Taiwanský Asus začal svoje tabletové ťaženie vcelku úspešne. Jeho prvotinou bol lanský model Transformer, ktorý zožal pozitívne hodnotenia recenzentov aj spotrebiteľov. V jeho stopách pokračuje novinka s prívlastkom Prime. V podstate nič nové neprináša, no takmer každý parameter predchodcu zlepšuje.

Transformer dostal meno podľa toho, že sa vie meniť. Aj keď len v prípade, že si jeho majiteľ kúpi edíciu s hardvérovou klávesnicou. Potom sa Prime zmení na skoro plnohodnotný netbook. Práve klávesnica je jedným z hlavných príčin úspechu Transformerov. Jestvujú rôzne bezdrôtové klávesnice pre tablety, no tá od Asusu schováva dôležité bonusy: rozširujúci USB konektor, čítačku kariet a druhú batériu.

Tabletová modelka

Prime je veľmi elegantné zariadenie s dizajnom takmer totožným ultrabooku Asus Zenbook. To znamená telo z brúseného kovu a hrúbku iba 8,3 milimetra. Predná strana obsahuje len 10,1-palcový displej a 1,2-megapixlovú webkameru. Je bez rámu, celá plocha je prekrytá tvrdeným sklom. Na prvý pohľad by sa dalo povedať, že je to iPad. Aj keď ten nie je širokouhlý.

Adept na iPad killera

Na bočných hranách má Prime asusovský (neštandardný) konektor pre nabíjanie a kopírovanie súborov, micro HDMI vstup, čítačku microSD kariet, klasický výstup pre slúchadlá, ako aj tlačidlá na zmenu hlasitosti a vypnutie. Škoda, že nabíjať batériu a synchronizovať dáta nemožno cez klasické USB ako pri niektorých konkurenčných tabletoch.

Hmotnosť 583 gramov je v tejto triede zariadení druhá najnižšia, po desiatkovom samsungovskom Galaxy Tabe. Náš celkový dojem je, že po stránke dielenského spracovania patrí Prime k tomu najlepšiemu na trhu, na rovnakej úrovni ako iPad.

Hardvérová klávesnica je na tom rovnako. Rozmermi, hmotnosťou a použitými materiálmi ide o dvojča tabletu. Prime sa k nej pripája jednoducho, o trochu pohodlnejšie ako pri predchádzajúcom prvom Transformerovi. Rozloženie a zdvih kláves sú na úrovni bežných netbookov. A malý touchpad sa niekomu tiež zíde. Namiesto klávesov F1 až F12, ktoré pri operačnom systéme Android nemajú využitie, umiestnil výrobca skratky na zmenu podsvietenia, hlasitosti či ovládanie Bluetoothu.

Aj keď Transformer Prime je tablet s dotykovým displejom, napríklad pri surfovaní sme na posúvanie webstránky viac používali šípky na klávesnici než prsty. Písanie (zadávanie znakov) je asi také pohodlné, ako je to možné na desaťpalcovom netbooku.

Inými slovami, čím väčšie ruky, tým horšia ergonómia. No stále v norme (aj táto polovica recenzie bola napísaná na Prime). Pri písaní alebo úprave textu fungujú známe skratky ako CTRL-S pre uloženie, alebo CTRL-T pre novú záložku v prehliadači. Chýba len kláves Delete.

Poteší prítomnosť plnohodnotného dvojkového USB na klávesnici. Tablet si vďaka nemu ľahko porozumel s externým diskom aj počítačovou myšou. Kvôli stenčovaniu tela sa už druhé USB, ktoré mal jeho predchodca, na Prime nevošlo. Klávesnica obsahuje aj čítačku veľkých SD kariet a konektor pre nabíjačku.

Adept na iPad killera

Batéria v klávesnici stále dobíja akumulátor integrovaný v tablete, ktorý má deklarovanú výdrž 12 hodín. My sme sa pri veľmi rozmanitom spôsobe bežného používania dostali na pekných desať hodín. Pri zapnutej klávesnici sa výdrž predĺži o ďalších päť-šesť hodín. V celku tak ide o tablet s najdlhšou výdržou batérie na trhu.

