Na prehrávanie trojrozmerného obrazu možno využiť tucty televízorov a notebookov, ku ktorým najnovšie pribudli projektory. Slabšie je to s výberom 3D filmov, na slovenskom trhu sa dajú spočítať na prstoch jedného futbalového manšaftu.
Ozajstní fanúšikovia 3D si takéto video môžu vytvoriť sami. Pomôcť im môže napríklad videokamera Sony HDR-TD10E. Umožňuje nahrávať vo full HD rozlíšení aj v troch rozmeroch a má displej, na ktorého sledovanie netreba 3D okuliare. Oplatí sa investovať do čuda s dvoma objektívmi?
Obézna sesternica
Balenie kamery je jedna kompaktná kocka. Škatuľa by mohla byť aj menšia, pretože samotné zariadenie nie je veľké. Lenže ako to má Sony vo zvyku, polovicu balenia tvorí používateľský manuál v 99 jazykoch a s polkilogramovou hmotnosťou.
Pritom ide o turistickú videokameru, ktorej používanie je aj napriek možnosti nahrávať 3D veľmi jednoduché a intuitívne. Oceňujeme kompletnú kabeláž v balení, poteší najmä HDMI kábel s jedným koncom štandardu miniHDMI. Netreba nič dodatočne zháňať, kamera sa dá hneď pripojiť k akémukoľvek (aj 2D) televízoru.
Sony TD10E je vcelku kompaktná videokamera, no medzi kolegyňami domovskej značky a aj konkurencie pôsobí ako obézna sesternica. Jej hmotnosť dosahuje necelých sedemsto gramov, čo pri dlhšom nahrávaní cítiť. Tučnejšie rozmery však majú vysvetlenie. Sony TD10E nie je videokamera, ale videokamery.
Japonská značka v tomto výrobku ako prvá z producentov spotrebnej elektroniky spojila dva objektívy, dva CMOS snímače s rozlíšením po 3,5 megapixla a dva obrazové procesory. Výsledkom je, že okrem sedemmegapixlových fotografií či vysokokvalitného full HD videa možno s touto kamerou robiť 3D zábery s plným vysokým rozlíšením pre každé oko. V tomto aspekte zatiaľ Sony konkuruje len JVC GS-TD1. Sony TD10E je prvá aj v použití paralaxového (bezokuliarového) 3D displeja v kamerách. Má uhlopriečku 3,5 palca a je dotykový.
Dizajn zariadenia je neutrálny. Keďže ide o dve kamery vedľa seba, TD10E pripomína malú tehličku. No ergonómia a grip pomáhajú pohodlnému používaniu aj napriek robustnejším rozmerom. Strojárske spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, ako to u Sony býva zvykom.
Na zariadení je len minimum ovládacích prvkov, takmer všetko sa nastavuje cez kvalitný displej. Na druhej strane, potešilo by používateľské prostredie, stavané aj na väčšie prsty. Na niektoré ikonky pri okrajoch sa klikalo ťažšie.
Okrem spúšte videokamery, fotoaparátu a zoomu je na kamere už len prepínač medzi 2D a 3D. Volí sa ním typ nahrávania i typ zobrazenia na displeji. Po otvorení displeja sa kamera automatický spustí a otvorí sa kryt dvojitého objektívu. Odkryje sa tým plocha s ďalšími troma tlačidlami a šachtou pre pamäťové karty. Tá ani veľmi potrebná nie je, lebo kamera disponuje internou pamäťou s kapacitou 64 gigabajtov.
Pozor na hĺbku
Pri redakčnom teste sme nahrávali v 3D v exteriéri aj interiéri. Pre správne snímanie 3D je vhodné najprv urobiť kalibráciu. Je plne automatická: na displeji sa zoomuje obraz a stačí stlačiť OK, ak sa dostane do určitého bodu.
Pri zapnutom 3D displeji si treba nájsť správnu vzdialenosť a uhol, inak dochádza k značnému rozdvojeniu kontúr (ale to je bežná vlastnosť paralaxových displejov). Preto sme často nahrávali do 3D, hoci displej zobrazoval „len“ klasické 2D. Vyskúšali sme aj dvojrozmerné video a fotografie (3D fotky kamera robiť nevie).
Výsledky? Ostrosť aj plynulosť 3D je viac ako dobrá. Aj keď si treba dať pozor na hĺbku obrazu. Nahrávanie tretej dimenzie si vyžaduje cvik. Stávalo sa, že pri švenkovaní sa 3D efekt rozbil. Hoci objektív má optickú stabilizáciu a desaťnásobný zoom, najideálnejšie je nakrúcať na statíve, keď sa objekty približujú ku kamere a nie opačne. Na nastavenie hĺbky slúži otočný ovládač – niekedy trochu pomohol.
Natočené zábery si možno hneď pozrieť na displeji, ale pravý trojdimenzionálny zážitok prichádza, samozrejme, až po pripojení k 3D televízoru. Postprodukcia je pomerne jednoduchá. Obraz pre ľavé a pravé oko sa ukladá do jedného súboru, takže sa dá prehľadne editovať aj pomocou pribaleného softvéru.
Prekvapila nás kvalita vytvorených fotografií, ktoré aparát spraví počas nahrávania. No a 2D video patrí k tomu najlepšiemu, čo sme zatiaľ skúšali: verné farebné podanie, kontrast, automatické rozoznávanie scény a ostrenie a hlavne plynulosť videa. Kamera zvláda 2D video rýchlosťou 50 snímok za sekundu.
Senzor Exmor si poradil aj s nahrávaním v šere, keď scénu osvetľovala len malá lampa v rohu izby. Pri 2D aj 3D kamera nahráva priestorový 5.1-kanálový zvuk. Ale to je v tejto kategórii štandard. Mimo štandardu je, pravdaže, cena: 1 350 eur je zhruba dvojnásobok toho, čo stoja „klasické“ 2D kamery s porovnateľnou funkcionalitou.
Záverečné hodnotenie: Sony HDR-TD10E je veľmi zaujímavý kúsok. V jednom balení dostane používateľ dve plnohodnotné kamery, ktoré robia dobré fotografie, veľmi kvalitné 2D video a zatiaľ najlepšie 3D (v segmente neprofesionálnych zariadení). A k tomu ešte rozmerný 3D displej. Nevýhodou sú rozmery, hmotnosť a cena. Avšak pre tých, ktorí chcú mať každú dovolenku už len v troch rozmeroch, to môže byť dobrá voľba.
+ | kvalita 2D aj 3D videa |
---|---|
+ | veľký paralaxový displej |
+ | dvojité full HD |
+ | veľká vstavaná pamäť |
– | cena |
– | hmotnosť |
Zariadenie zapožičala Sony.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- kompaktný fotoaparát Samsung NX11
- tablet Samsung Galaxy Tab 10.1
- zrkadlovka Nikon D7000
- 3D televízor LG LW5500
- konvertibilný notebook Dell Inspiron Duo
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto v článku a na titulke - Sony