Marketéri taiwanského Aceru sa v princípe rozhodli správne, že svoj tablet od armády androidových multimediálnych placiek odlíšili displejom. Touto cestou sa predsa ubral aj Apple pri novom iPade, ktorého kľúčovou inováciou oproti jeho predchodcovi je takisto zlepšená obrazovka. Acer Iconia Tab A700 má displej s full HD rozlíšením (úplne presne WUXGA 1 920 x 1 200 bodov). Na trhu je len zopár tabletov s takýmto jemným rastrom.
Prakticky to možno oceniť najmä pri aplikáciách, ktoré počítajú s obrazovým výstupom vo full HD, čiže pri filmoch a hrách. Pri bežnom surfovaní po internete, pozeraní videí z YouTubu či písaní dokumentu v Polaris Office sa z hľadiska používateľského komfortu zdá dôležitejšia skôr veľkosť uhlopriečky (desať palcov) a pomer strán (16 : 10). Vďaka tomu sú napríklad webstránky ešte čitateľnejšie ako na (dvojkovom) iPade.
No aj tak displej zrejme naráža na technologické limity. Ide o štandardné LCD s ledkovým podsvietením, nie o IPS, ako má iPad alebo Asus Transformer Pad Infinity (s rovnakým rozlíšením). Predovšetkým, jas neradno nechávať na automatiku, treba ho nastaviť na maximum (alebo blízko maxima). A to nielen na priamom slnku. Displej je tiež magnetom na odtlačky prstov, no táto „drobnosť“ nie je k dostatočnej spokojnosti zatiaľ riešená pri žiadnom tablete.
Displejový kompromis môže súvisieť s tým, že Acer zrejme pozicionoval A700 do strednej tabletovej triedy. S cenou od 430 eur (v slovenských e-shopoch) je o tretinu lacnejší ako highendový Infinity od (takisto taiwanského) Asusu. A o segmentovom zaradení sedemstovkovej Iconie, aspoň podľa subjektívneho dojmu, svedčí aj ďalší faktor.
Tým je dizajnové spracovanie. Celá zadná strana a bočné okraje tabletu sú zhotovené z plastu, ktorý síce imituje kožu a je príjemný na dotyk, no celkovo pôsobí krehko až lacno. Čo je škoda, lebo konštrukcia je pevná a nevŕzga ani pri drsnejšom zaobchádzaní.
Jedinou pohyblivou časťou je malá krytka na microSD kartu, ktorá sa zrejme aj tak veľmi používať nebude, lebo tablet má interný storage so slušnou kapacitou 32 gigabajtov (v inej konfigurácii sa nedodáva). Ostatné konektory – micro HDMI, 3,5-milimetrový audiojack a micro USB na prenos dát a nabíjanie – sú voľné.
Širokouhlý formát displeja si priam pýta multimediálne využitie. Zážitok podporuje dvojica reproduktorov na protiľahlých stranách s prívlastkom Dolby Digital Plus, ktoré bez problémov ozvučia menšiu miestnosť. Aj keď s kvalitnými slúchadlami je to ešte o kúsok lepšie.
Acer vybavil A700 dvojicou kamier. Zadná má rozlíšenie päť megapixlov a hoci jej chýba blesk, minimálne v exteriéroch a v lepších svetelných podmienkach produkuje vcelku dobré fotky. Pravda, používateľ pravdepodobne viac ocení – ako pri každom tablete – skôr prednú megapixlovú kameru na videohovory.
Obstojný je výkon WiFi antény, ktorá – subjektívne – chytá signál vo väčšej vzdialenosti ako (dvojkový) iPad. Naopak, problematickejšie treba hodnotiť „teplotný manažment“. Najmä pri multimediálnej záťaži sa tablet po relatívne krátkej chvíli zahreje na pocitovo nekomfortnú úroveň (hoci to isté sa týka aj nového iPadu). Batéria výdržou okolo ôsmich hodín štandardnej prevádzky patrí skôr k priemeru.
Pokiaľ ide o softvér, Iconia A700 prichádza s predinštalovaným štvorkovým Androidom (Ice Cream Sandwich). Len je trochu čudné, že aj v aktualizovanej verzii sa s ním jazykovo najbližšie dá (aspoň zatiaľ) komunikovať v češtine a aby poznal všetky slovenské písmená, napríklad mäkké l a dlhé r, treba si doinštalovať vhodnú softvérovú klávesnicu (napríklad Go).
Chod systému je aj vďaka štvorjadrovému procesoru nVidia Tegra 3 s gigabajtom pamäte RAM vcelku svižný, bez zasekávania. Acer pridal k Androidu zopár aplikácií a najmä z lišty vyvolateľné ovládacie koliesko Ring, na ktoré si možno umiestniť skratky k systémovým funkciám a programom.
Záverečné hodnotenie: Acer poskytne multimediálny zážitok v plnom vysokom rozlíšení, ale na vysnívaný tablet to ešte stále nemusí stačiť.
+ | - |
uhlopriečka, rozlíšenie a pomer strán displeja | dizajnové spracovanie |
stereoreproduktory s Dolby Digital Plus | zahrievanie zariadenia |
dosah WiFi antény |
Zariadenie zapožičal Acer.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- profesionálny kompaktný fotoaparát Sony RX100
- smartfón Nokia Lumia 900
- pikoprojektor Dell M110
- hybridný fotoaparát Samsung X200
- tablet Asus Transformer Prime
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Acer