Až trochu prehnaná výbava

Transformer Prime je iný nielen vďaka pripojiteľnej klávesnici. Je tiež prvým tabletom so štvorjadrovým procesorom Nvidia Tegra 3 s taktom 1,3 GHz. V podstate je to päťjadrový systém: piate jadro s taktom 500 Mhz je pomocné a automaticky sa zapína vždy, keď nie je nutný vysoký výkon.

V praxi sme gigantický výkon nejako zvlášť nepostrehli. Lepšie povedané, všetko fungovalo rýchlo a plynule, rovnako ako pri dvojjadrových konkurentoch. Pri niekoľkých najnáročnejších hrách sa síce rozdiely postrehnúť dali, no iba minimálne. Prime je skôr investícia do budúcnosti, lebo časom sa začnú objavovať aj náročné aplikácie, ktoré jeho výkon plnohodnotne spotrebujú.

Výkonný procesor má k dispozícii rovný gigabajt operačnej pamäte a na ukladanie dát slúži 32-, respektíve 64-gigabajtový storage. S možnosťou jeho rozšírenia o dve pamäťové karty. S nedostatkom miesta by tak, aspoň v dohľadnom čase, nemal byť problém. Zamrzí chýbajúci 3G modem, na internet sa dá pripojiť jedine cez WiFi.

Asus do Primu zasadil osemmegapixlovú zadnú kameru. Usudzujeme, že je to skôr marketingový trik. Už len preto, že fotenie alebo nakrúcanie full HD videa s desaťpalcovým tabletom je dosť excentrický počin. Navyše, hoci snímač má nadštandardné rozlíšenie, fotografie sú na priemernej úrovni, s pomerne znateľným šumom už pri len trochu horších svetelných podmienkach.

Naopak, zvukový výstup je slušný a dostatočne silný. Do úplného ideálu chýba už len druhý reproduktor – možno by sa zmestil na opačnú stranu zariadenia.

Adept na iPad killera

Veľký displej typu IPS+ má rozlíšenie 1 280 x 800 bodov a bezproblémové pozorovacie uhly. Malé nedostatky sme zaregistrovali pri dvoch aplikáciách. V jednom poznámkovom bloku a pri jednej hre spodný ľavý roh nereagoval na dotyky, hoci napríklad webový prehliadač na tom istom mieste fungoval správne. No odhliadnuc od tohto problému si Prime s novým Androidom 4.0 rozumel veľmi dobre.

Prvé Primy trpeli horšou citlivosťou WiFi a GPS. Príčina: kovové šasi tabletu. Na testovanom zariadení musíme, žiaľ, potvrdiť priemernú citlivosť WiFi, približne na úrovni smartfónov strednej triedy.

Naopak, GPS fungovalo rýchlo a presne. Na hardvérové bugy zareagoval Asus uvedením ďalšieho Primu – s plastovým zadným krytom a displejom s full HD rozlíšením (1 920 x 1 080 bodov).

Asus Transformer Prime s 32-gigovou pamäťou a dokovacou klávesnicou sa predáva za necelých šesťsto eur. Rovnako stojí 64-gigabajtová verzia bez klávesnice alebo rovnako disponovaný dvojkový iPad. Samsungovský Galaxy Tab 10.1 je o necelú stovku drahší, no má aj 3G modem.

Záverečné hodnotenie: Nie je to tak dávno, čo sme ako jedinú relevantnú alternatívu applovského iPadu odporúčali jeden zo samsungovských Galaxy Tabov. Dnes už možno povedať, že ak tablet s Androidom, tak Asus Transformer Prime.

Asus Transformer Prime v kocke

+

rozmery a hmotnosť

+

dokovacia klávesnica

+

výkon

občasné problémy s dotykovým displejom

slabšia citlivosť WiFi

Zariadenie zapožičal Asus.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Asus