Čisto štatisticky je najvyššia pravdepodobnosť, že ste pod stromček dostali zariadenie so systémom Android. Google ho predstavil už pred štyrmi rokmi ako nenápadný projekt. Na začiatku si vyslúžil veľa kritiky, pretože v mnohých oblastiach za vyspelejším iOS z iPhonu výrazne zaostával.

U niekoho ostal tento pocit zakorenený aj napriek tomu, že najnovší Android 4.4 je od prvých verzií 1.5 či 1.6 na míle vzdialený. Bolo by to ako spustiť na počítači Windows 3.11 a podľa toho odsúdiť celý operačný systém od Microsoftu až po súčasné verzie.

Na edície Androidu si bolo treba dávať pozor, niektorí výrobcovia volili radšej takú cestu, že novú verziu Androidu na telefón neuvoľnili - chceli, aby si zákazníci radšej kúpili novší model telefónu aj s novým systémom.

Od Androidu 4.1 už táto stratégia ustúpila. Práve od tejto edície sa stal Android vďaka projektu Butter viditeľne plynulejší na takmer všetkých smartfónoch. Dalo by sa povedať, že dohnal iOS. Verziu Androida zistíte v menu Nastavenia – Informácie o telefóne.

Na plynulosť chodu celého systému niekedy môžu mať vplyv aj grafické nadstavby a rôzne úpravy výrobcov telefónov.

Aj preto by sme ako prvú skúsenosť s Android smartfónom odporúčali model z rodiny Nexus. Ide o referenčné zariadenia od Googlu, ktoré vyrábajú rôzne firmy. Poslednú štvrtú a piatu generáciu mobilu Nexus montuje LG. Tieto smartfóny (a tablety) majú vždy čistú a najaktuálnejšiu verziu Androidu. Aj upgradu na novú verziu sa ako prvé dočkajú práve Nexus zariadenia. Vďaka tomu vedia používatelia lepšie rozoznať, čo je Android a čo už nadstavby Sense od HTC či TouchWiz od Samsungu.

7 rád, ako sa zoznámiť s Android smartfónom

Zdroj: Google

Ak ste dostali prvý smartfón a je to práve zariadenie s Androidom, pomôže uvedomiť si, že už to nie je ani tak mobil, ako skôr malý počítač. Môže slúžiť na zábavu aj prácu, dajú sa doň inštalovať programy, teda aplikácie-appky. A podobne ako počítač, bez pripojenia na internet je to len polovičné riešenie. Wi-fi sieť je už na každom kroku, no bez balíka mobilného internetu s aspoň pár desiatkami megabajtov na mesiac to nie je ono.

Aké kroky urobiť počas prvých hodín používania nového smartfónu s Androidom? Nasledovné rady sú skôr pre tých, ktorým neprekáža naplno využívať Google služby. Kto sa cíti sledovaný, môže použiť rôzne alternatívy.

  1. Ideálne je hneď po spustení a pripojení sa na internet cez mobilného operátora alebo domácu Wi-fi prihlásiť sa do Google konta. Inými slovami, použiť rovnaké meno a heslo, aké používate napríklad pri Gmailovom účte. Mobil sa tým personalizuje. Automaticky vie nastaviť e-mailového klienta v mobile, stiahnuť kontakty alebo otvoriť obchod s aplikáciami Google Play. K prihláseniu naviguje Android jednoduchými pokynmi.

  2. Po prihlásení, ale aj bez neho (prihlásiť sa dá aj neskôr), je dobré osvojiť si niekoľko základných ovládacích prvkov. Niektoré sú spoločné pri všetkých modeloch, inde sa odlišujú podľa toho, či ide o smartfón od LG alebo Sony. Ako pri počítači, smartfón má takzvaný lockscreen, ktorý sa objaví po zapnutí displeja. Rôznymi gestami sa odblokuje, prípadne je potrebné zadať heslo alebo dokonca nechať zosnímať svoju tvár.

  3. Privíta vás domáca obrazovka, na ktorú si môžete pridať ikony najpoužívanejších aplikácií, podobne ako na počítači. Pridať sa tiež dajú takzvané widgety. Ide o aktívne ikony rôznych veľkostí a funkcií. Najčastejšie to je napríklad zobrazenie hodín, počasia, prehrávača hudby, kalendár a podobne. Nastavenia domácej obrazovky a pridávanie ikon a widgetov urobíte podržaním prsta hocikde na prázdnej ploche domácej obrazovky.

