľahko.

Môže fungovať 20-ročná hra aj dnes?

Microsoft zobral existujúcu hru a poslal ju na nové PC v obsahovo zhodnej podobe, neupravoval takmer nič. Do balíka vložil základnú hru a datadisk Rise of Rome, ktorý nadväzuje na prvé kampane, ktoré sa odohrávajú väčšinu ešte pred narodením Krista. Štartujete v Egypte, kedy na prelome praveku-staroveku spoznávate pravidlá.

Age of Empires Definitive vyzerá výborne, v jadre čaká 20-ročná hra

Zdroj: Microsoft

Zistíte, že hra kontroluje suroviny, ktoré potrebujete na ďalšie kroky a expanziu plus vám zadáva limit na počet obyvateľov. Hra so surovinami je zrejmá – potrebujete mäso na výrobu ďalších jednotiek (osadníci, vojaci, kňazi) a získavate ho z lovu, zberu plodín, rybačky či pestovania na farmách.

Drevo je potrebné na postavenie budov – keď vidíte stromy, nie je problém poslať ľudkov na ich vyrúbanie a za ne môžete potom stavať. K surovinám sa neskôr pridáva kameň (opäť potrebný najmä na budovy) a zlato (to investujete najmä pri vývoji nových technológií a možností).

 

Systém budov je podobne ako pri iných stratégiách jasne prepojený: najprv môžete postaviť pár budov, potom vám hra umožní postúpiť na vyššiu úroveň základne a sprístupní ďalšie, no na tie treba dodatočné suroviny. Stavbu občas limituje dostupné miesto. Aj po rokoch je vývojový strom šikovne vytvorený – v misii sa presúvate z paleolitu cez neolit po dobu bronzovú a železnú. Každá už núka iné možnosti a tie treba vynájsť.

Strom je majestátne načrtnutý, vo zvislej časti vidíte ako sa menia doby a v horizontálnej, čo sa všetko dokáže postupne otvoriť pri hospodárení, bojoch, náboženstve či technológiách.

Age of Empires Definitive vyzerá výborne, v jadre čaká 20-ročná hra

Zdroj: Microsoft

Budovy produkujú nové jednotky. Máte osadníkov, vojakov, légie, hlási sa partia kňazov či vzdelancov, každý má iné využitie. Ak budete potrebovať liečiť jednotky, budete sa musieť k tejto možnosti neraz zdĺhavo prepracovať. Hra nedáva všetko okamžite, na druhej strane občas pokročí, aby ste nešli tridsať ráz z nuly. A v kampani tróni nemilosrdný limit populácie: iba 50 jednotiek, do ktorého musíte zmestiť všetkých.

Neoplatí sa mať 10 farmárov, ak sa chcete neskôr pokúsiť o budovanie veľkých armád. Na druhej strane, bez 10 farmárov budete stavať a ťažiť drevo pomaly. Aspoň pri multiplayeri sa posunie limit na 250. Vtedy už aj katapulty, bojové slony a iné vymoženosti dávajú nový zmysel.

Tucet civilizácií a veľký Rím

Výhodou Age of Empires je aj veľké množstvo civilizácii: o pozornosť sa hlási dvanástka rozdelená do štyroch geokategórií (východná Ázia, Mezopotámia, Egypt, Grécko). Každá prináša iné možnosti a na hre je aj po 20 rokoch vidieť krásnu rozmanitosť – nie každý má totiž vynájdené všetko, ak si u niekoho zvyknete na bojové jednotky, u inej civilizácie nemusia vôbec byť. Možno nájdete alternatívu aj za tie bojové slony, možno budete musieť staviť skôr na kvantitu.

Age of Empires Definitive vyzerá výborne, v jadre čaká 20-ročná hra

Zdroj: Microsoft

Hra ponúka rozmanité kampane, kde si civilizácie skúšate. Egypt, Grécko, Babylon a ázijská zostava sú v pôvodnej hre, majestátny Rím (vydržal viac ako 12 storočí, je z čoho čerpať) má samostatné 4 menšie kampane. Od šikovného tutoriálu, kde sa učíte základy (stavba, zber, lov, boj) sa dostanete k zložitejším úlohám: preľstiť nepriateľa a nájsť isté zázraky skôr ako on, dostať sa ku svojej základni bez boja, zničiť mu farmy, ovládnuť kus mapy či podniknúť politické kroky v prospech cisára. Kampane vychádzajú z historických udalostí a stále je fajn zahrať si ich na vlastnej koži a mať možnosť čosi ovplyvniť.

Pre pamätníkov i nováčikov

Nováčikovia môžu byť prekvapení, že hra pôsobí najprv jednoducho a možnosti hráčom otvára postupne – až by sa dalo mierne kritizovať, že si dáva načas a na dnešné pomery má pomalé tempo. Súčasne je to však jej skrytá výhoda a zdanlivo klame – vaši nepriatelia totiž nespia a môžu vyvíjať novinky rýchlejšie ako vy.

Age of Empires Definitive vyzerá výborne, v jadre čaká 20-ročná hra

Zdroj: Microsoft

V spodnej časti interface vidíte body, či ste ďalej vy alebo konkurenti, pričom sa rátajú za počet jednotiek, pokročilosť základní, objavy atď. Kampane sú dobre rozvrhnuté a ich obtiažnosť sa zvyšuje: egyptská je skutočne ľahká na rozbeh, misie vám trvajú len 15-20 minút, no neskoršie už dajú zabrať.

Pre pamätníkov to bude návrat k niečomu zdanlivo povedomému. Aj po 20 rokoch sa im budú vynárať jednotlivé úlohy, priebeh misií a zažijú solídne deja vu. Pravidlá a neduhy sa nemenia – jednotky majú občas tendenciu zaseknúť sa pri strome alebo sa im ťažšie hľadá cesta, limity sú stále náročné a farmy budujete po dvoch, aby ste získali náskok pred limitom.

Košatosť technologického stromu oceníte a ste vždy trošku vpred, lebo hoci misie opakujete, stále oceníte, ako sú dobre navrhnuté. Niektoré sú staré, iné neprekonané a soundtrack znie dobovo, súčasne získal bohatšie vyznenie i viac kanálov.

Age of Empires Definitive vyzerá výborne, v jadre čaká 20-ročná hra

Zdroj: Microsoft

Šomrať môžu iba záujemcovia, ktorí čakali čosi viac – ďalšie kampane, rozšírenie pôvodných či nové civilizácie a možnosti. No kam ich dať? Autori prekopali grafický kabát ako najlepšie vedeli, umožnia vám zoomovať na bojisko a medzi misiami čaká výživný komentár. Na 4K rozlíšenie si trúfnu viaceré PC zostavy, ostatní môžu hrať bez problémov aj vo Full HD.

Age of Empires Definitive Edition ukazuje hru z roka 1997 v novom vydaní: lepšia grafika, pôvodný obsah. Žáner real-time stratégií sa sčasti posunul ďalej, no klasika ukazuje, že dobre navrhnuté misie sa ani po dlhom čase nestratia. Druhý a tretí diel boli ešte bohatšie, snáď sa dočkáme aj ďalších remakov.