Je chyba myslieť si, že zákaz predaja čínskych mobilov v Spojených štátov nás nemusí zaujímať. Ide o súčasť obchodnej vojny dvoch mocností, ktorej následky môžu zasiahnuť mnoho oblastí. Veľká zmena v miliardovom segmente smartfónov je len začiatok. Táto kríza je komplexným prepletencom, v ktorom figuruje aj úspech vývojárov aplikácií, mobilných operátorov alebo výrobcov elektromobilov.
Na aspoň čiastočné rozpletenie je dobré vedieť týchto desať záležitostí Huawei krízy.
Čo Donald Trump vlastne zakázal?
Prezidentský dekrét nemenuje žiadnu konkrétnu firmu. Ustanovuje ale, že americké telekomunikačné spoločnosti majú zakázané inštalovať a používať zariadenie zahraničných výrobcov, ktoré môžu predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť. Čisto technicky by sem patrili všetky najväčšie mená v tomto segmente - fínska Nokia, švédsky Ericsson aj čínsky Huawei. Biely dom nekomentoval, či sa to týka aj prvých dvoch menovaných. Všeobecne je ale známe, že škandinávske krajiny USA za hrozbu nepovažuje.
Tento zásah nezasiahne len tržby Huawei, ale aj amerických operátorov a ďalších služieb. Čínska firma je podľa viacerých analytikov najďalej v oblasti 5G technológií. Siete piatej generácie má Huawei ponúkať aj za výhodnejšie ceny, než konkurenti. Odhaduje sa, že tento krok môže spomaliť masové rozšírenie 5G sietí v USA až o dva roky.
Zdroj: Whitehouse.gov
Prečo vydali tento zákaz?
Je to následok mesiace trvajúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou, ktorá sa ani zďaleka netýka len technologických firiem a kde sa Huawei dostal medzi dva mlynské kamene. Oficiálne je čínsky telekomunikačný gigant zo strany Spojených štátov podozrievaný z porušovania autorských práv, priemyselnej a hlavne vojenskej špionáže.
Dôkazy o tejto činnosti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?