Všetky sú dostupné v obchode Chrome Webstore. Okrem rozšírení alebo tiež pluginov sa tam dajú nájsť tisícky aplikácii a hier. Ide o bezpečný zdroj týchto miniatúrnych programov, ktoré sa v nastaveniach prehliadača dajú jedným kliknutím pozastaviť alebo úplne odinštalovať. Pozor si ale treba dať na operačnú pamäť. Chrome samotný, záložky a potom aj pluginy si z RAM vedia odkrojiť riadny kus. Na počítači s 2GB operačnej pamäte RAM bude vcelku komplikované pracovať s tuctom otvorených záložiek a dvadsiatkou aktívnych pluginov. Vybrali sme niekoľko z tých, ktoré by mali byť univerzálne praktické pre každého používateľa.
1. TabCloud – vhodné najmä pre tých, ktorí pracujú na dvoch alebo viacerých počítačoch. Napríklad pri porovnávaní ponúk dovoleniek, sumarizovaní informácií o hospodárskych výsledkoch Applu alebo jednoducho pri intenzívnom surfovaní je praktické mať otvorené viaceré záložky. Ak je táto práca načatá na firemnom notebooku a pokračovať je dobré neskôr na domácom desktope, tento plugin jedným kliknutím uloží skupinu všetkých otvorených záložiek. Doma sa potom stačí prihlásiť a druhým kliknutím sa záložky otvoria a načítajú.
Zdroj: Chrome Webstore
2. Currency Converter – veľmi jednoduchý, ale funkčný doplnok, ktorý v pravom hornom rohu vytvorí ikonu eura. Po kliknutí sa otvorí tabuľka nezávisle na tom, aká webstránka je práve otvorená. Tam je potom možné pridávať ľubovoľný počet zo 150 zahraničných mien. Potom už len vložiť sumu a kurz sa automaticky prepočíta na všetky vybrané meny. Zdrojom kurzov je Yahoo Finance.
Zdroj: Chrome Webstore
3. Wikipedia Companion – či je Wikipedia vždy spoľahlivý zdroj informácií, je už iný príbeh. V každom prípade sa jej zmenšená verzia dá „pripnúť“ cez toto rozšírenie do prehliadača. Po kliknutí na jej ikonu sa otvorí vyhľadávací riadok a následne v malom okne aj výsledky z Wikipedie. Nechýba možnosť ukladania výsledkov alebo otvorenie v samostatnej záložke prehliadača.
Zdroj: Chrome Webstore
4. Checker Plus for Gmail – na smartfónoch je v nejakej forme hneď možné vidieť, či prišiel nový e-mail. Táto vizuálna pomôcka sa dá pridať aj do prehliadača na počítači. Checker Plus vytvorí malú ikonku obálky s číslom, ktorá znázorňuje počet neprečítaných správ. Kliknutie rozbalí malé okno, kde je možné si prvé riadky e-mailu prečítať, zmazať ho alebo priamo v tejto „bubline“ naň aj odpovedať. Pridať sa dá viacero Gmail účtov, označovať za dôležité alebo prečítané, rozdeliť ich farebne či automaticky poslať e-mailom link otvorenej webovej stránky. Niektoré funkcie sú dostupné až v platenej prémiovej verzii.
Zdroj: Chrome Webstore
5. Checker Plus for Google Calendar – ďalší plugin od toho istého tvorcu je vytvorený pre používateľov kalendára Google. Znova v malom okne po stlačení ikony zobrazí denný, týždenný alebo mesačný prehľad kalendára či možnosť hneď si zapisovať nové udalosti priamo cez toto rozšírenie. Možno rýchlejšie, ako zapínať smartfón a zapisovať si novú schôdzku tam.
Zdroj: Chrome Webstore
6. Save to Pocket – služba Pocket ukladá webové stránky, ak práve nie je čas na ich čítanie. V prehľadnom modernom dizajne funguje na platformách iOS, Android, Mac OS, ale aj ako plugin pre prehliadač Chrome. Buď kliknutím na ikonu pluginu, alebo pravým kliknutím myši na ploche stránky sa tá uloží do „vrecka“ a v upravenej forme sa dá prečítať hocikedy neskôr. Či už na počítači alebo mobilnom zariadení. Veľmi jednoducho sa tiež mení veľkosť písma, označovanie za obľúbené, mazanie a ďalšie.
Zdroj: Chrome Webstore
7. Goo.gl URL shortener – skracovač webových adries, nič viac, nič menej. Ak chce niekto poslať link alebo odkaz známemu a skopíruje celú adresu, tá môže mať aj desiatky či dokonca stovky znakov. S týmto pluginom stačí kliknúť na jeho ikonu na hornej lište prehliadača, prípadne pravým klikom kdekoľvek na stránke a následne skratkou CTRL+V vložiť skrátený odkaz do mailu alebo chatovacieho okna kolegovi. Ak by to niekto vyžadoval, plugin vie vytvoriť aj QR kód danej adresy.
Zdroj: Chrome Webstore
8. Hangouts – niekto preferuje na chatovanie Facebook Messenger, iní si zas píšu cez Skype, ďalší zas používajú Hangouts, kedysi nazývaný Google Talk. Je súčasťou služby Gmail, takže je pomerne rozšírený. Lenže na jeho používanie je nutné mať otvorené Gmail okno. S pluginom to nie je potrebné. Kliknutím na malú ikonku sa otvorí zoznam kontaktov a potom klasické okno s Hangout konverzáciu a všetkými jej funkciami ako vytváranie skupinovej konverzácie, videohovoru, ručne písaných odkazov či vkladanie emotikonov.
Zdroj: Chrome Webstore
9. Unit Converter – ako názov prehrádza, plugin zobrazuje tabuľku s rôznymi jednotkami dĺžky, teploty, rýchlosti a podobne. Takmer okamžite sa dá vypočítať, koľko míľ je milión metrov alebo koľko nanosekúnd je v troch minútach.
Zdroj: Chrome Webstore
10. Swift Preview – toto rozšírenie je určené pre tých, ktorí surfujú ozaj intenzívne a chcú to robiť ešte rýchlejšie. Plugin má jedinú funkciu. Podržaním kurzora myši nad internetovým odkazom sa otvorí „bublina“ s náhľadom danej stránky. Napríklad pri vyhľadávaní cez Google nie je potrebné klikať na každý výsledok, iba podržať kurzor, pozrieť, či ide o relevantnú stránku, a posunúť kurzor na ďalší link.
Zdroj: Chrome Webstore
11. FasterFox for Chrome – populárny plugin z konkurenčného prehliadača Firefox s viacerými funkciami, ktoré majú zrýchliť prácu. Praktické je napríklad vyhľadávanie vysvieteného textu cez Google, Wikipediu, Bing a ďalšie služby podľa nastavenia. Plugin umožňuje tiež nastaviť takzvanú nekonečnú stránku, teda výsledky vyhľadávania na Googli sú zoradené všetky pod sebou, netreba prechádzať na druhú, tretiu, xtú stránku. Používateľ len scrolluje a scrolluje. Prípadne dokáže do kontextového vyhľadávania pridať výsledky z obchodov ako Amazon a veľa ďalšieho.
Zdroj: Chrome Webstore
12. Hover Zoom – veľmi praktická drobnosť, ktorá sa hodí pravdepodobne úplne každému. Pri podržaní kurzora nad obrázkom na takmer akejkoľvek webstránke, vrátane Facebooku, sa otvorí jeho omnoho väčší náhľad. Nie je tak nutné na nič klikať, zoomovať alebo nebodaj ukladať. Aj drobné obrázky sú len vďaka jednoduchému gestu myšou takmer na celú obrazovku.
Zdroj: Chrome Webstore
13. Right Click Share – znova uľahčenie bežnej operácie. Namiesto kopírovania linku alebo hľadania tlačidla zdieľať na tej ktoré sociálnej sieti stačí po nainštalovaní tohto rozšírenia len pravým tlačidlom myši kliknúť hocikde na webovej stránke a z ponuky vybrať zdieľať na Facebooku, Twitteri, Pintereste alebo Google+.
Zdroj: Chrome Webstore
14. Search by Image – je pomerne málo známy fakt, že vyhľadávať sa na Google dá nielen podľa slov. Funguje aj vyhľadávanie podľa obrázkov. Fotografia neznámeho objektu, osoby alebo miesta sa ťahaním presunie do vyhľadávacieho riadku a zobrazia sa podobné výsledky. Celú túto operáciu výrazne zjednodušuje plugin Search by Image. Po nainštalovaní stačí kliknúť pravým tlačidlom na akýkoľvek obrázok alebo fotografiu a z ponuky vybrať hľadanie cez Google obrázky.
Zdroj: Chrome Webstore