Mať v portfóliu nadupaný štíhly laptop považujú výrobcovia PC za nevyhnutnosť. No kým applovský etalón MacBook Air či Asus Zenbook patria do prémiovej kategórie, taiwanský Acer si to namieril aj do stredného segmentu. So základnou verziou svojho 13,3-palcového ultrabooku Aspire S3 klesol s cenou na osemsto eur. Aj keď ho to stálo isté kompromisy.
Chce to cvik
Acer vyrába viacero ultrabookov, ktoré sa dizajnovo nijako nelíšia. Aj pri „lowende“, aj pri jeho prémiovejších súrodencoch použil to isté šasi z hliníku a magnézia, ktoré sa zdá odolné voči odtlačkom prstov a z jeho oblých rohov cítiť inšpiráciu vzdušným MacBookom. Otváranie prístroja, ktoré nám trochu prekážalo pri asusovskom Zenbooku, tentoraz nerobí problém, lebo jeho vrchná (displejová) časť je dostatočne hrubá.
Napriek tomu sa Aspire S3 hrúbkou zmestil do trinástich milimetrov – ako aj do pocitovo „vreckovej“ hmotnosti (1,4 kilogramu). Výhodou konštrukcie acerovského ultrabooku tiež je, že vetracia mriežka sa nenachádza na jeho spodku, takže sa s ním dá pracovať aj na kolenách. Najmä keď sa vďaka zlepšenému systému chladenia ohrieva vcelku pozvoľne.
K dizajnu však máme dve výhrady. Po prvé, od istého uhla otvorenia prístroja začína displej svojou hmotnosťou zdvíhať klávesnicu do vzduchu. Hoci pri ultrabooku to v zásade nie je neočakávané, lebo hmota sa pri ňom koncentruje v blízkosti kĺbu a jeho nožičky „nelepia“.
S nožičkami súvisí druhá výhrada. Sú nastavené napevno a keďže nie sú dokonale vycentrované, Aspire S3 sa na pevnom poklade aj pri malom tlaku zápästia kýva. To sme pri práci vnímali ako pomerne veľký diskomfort. Možno však šlo o ojedinelý problém testovaného notebooku a nie o systémovú konštrukčnú chybu.
Klávesnica, ktorú výrobca nazval Acer FineTip, nevybočuje z ultrabookového štandardu. Nepracuje sa s ňou zle, ale nie úplne ideálna citlivosť si vyžaduje trochu cviku v optimálnej sile úderu. Okrem toho, klávesy pre pohyb kurzora, do ktorých používateľ ťuká dosť často, sú menšie než ostatné. Zjavne z kapacitných dôvodov.
Naopak, trackpad má dostačujúcu plochu. Spokojní sme boli (po malom nácviku) aj s jeho multidotykovou funkcionalitou, napríklad pri zoomovaní či otáčaní obrázkov.
Storage klasicky
Z hľadiska výpočtovej sily na tom acerovský zástupca ultrabookovej strednej triedy nie je zle. Procesor Intel Core i5 s taktom 1,6 GHz, štyrmi gigabajtmi pamäte a integrovanou grafikou poskytuje dostatok výkonu na prácu a trocha zábavy (tej pomáhajú reproduktory s podporou Dolby Home Theatre). Rozlíšenie na 13,3-palcovom LED displeji, 1 366 x 768 bodov, je síce skôr notebookové, ale neurazí.
Väčší kompromis je storage. Apple, Asus a aj Acer pri vyšších ultrabookových modeloch stavili výhradne na flashové SSD disky bez pohyblivých súčastí s kapacitami 128 alebo 256 GB. Základný Aspire S3 má len malú 20-gigovú flashku, na ktorej beží systém, no storage rieši klasický pevný disk s pohyblivými súčasťami – v tomto prípade s kapacitou 320 GB. Čo v praxi znamená, že počítač nie je za každých okolností úplne tichý a pridáva nejakých dvesto gramov na hmotnosti.
To, že výbava konektorov bude okresaná, sa dalo očakávať. Acer do útleho tela zmestil len dvojicu USB portov (škoda, že aspoň jeden z nich nie je trojkový), HDMI, slúchadlovo-mikrofónový vstup a čítačku SD kariet. Žiadny Thunderbolt (MacBook) ani mini VGA (Zenbook).
Z priestorových dôvodov sa nekoná ani ethernet. Konektivitu si treba zabezpečiť buď USB redukciou (nie je v balení), alebo – čo je hlavná pointa – cez WiFi. S acerovskou technológiou Instant Connect je bezdrôtové pripojenie do známych sietí otázkou pár sekúnd – aj keď naša skúsenosť je o niečo viac ako výrobcom deklarované dve a pol sekundy.
Obdobne rýchlo sa Aspire budí zo spánku. Platí to aj o režime Deep Sleep, do ktorého upadá po pár hodinách „bežného“ spánku a ktorý je súčasťou ultrabookovského energetického manažmentu.
Nám batéria pri zapnutom WiFi a stredne aktívnom používaní vydržala na jedno nabitie zhruba štyri hodiny. Čo je približne rovnako ako MacBook Air, no slabšie než windowsová ultrabooková konkurencia.
Veľmi fajn na papieri vyzerá pohotovostná 50-dňová výdrž batérie. Či je to tak aj v realite, však vzhľadom na dĺžku testu potvrdiť nemôžeme.
Záverečný verdikt: Kto túži po ultrabooku, no má limitované finančné možnosti a vie sa zmieriť s niekoľkými hardvérovými kompromismi, pre toho môže byť Acer Aspire S3 vhodnou voľbou.
+ | pomer ceny a výkonu |
---|---|
– | klasický pevný disk |
– | bez USB 3.0 |
Zariadenie zapožičal Asus.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- ultrabook Asus Zenbook
- ultraširokouhlý televízor Philips Cinema
- smartfón HTC Radar
- tablet Asus Slider
- 3D videokamera Sony HDR-TD10E
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Acer