NASA sa opäť rozhodla upozorniť na problematiku klimatických zmien práve v súvislosti s prichádzajúcim dňom Zeme. Na začiatku apríla spustila kampaň „Adopt the Planet“. Na webe možno zadať meno a web náhodne a zdarma vygeneruje jedno z 64-tisíc miest, ktoré NASA ponúka na adopciu. V NASA dúfajú, že do Dňa Zeme (22. apríla) sa stihne adoptovať celý svet.

Používateľ len vloží meno, dostane neoficiálny certifikát, ktorý môže zdieľať na Facebooku – alebo v prípade skeptika Donalda Trumpa, ktorý rád spochybňuje klimatické zmeny, aj na Twitteri.

Výsledok obsahuje nielen miesto na našej planétke, ale aj údaje, ako napríklad relatívna vlhkosť v ovzduší, množstvo chlorofylu v oblasti, teplota vody či výška oblakov. Na adoptované miesto nový „rodič“ síce nemá žiaden právny nárok, no práve aspekt adopcie má v ľuďoch vzbudiť pocit starostlivosti o našu planétu.

Kúsok Zeme si možno následne pozrieť aj cez Worldview, ktorý vychádza z databázy EOSDIS (Earth Observing System Data and Information System). Ten umožňuje vidieť vo vysokom rozlíšení satelitné zábery konkrétneho miesta tak, ako vyzerajú práve teraz.

Adoptovali sme si kus planéty Zem

Adopt the Planet Zdroj: NASA

Adoptovali sme si a dostali kus oceánu juhozápadne od Austrálie, počasie tam v súčasnosti nevyzerá priaznivo a nejde o žiadne realitné terno. V okolí tohto svetadiela je zmena klímy jeden z najviac do očí bijúcich problémov – severozápadne od Austrálie sa nachádza Veľká koralová bariéra, ktorej nedávno vedci určili smrteľnú diagnózu.

D. Trump a tí, ktorí majú problém akceptovať skutočnosť, že klimatické zmeny sa dejú, dostali verdikt od svetoznámeho popularizátora vedy menom Bill Nye. To, čo sa deje v ich mysliach, označil za „kognitívnu disonanciu, konflikt v ich mysliach“. Nastáva v momente, keď príde na lámanie chleba a ukážu sa im fakty. Ako ďalej sprostredkúva Wired jeho vyjadrenie, táto porucha funguje tak, že „namiesto zmeny videnia sveta, ktoré si pravdepodobne so sebou nesiete po celý život, popriete dôkazy a s nimi aj autority, ktoré vám dôkazy priniesli“.