  4. Potom stačí vykonať dva základné ovládacie prvky. Prvým je stavový riadok na vrchu displeja. Potiahnutím prsta zhora dole sa vyroluje ponuka, kde je zoznam neprijatých hovorov, prijatých správ a nastavení mobilu. Pri rôznych modeloch telefónov tam zvyknú byť aj odkazy na rýchle prepínanie Wi-fi, GPS, jasu obrazovky a iné. Druhým základným prvkom sú tlačidlá pre návrat na domácu obrazovku v tvare domčeka a po jeho stranách tlačidlo pre návrat o jednu pozíciu späť a ďalšie tlačidlo na prepínanie medzi spustenými aplikáciami. Tieto tlačidlá sú buď priamo na displeji, alebo fyzické či dotykové na ráme zariadenia. Menu v samostatných aplikáciách a nastaveniach hľadajte v rohoch obrazovky, najčastejšie zobrazené troma vertikálnymi bodkami.

  5. Stále je to aj telefón. Takže ďalším krokom by malo byť nastavenie kontaktov. Ideálne je mať ich uložené na svojom Google konte alebo inom internetovom úložisku. Potom v nastaveniach stačí pridať dané konto a kontakty sa automaticky zosynchronizujú. Prípadne si ich prekopírujte zo SIM karty a nechajte zosynchronizovať. Nové kontakty už ukladajte rovno na internetové úložisko, teda cloud. Pri kúpe ďalšieho Android zariadenia sa stačí prihlásiť a všetky kontakty máte za pár sekúnd skopírované. Aj v prípade straty SIM karty alebo celého mobilu.

  6. Bez aplikácií nie je smartfón smartfónom. Odporúčame si ich sťahovať alebo kupovať len na oficiálnom Google Play obchode. Appky z iných zdrojov môžu byť obohatené o rôzne nebezpečné prvky. Google Play je predinštalovaný na každom Androide a po spustení je potrebné sa prihlásiť svojim Google kontom. Potom si už stačí len vyberať podľa kategórií, obľúbeností a podobne. Na výber už je viac ako milión appiek. Tipy dostanete od známych. Nájdete ich aj na TREND.sk v rubrike Appka dňa. Medzi tie základné, ktoré sa oplatí inštalovať hneď na začiatku, odporúčame:

    - softvérová klávesnica – tie od výroby nemusia každému vyhovovať, stačí vyskúšať tucty ďalších s iným dizajnom kláves a zaujímavými funkciami. Za pozornosť stoja hlavne klávesnice Swype či SwiftKey. Písanie na nich je rýchle a pohodlné, a to aj na menších displejoch.

    - správca súborov – podobne ako na počítači, niekedy sa hodí mať prehľad o súboroch na vstavanej pamäti a na pamäťovej karte. Len pozor, aby ste nezmazali dôležité adresáre či súbory. Medzi najlepších správcov súborov patrí napríklad ES File Explorer.

    - sociálne siete – ak im holdujete, na Google Play nájdete aplikácie pre FacebookTwitterGoogle+ či Instagram. Tieto služby sa potom budú objavovať v menu zdieľanie pri fotografiách, videách a dokumentoch.

    - komunikácia – na písanie správ alebo videohovory dobre poslúži Hangouts od Googlu, bývalý Talk. Často používané sú tiež Facebook MessengerSkype alebo WhatsApp. Cez tieto aplikácie sa dá aj telefonovať cez internet.

    - multimédiá – vstavané prehrávače multimédií v Androide toho zvládnu dosť. Pre náročnejších ale odporúčame PowerAMP, ktorý sa stal najobľúbenejším a prepracovaným prehrávačom hudby takmer všetkých formátov a pre pozeranie videa je to zas MX Player

  7. Posledným krokom je starostlivosť o hardvérovú a softvérovú časť nového Android smartfónu. Po prechode z klasického mobilu je nutné si zvyknúť na to, že nový telefón budete musieť nabíjať takmer každý večer, prípadne pri menej aktívnom používaní každý druhý, maximálne tretí deň. Správne je nenechať smartfón úplne vybiť, pokojne ho do nabíjačky pripojte aj keď mu ostáva ešte tretina výdrže. Nové batérie už zvládajú stovky nabíjacích cyklov, pričom za jeden cyklus sa počíta nabitie z 0 na 100 percent. Vhodné je dokúpiť si ochrannú fóliu na displej. Smarfóny síce používajú stále odolnejšie sklo, ktoré je takmer nepoškrabateľné. Ale len takmer. Kvalitné fólie stoja od 15 eur vyššie, no za oveľa nižšiu cenu (už za jeden dolár s poštovným) dostanete viac než použiteľné fólie napríklad cez rôzne honkonské eshopy na eBay.com. Užitočné je dokúpiť aj ochranný kryt alebo puzdro. Od lacnejších za pár eur, až po profesionálne z vysokokvalitných materiálov vojenskej úrovne. Po softvérovej stránke je základom používať na sťahovanie aplikácií oficiálna Google Play obchod, aspoň raz za týždeň skontrolovať ich aktualizáciu (alebo zvoliť automatickú aktualizáciu a o nič sa nestarať) a pre menej opatrných aj nutnosť stiahnuť mobilnú verziu antivírusového programu od Avastu či Esetu.