Oled technológia je ideálne spojenie pozitívnych vlastností plaziem a LCD obrazoviek. Tieto obrazovky nepotrebujú podsvietenie, rovnako ako plazmy, každý obrazový bod je zdrojom svetla. To znamená rekordný kontrast, výborné pozorovacie uhly, ale tiež nízku spotrebu aj množstvo vyžarovaného tepla.

Pár Oled televízorov sa už nejaký ten piatok dá kúpiť, ale „len“ s full HD rozlíšením. Prvé modely s UHD alebo tiež 4K rozlíšením boli predstavené na januárovom veľtrhu CES v Las Vegas. Vtedy bez presnejšieho dátumu reálneho predaja a ceny.

Server HDGuru však informuje, že získal informácie o začiatku predaja prvého 4K Oled televízora. Má nim byť LG 65EC9700 a do obchodov sa má dostať už koncom septembra. Niektoré americké elektronické obchody už začali robiť predobjednávky. Ide o 65 palcovú ohnutú obrazovku s rozlíšením 4K, teda 3840 x 2160 s plnou výbavou, smart funkciami na platforme webOS, vstavaným Wi-fi, HDMI 2.0 a pasívnym 3D.

Obavy ohľadom životnosti Oled panelov vznikli pri prezentovaní prvých prototypov pred pár rokmi. Zdá sa však, že inžinieri tento problém odstránili. Tvrdia to pre HDguru predstavitelia LG. Ich Oled 4K televízor má mať životnosť od 50-tisíc do 100-tisíc hodín. Minimálne teda dve dekády pri sledovaní televízora 7 hodín denne.

Prekvapením je aj odporúčaná maloobchodná cena 8 999 amerických dolárov, respektíve minimálna cena, za ktorú ju môžu distribútori predávať – 6 999 dolárov. To v prepočte znamená okolo 5 200 eur.

4K Oled televízory sú konečne tu a stoja menej, než sa čakalo

Zdroj: LG

Približne rovnako vybavené 65 palcové 4K televízory typu LCD sa momentálne predávajú za polovicu. Lenže ide o druhé až tretie generácie týchto televízorov. Tie prvé sa pohybovali na hranici 6-tisíc eur a vyššie. LG od októbra začne predávať aj 77 palcovú verziu 4K OLED televízora. Tam už je však cena 25-tisíc eur.

Ak by niekomu šlo skôr o rozmery ako o novšiu technológiu obrazovky, LG a aj Samsung začali predávať aj zahnuté 4K LCD televízory s gigantickou uhlopriečkou 105 palcov (267cm). Zaujímavosťou je, že obidva kúsky sú označované ako 5K modely. Pretože ich pomer strán nie je štandardných 16:9 ale extra širokouhlých 21:9. A teda rozlíšenie sa horizontálne natiahlo na 5120 x 2106 bodov.

4K Oled televízory sú konečne tu a stoja menej, než sa čakalo

Zdroj: LG

Zážitok pri sledovaní filmov bude pravdepodobne úchvatný. Ale podobne aj pohľad na bankový účet po kúpe týchto televízorov. LG 105UC9 s plnou výbavou a vstavaným 7.2 kanálovým ozvučením Harman Kardon sa v USA bude predávať za 117-tisíc dolárov, teda okolo 87-tisíc eur. Na januárovom veľtrhu CES predstavený Samsung UN105S9W je ešte o tri tisícky drahší, v prepočte stojí 89 600 eur.

S veľkou pravdepodobnosťou budú tieto televízory len na prezentačné účely. Domáci náročný používateľ dá skôr prednosť profesionálnym 4K projektorom s veľkosťou premietanej plochy až 180 palcov a za štvrtinu ceny noviniek od LG a Samsungu.

 

4K Oled televízory sú konečne tu a stoja menej, než sa čakalo

Zdroj: Samsung