Cieľom kalifornského start-upu je ešte tento rok pokryť dronmi dopyt po liekoch a krvných transfúziách aspoň v polovici Rwandy. Informoval o tom portál ABCNews.

Rwanda je jednou z najchudobnejších krajín na svete. Zdravotnícky materiál tam nielenže nie je po čom prepraviť, keďže v krajine chýbajú cesty, ale často ho ani nemožno dostatočne uskladniť. Drony poháňané batériou s doletom 120 kilometrov dokážu prepraviť dvojkilogramový balíček už za 30 minút.

Zásielky budú drony napĺňať v špeciálnych „prístavoch“, ktoré budú rozmiestnené po celej krajine a zásobované tak, aby preprava na miesto určenia prebehla do jednej hodiny. Zdravotnícke zariadenia si budú môcť materiál objednávať pomocou textovej správy.

Tento spôsob doručovania chcel Zipline zaviesť aj v USA, no pre zložité federálne zákony to nebolo možné. Zato vláda v Rwande už stihla všetky návrhy firmy aj schváliť. Do roku 2020 chce vybudovať sieť letísk pre bezpilotné lietadlá, ktoré by neboli určené len pre rozvoz zdravotníckeho materiálu.

„Rwanda má perspektívu stať sa v budúcnosti technologickou spojkou pre východ Afriky a neskôr pre celý kontinent. Projekty ako ten náš túto perspektívu podporujú,“ vyjadril sa zakladateľ Ziplineu William Hetzler pre New York Times.

Pre začiatok chce Zipline po štáte rozvážať 50 až 150 zásielok denne. Do konca roku má v pláne expandovať aj do ďalších krajín. Tento týždeň firma demonštrovala spôsob doručovania zásielok v San Franciscu.

Celé to funguje tak, že keď sa zásielka dostane k miestu určenia, dron ju v nízkej výške podľa presných GPS súradníc vypustí. Bezpečný dopad a nepoškodenie zásielky zabezpečí padák a jej zabalenie do mäkkého materiálu.