S ukladaním dát na pamäťové bunky NAND sa toho už takmer 25 rokov veľa nezmenilo. Používajú sa v podstate všade tam, kde magnetické pásky alebo pevné disky nestačia. Lenže stále s istým kompromisom.
SSD disky sú rýchlejšie ako HDD disky a ich cena už tiež postupne klesla na prijateľnú úroveň. No kapacity sú obmedzené a rýchlosť je oproti operačnej pamäte malá. RAM pamäťové bunky sú zas pri zapisovaní a čítaní bleskové, lenže sú pridrahé a navyše nedokážu udržať informáciu po odpojení napájania.
Spoločnosti Intel a Micron tak predstavili pamäte 3D Xpoint, ktoré si berú to najlepšie od svojich predchodcov. Prvou zmenou je, že novinka už nepotrebuje tranzistory, ktoré boli doteraz súčasťou pamäťových buniek. Namiesto toho vytvorili materiál, ktorý sám dokáže meniť svoje fyzikálne vlastnosti a zmenou vysokého alebo nízkeho odporu elektrického prúdu vytvára stav 0 alebo 1.
Druhou zmenou je stavba alebo architektúra pamäťovej bunky, ktorá má tvar 3D matrice. Tým sa dosiahlo zvýšenie prenosu dát, 10-násobné zvýšenie hustoty a teda aj zníženie ceny.
Zástupcovia oboch spoločností tvrdia, že nová technológia môže byť až 1 000-násobne rýchlejšia než terajšie NAND pamäte a zároveň je ich životnosť až 100-násobná. Pritom ide o druh pamäte, ktorá na udržanie informácie nevyžaduje permanentné napájanie elektrickou energiou.
Vyrieši sa tým ďalší „lievik“, alebo inak povedaná najpomalšia súčasť prenosu dát medzi komponentami. Dnešné rozhrania a procesory vedia spracovávať dáta mnohonásobne rýchlejšie, než ich pamäte dokážu čítať a zapisovať.
Najprv budú tieto nové pamäte určené do biznis prostredia, kde sa vyžaduje rýchle spracovanie ohromného množstva dát pri simuláciách počasia, na výskum chorôb a podobne. Ale technológia sa skôr alebo neskôr dostane aj do komerčnej sféry a bežných počítačov, ktoré tak budú pripravené aj na extrémy ako hranie hier v 8K rozlíšení alebo prekopírovanie 4K filmu v priebehu niekoľkých sekúnd.