Malý ostrov v Juhočínskom mori už jednu veľkú značku mobilného sveta zrodil. Príbehom HTC sa evidentne inšpiroval aj jej krajan Acer, známy predovšetkým ako dodávateľ lacných, no čoraz kvalitnejších notebookov. Jeho najnovší príspevok do smartfónového kotla sa volá Liquid Metal.

Čo poteší a čo nie

Ktovie prečo tento mobil dostal názov, ktorý sa do slovenčiny prekladá ako tekutý kov. Zrejme nie preto, že pre svoje oblé šasi pripomína ploskačku. To je skôr čaro nechceného, spoločné majú naozaj len ergonómiu.

Fakt je, že dizajnovo pôsobí Liquid Metal, kódovo označovaný S120, pomerne netradične, lebo sa nepoddal ostro-oblému smartfónovskému štandardu, typickému pre iPhone či Nokiu N8.

Dizajnéri na materiáloch nešetrili a blysli sa aj trojicou LED ikon, umiestnených pod chrómovým kovaním, spoza ktorého sa pôsobivo, skoro až strašidelne rozsvecujú, aby ohlásili došlú správu, neprijatý hovor alebo vybitú batériu.

Acer Liquid Metal neprekvapí, ale ani neurazí

Ako to pri dotykových smartfónoch býva zvykom, aj tomu acerovskému dominuje displej. Na 3,6-palcovej uhlopriečke ponúka relatívne vysoké rozlíšenie 480 x 800 pixlov.

Hoci teda Liquid Metal nie je žiadny iPhone4 (960 x 640 bodov pri 3,6 palca), aj drobnejší text je na ňom dobre čitateľný. Pravda, stále je to len „obyčajné“ LCD, žiadna Retina alebo Amoled z highendovej konkurencie, čo zasa značí relatívne slabšiu pozerateľnosť na priamom slnečnom svetle. A tiež škoda, že displej nemá protiodtlačkový olejofóbny poter, lebo jeho povrch sa mastí jedna radosť.

Vnútri mobilu tiká 800-megahertzový procesor Qualcomm. Oproti gigahertzovým borcom od konkurencie síce môže pôsobiť trochu zánovne, ale ako zistili kolegovia z technickejších webov, zdanie klame a výkonovo sa im vyrovná. Môžeme potvrdiť, že chod mobilu je pri väčšine aplikácií plynulý.

No zasa nás nepotešilo, že mobil nemá žiadny vstavaný storage. Dáta treba ukladať na micro SD kartu, ktorá je (našťastie) v predajnom balení, no jej dvojgigabajtová kapacita je (nanešťastie) dosť vzdialená od podporovaného 32-gigového maxima.

Na druhej strane, Liquid Metal podporuje prenos dát v mobilných HSDPA sieťach do teoretických 14,4 megabitu za sekundu. Taká Nokia N8 zvládne najviac 10,2 Mbit/s a Samsung Galaxy S dokonca „len“ 7,2 Mbit/s. Tekutý kov má i WiFi najvyššej n-kovej normy, Bluetooth 2.1 s rozšírením EDR aj dvojkový micro USB slot, ktorý slúži na pripojenie k PC aj na nabíjanie.

Rozporné pocity idú z fotoaparátu. Rozlíšenie päť megapixlov, blesk, autofokus či rozpoznávanie tváre sú fajn, no uzávierka je len priemerne bystrá. Trvá predlhé tri sekundy, kým sa spraví záber, čo je zlá správa pre momentky, ktorým potom už väčšinou nepomôže ani stabilizácia obrazu. Pri dobrých svetelných podmienkach sú obrázky vcelku dobré, no v interiéroch je to poslabšie a farebná vernosť si vtedy berie neplatené voľno.

Parametre batérie acerovského smartfónu sľubujú o niečo lepší výkon ako u konkurencie. Kapacita 1 500 mAh sa v danej triede veľmi často nevidí. V 3G sieti by mala používateľovi poskytnúť osem hodín hovoru a 23 dní pohotovostného režimu.

Taiwanský vánok

Softvérovo Liquid Metal stavil na Android, verziu 2.2 Froyo. Čiže pre surfovanie na webe si, chvalabohu, možno stiahnuť podporu pre flash. Acer si k Androidu doprogramoval vlastné používateľské rozhranie Breeze (Vánok).

Acer Liquid Metal neprekvapí, ale ani neurazí

Od Googlom dodaného základu sa líši napríklad notifikačnou lištou. Breeze ju má v dolnej časti displeja, kým u ostatných androidov býva navrchu. Lišta takisto uľahčuje prístup k vypínačom WiFi, GPS, Bluetoothu či informácii o stave batérie.

Audiovýbava mobilu vyzerá obstojne. Chýba síce FM tuner (čo majú teraz všetci výrobcovia s tými internetovými streamami?), no podporuje formáty MP3, WAV, WMA aj eAAC+ a, najmä, má Dolby Mobile, ktoré poskytuje vskutku rozdielový poslucháčsky zážitok. Dolby takisto umožňuje nastaviť ekvalizér, výšky a hĺbky.

Hudobnú stránku Liquidu akcentuje aj aplikácia Spinlets Music, ktorá naň – Acer tvrdí, že exkluzívne – bezplatne sprístupňuje hudobné skladby od známych labelov. A vraj aj TV programy, no k tým sme sa akosi nedopracovali.

Čo sa týka videa, tekutý kov pozná XviD, WMV aj MPEG-4 (vstavaná kamera mobilu takisto nahráva v HD; 720p a 30 fps). Smola, že predinštalovaný Nemo Player i QQPlayer stiahnutý z androidového marketu mal problém s plynulým prehrávaním viacerých videí, ktoré sme si na mobile púšťali.

Netradične na to ide Acer so sociálnymi sieťami. Jeho breezovská aplikácia SocialJogger, to sú feedy z Facebooku a Twitter, ako ich bežne nepoznáme – plávajú okolo virtuálneho kolieska, pomocou ktorého ich možno dotykom prsta rolovať. Ďalšia aplikácia urFooz zasa slúži na vytváranie avatarov pre Facebook.

Spoľahnúť sa – v rámci možností – dá aj na googlovské aplikácie Androidu. Okrem tradičného Gmailu napríklad na Voice Search, umožňujúci hlasové webové vyhľadávanie, vytáčanie telefónnych kontaktov, ovládanie GPS navigácie alebo písanie esemesiek a e-mailov (vrátane emotikonov).

Za zmienku stojí čítačka čiarových kódov Barcode Scanner s prepojením na webové vyhľadávanie produktov či kníh a na Google Shopper. Liquid Metal obsahuje tiež limitované verzie softvérov Documents To Go (prehliadanie officovských a pdf súborov) a RoadSync (synchronizácia s Exchangom).

Záverečné hodnotenie: Liquid Metal síce okrem dizajnu ničím výraznejšie nevyniká, no v hardvéri i softvéri, s menšími nedostatkami, je obstojným súperom zabehnutejších konkurentov. A keby niečo, Acer môže ešte vždy bodovať svojou tradičnou zbraňou, ktorou valcuje trh PC – cenou. Pre Liquid Metal odporúča 350 eur s DPH, čo by taký Samsung alebo HTC mohlo ešte nemálo potrápiť.

Zariadenie zapožičal Acer Slovakia.

Prečítajte si aj ďaľšie naše recenzie:

Foto v článku a na titulke – TREND/Milan David, Acer