Kto je William „Bill“ Shatner

W. Shatner stvárnil mladého kapitána Jamesa T. Kirka v prvej sérii kultového vesmírneho sci-fi seriálu Star Trek (1966-1969). Kanadský herec židovského pôvodu sa v spolupráci s pánom Spockom (Leonard Nimoy) a ďalšími vydávali s vesmírnou loďou Enterprise tam, kam ešte ľudská noha nevkročila.

Okrem účinkovania v seriáli si vyskúšal aj producentskú, režisérsku, spevácku a spisovateľskú úlohu. Napriek pokrokovým spoločenským myšlienkam, ktoré Star Trek dodnes stvárňuje, je W. Shatner neslávne známy pomerne konzervatívnymi súkromnými názormi a podľa kolegov aj problémami s egom.

AUCKLAND, NEW ZEALAND - OCTOBER 12: Actor William Shatner speaks during the opening of the new Rocket Lab factory on October 12, 2018 in Auckland, New Zealand. The new building includes a new Mission Control Centre, which will oversee launches from Rocket Lab's Mahia Peninsula launchpad and chief executive Peter Beck says 16 flights are planned for next year. (Photo by Phil Walter/Getty Images)
Zdroj: Phil Walter

Je držiteľom ocenení Zlatý glóbus a Emmy, od svojej alma mater McGill University dostal čestný doktorát a napokon je držiteľom Radu Kanady, čo je druhé najvyššie štátne čestné vyznamenanie v krajine.

Ďalšia epizóda seriálu Musk verzus Bezos

Správa, že sa fiktívny kapitán Kirk dostane do skutočného vesmíru, prišla len veľmi krátko po tom, ako firma SpaceX Elona Muska vypustila ďaleko za Kármánovu líniu prvú úplne civilnú posádku. Toto prvenstvo Inspiration4 je iba jedno z viacerých, ktorých sme v tomto roku svedkami v súvislosti s vesmírom.

Čo je Kármánova línia

Theodore von Kármán bol maďarsko-americký matematik, riaditeľ leteckého laboratória na Kalifornskom technologickom inštitúte a jeden z najvýznamnejších vedcov, teoretikov aeronautiky. Hranicu vo výške 100 kilometrov nad úrovňou mora stanovil výpočtami, podľa ktorých je v tejto výške atmosferický tlak na vesmírne plavidlo zanedbateľný. Obvykle sa považuje za hranicu kozmického priestoru. Kármánova línia, pomenovaná na počesť vedca, je zároveň vrchnou hranicou územia každého štátu.

Prvým miliardárom vo vesmíre mal byť Richard Branson. Jeho prvenstvo však vďaka výške letu spochybnil Jeff Bezos. Tomu sa zase podarilo dostať nahor okrem seba samého aj najstaršiu osobu – 82-ročnú letkyňu Wally Funk a popri tom aj najmladšiu osobu – 18-ročného Olivera Daemena.

WA 56 Van Horn -  Jedna zo štyroch členov posádky 82-ročná pilotka Wally Funková rozpráva o svojich zážitkoch po úspešnom  lete, keď sa  pomocou suborbitálnej rakety New Shepard vyvinutej spoločnosťou Blue Origin ocitla na hranici vesmíru počas tlačovej konferencie na základni neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texasv utorok 20. júla 2021. Tlieskajú jej ďalší dvaja členovia posádky - najbohatší muž sveta Jeff Bezos (uprostred) a jeho brat Mark Bezos (vľavo). Funková sa stala najstarším člove
Zdroj: Tony Gutierrez

Okrem toho, že E. Musk vyvíja 120-metrovú vesmírnu loď Starship, ktorá má nielen vynášať satelity na orbitu, ale neskôr voziť aj posádku na Mars, si miliardári konkurujú tiež v ďalších oblastiach, napríklad výrobe elektrovozidiel. Elon Musk má svoju Teslu a J. Bezos investuje nepriamo cez firmu Rivian.

WA 55 Van Horn -  Členovia posádky zľava 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy Oliver Daemen, najbohatší muž sveta Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon a spoločnosť Blue Origin, 82-ročná pilotka Wally Funková a Bezosov brat Mark pózujú po úspešnom  lete na základni neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texase, keď sa  pomocou suborbitálnej rakety New Shepard vyvinutej Bezosovou spoločnosťou Blue Origin ocitli na hranici vesmíru v utorok 20. júla 2021. Daemen sa stal vôbec najmladším čl
Zdroj: Tony Gutierrez

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa