1. Štandardy sa posúvajú
Zmena veľkosti uhlopriečky displeja mobilu sa vyvíjala celé roky. Ozaj dôležitým parametrom sa stala po príchode smartfónov, ktoré mali slúžiť aj na prácu a začalo sa písať na softvérových klávesniciach. Ešte pred piatimi rokmi bola štvorpalcová uhlopriečka štandard. Dell Streak a hlavne Samsung Galaxy Note boli vtedy len pokusy s väčšími displejmi. Najprv sa ujali na ázijskom trhu a postupne sa zväčšovali obrazovky všade. Aj Apple presedlal na štvor a postupne už iPhone 6 disponoval 4,7-palcovou uhlopriečkou a iPhone 6 Plus až 5,5 palcami. A tieto rozmery sú akýmsi neoficiálnym štandardom aj pri Android smartfónoch.
iPhone SE je teda návrat do minulosti, za ktorou sa mnohým cnelo. Bude zaujímavé sledovať, či sa do malých vlajkových lodí pustia aj ostatné značky. Najnovšie sa začína pošuškávať o Galaxy S7 mini. Veľmi pravdepodobne to ale smartfón s menšou ako 4,5-palcovou uhlopriečkou nebude. S tenkým rámom by sa ale k celkovým rozmerom iPhonu SE mohol priblížiť.
Zdroj: Dell
2. Výhody drobcov
Nie je v tom žiadna veda. Menší smartfón je jednoducho spratnejší a menej zavadzia vo vrecku alebo kabelke. Apple vsadil na istotu a použil šasi z iPhonu 5, respektíve 5S. Tých sa predali desiatky miliónov kusov. Model 5S je momentálne dokonca druhý najpredávanejší iPhone. Na poslednej tlačovej konferencii odznelo, že len za minulý rok Apple predal tridsať miliónov štvorpalcových mobilov. Tak prečo neoživiť niečo, čo sa páči.
Navyše v mnohých krajinách funguje systém vykupovania starých modelov výmenou za novšie. Dá sa teda povedať, že Apple predal iPhone 5S, potom ho odkúpil, osadil ho novými procesorom a fotoaparátom a ide ho predávať znova.
Menšie telo znamená na jednej strane menší a energeticky menej náročný displej. Ale tiež menej miesta pre batériu. Vplyv má ale aj operačný systém, ktorý vie lepšie narábať s energiou pre komponenty. Mimochodom, svoj starý kryt alebo dokovaciu stanicu pre iPhone 5S nevyhadzujte. Úplne totožné rozmery znamenajú, že budú kompatibilné aj s iPhonom SE.
3. Nemá takmer konkurenciu
Apple sa chváli, že iPhone SE je najvýkonnejší smartfón vo svojej kategórii. Americká firma vie ako narábať so slovami. V oblasti 4-palcovým smartfónov nemá konkurenciu, pretože s takou malou uhlopriečkou sa už smartfóny takmer nevyrábajú. Ak, tak ide o low-endy. Ale na druhú stranu majú pravdu aj v širšom kontexte. iPhone SE je vybavený procesorom A9 s dvoma gigabajtami operačnej pamäte. To isté ako veľký iPhone 6S. A podľa čerstvých testov výkonu na platforme AnTuTu dosiahol dokonca lepší výsledok ako Samsung Galaxy S7.
Čo sa týka veľkosti, hlavným konkurentom je Sony Xperia Z5 Compact. Sony bola prvou značkou, ktorá prišla s konceptom malej vlajkovej lode. Ale so 4,6 palcami bola skôr menšou ako malou. Ak dáme operačné systémy bokom, konkurent to je naozaj statný. Okrem toho, že na rozdiel od iPhonu disponuje telom odolným voči vode a prachu, je len o štyri mmm vyšší a sedem milimetrov širší. Ale jeho uhlopriečka je o 0,6 palca vačšia. Japonci tak využili viac prednej plochy pre obrazovku a rám je užší. Pre porovnanie, Xperia Z5 Compact sa predáva za približne 400 eur. Za konkurenta by sa možno dal považovať aj Samsung Galaxy A3. Ale ten už má 4,7-palcovú uhlopriečku a výbava je skôr mid-endová.
Zdroj: Sony
4. Hlavný konkurent je iPhone
Z istého uhla pohľadu je veľkým konkurentom iPhonu SE vlastne iPhone 5S. Aké by mali byť dôvody prechodu na novinku s rovnakým dizajnom a čo 5S nedokáže a SE už áno? V prvom rade iPhone 5S je stále dostatočne vybavený pre veľkú časť bežných používateľov. A tiež o takmer 150 eur lacnejší. iPhone SE určite ponúka viac výkonu a teda aj rýchlosti. O dva generácie novší procesor a dvojnásobok operačnej pamäte vravia samé za seba. A tiež podpora rýchlejšieho Wi-Fi ac a LTE Cat4. Takže svižnejšie spúšťanie aplikácie a načítavanie webových stránok. S príchodom iOS 9.3 aj pre iPhone 5S ale majitelia hlásia jemné zrýchlenie aj u nich. A celkovo je iOS optimalizovaný tak, že beží svižne aj na staršom hardvéri. Je tak ťažké povedať, či sa len kvôli rýchlosti oplatí upgradovať.
Zásadnejší rozdiel je vo fotoaparátoch. Rozlíšenie snímača nie je všetko, ale rozdiel medzi 8 a 12 Mpix by mal byť postrehnuteľný. A ak má niekto 4K televízor, domáce videá bude mať omnoho jemnejšie. Pribudlo tiež nahrávanie full HD videa rýchlosťou 60 fps alebo pri spomalenom zábere až 120 fps. Ale rozlíšenie prednej kamery ostalo rovnaké, dokonca sa jemne zhoršila svetelnosť objektívu. Najviac by ale mala potešiť výdrž batérie. Kapacita stúpla len minimálne. Ale podľa údajov výrobcu iPhone SE vydrží 14 hodín hovoru v 3G sieti alebo 50 hodín prehrávania hudby. Oproti tomu iPhone 5S vydrží 10 hodín hovoru a 40 hodín hudby. Či sa to potvrdí ukážu až prvé reálne testy. Z hardvérových záležitosti už potom pribudol len NFC čip pre bezkontaktné platby.
Rodina iPhonov Zdroj: Apple
5. Zo skratky
Nových vtipov o malom iPhone začína pribúdať. Okrem iného sa šíria vysvetlenia, čo vlastne skratka SE znamená. Pre niekoho to má byť „Still Expensive“, teda stále drahý. Alebo „Same Exact“, čiže úplne rovnaký. Iným sa páčilo viac „Sport Edition“. Pravdu ale prezradil Phill Schiler, marketingový viceprezident Applu. Najnovší jablkový smartfón je „Special Edition“.
iPhone SE Zdroj: Apple
6. iPad Pro sa hojdá
Postupne sa ukazujú drobnosti, ktoré si v prvých okamihoch mnohí nevšimli. Jednou z nich je kamera na novom iPade Pro 9,7. Pravdepodobne sa všetci potešili lepšej, 12 Mpix kamere s vlastným dvojitým bleskom. Ľudí fotografujúcich kultúrne pamiatky, hudobné koncerty a narodeninový párty desať palcovými plackami asi pribudne. iPad Pro 9,7 používa tú istú kameru ako iPhone 6S. A to okrem iného znamená, že objektív vystupuje pár milimetrov nad telo. Pri smartfónoch to nemusí až tak prekážať. Ale iPad Pro je špecifický tým, že je stavaný aj na prácu so stylusom Pencil. Vyčnievajúci objektív v hornom ľavom rohu spôsobuje, že na stole sa tablet kolíše. Pri kreslení rukou to môže byť nepríjemné. Ale predajcovia krytov sa možno potešia.
When you stick a 12 MP camera in a super thin iPad Pro 9.7 in., something has to give. #AppleEvent pic.twitter.com/YrlplBZM47
— Lance Ulanoff (@LanceUlanoff) March 21, 2016
7. Nie je Pro ako Pro
Oficiálne vyjadrenia počas tlačovej konferencii Applu o novom menšom iPade Pro hovorili, že má rovnakú výbavu a výkon ako jeho 12,9 palcový súrodenec. Ale navyše lepší fotoaparát a vylepšený displej s technológiou True Tone, ktorý automaticky prispôsobuje intenzitu farieb podľa prostredia, v ktorom sa iPad používa. Podľa všetkého ale menší iPad Pro beží na trochu nižšom takte procesora. Na oficiálnej stránke Applu je totiž porovnanie s čipom A7, oproti ktorému je A9X v novom iPade Pro 2,4 násobne rýchlejší. Rovnaký procesor vo veľkom iPade Pro má byť ale 2,5 násobne rýchlejší. Výkonnejší je tiež grafický čip. Prvé testy na benchmarkovej platforme AnTuTu ukázali tiež to, že malý iPad Pro má len polovicu zo 4 GB operačnej pamäte veľkého súrodenca. A tiež to, že Lightning konektor je postavený na štandardne USB 2.0 zatiaľ čo veľký iPad Pro prešiel na rýchlejší štandard USB 3.0. Výrazné rozdiely pri používaní ale ani PRO používateľ pravdepodobne nepostrehne.