Môžem aj ja prejsť zadarmo na Windows 10?

Áno, za určitých podmienok. Prechod je možný na všetkých počítačoch, tabletoch a notebookoch so systémom Windows 7 a Windows 8.1. Najprv je ale potrebné stiahnuť všetky najnovšie aktualizácie (hlavne Service Pack 1 pre Windows 7). Pre používateľov Windows Vista alebo Windows XP je postup iný. V prvom rade by sa oplatilo pouvažovať, či nie je čas na novší počítač. Ak nie a Windows 10 musíte mať, nebude to zadarmo. A nebude možné nový systém pohodlne stiahnuť cez Windows update bez straty dát. Jedinou možnosťou bude zakúpiť si USB kľúč alebo DVD disk s týmto systémom a urobiť čistú inštaláciu.

Naozaj je nový Windows 10 úplne zadarmo?

Áno. Každý používateľ Windows 7 a 8.1 môže do 26.júla 2016 upgradovať na desiatku úplne bezplatne. Aktualizácie a záplaty ale bude zdarma dostávať aj po tomto dátume, konkrétne navždy. Alebo ešte konkrétnejšie, počas celej doby životnosti počítača. Licencia sa viaže na matičnú dosku. Takže výmena zdroja alebo grafickej karty na to nebude mať vplyv.  

Na mojom notebooku je Windows Vista a chcem prejsť na Windows 10. Koľko zaplatím?

Takzvaná „krabicová“ verzia sa už po novom bude distribuovať aj na USB kľúčoch, čo sa hodí. DVD mechaniky sú pri notebookoch a hlavne ultrabookoch rarita. Za verziu Home si treba pripraviť 139 eur, Pro edícia stojí 279 eur. Prípadne je cesta zakúpiť si Windows 7 alebo Windows 8 a do júla 2016 urobiť bezplatný upgrade na desiatky.

Akú verziu Windows 10 dostanem?

Je to jednoduché. Z edície Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium a Windows 8.1 sa dá bezplatne prejsť len na Windows 10 Home. Kto používa Windows 7 Professional alebo Ultimate, prípadne Windows 8.1 Pro, ten dostane Windows 10 Pro.

10 otázok a odpovedí pred prechodom na Windows 10

Zdroj: Microsoft

Aké najvýraznejšie zmeny by ma mali presvedčiť k prechodu na nový Windows?

Microsoft sa chváli stovkami nových vylepšení a funkcií. Pre bežného, ale aj pokročilejšieho používateľa budú najviditeľnejšie zmeny tlačidlo Štart, hlasová asistentka Cortana, prehliadač Edge a prepojenie s Xboxom. Windows 8 si najviac kritiky vyslúžil kvôli grafickému prostrediu Modern UI, ktoré sa zameriavalo na dotykové obrazovky. Pri klasických monitoroch to bolo ale nepotrebné a niekedy až vyrušujúce. Mnohým chýbala tiež stará dobrá ponuka po kliknutí na tlačidlo Štart. Microsoft vypočul tieto ponosovania a urobil kompromis. Vrátil tlačidlo Štart a ponuku programov či posledných spustených aplikácií, ale v pravej polovičke menu sú aj živé dlaždice z prostredia Modern UI. Vylepšenia a zjednodušenia sú aj v mnohých ostatných ponukách a nastaveniach systému.

10 otázok a odpovedí pred prechodom na Windows 10

Zdroj: Microsoft

Cortana je virtuálna asistentka známa zo smartfónov so systémom Windows Phone. Vo Windows 10 sa dostala už aj na počítače. Pri práci sa jej dajú pýtať rôzne otázky alebo zadávať úlohy (v angličtine). Prípadne sama upozorní na nové udalosti. S desiatkami sa premiéry dočká aj úplne nový internetový prehliadač Edge, ktorý postupne nahradí starý a nie až taký obľúbený Internet Explorer. Okrem zvýšenia rýchlosti a bezpečnosti bude disponovať zaujímavými doplnkami ako napríklad písanie vlastnoručných poznámok do webovej stránky, podpora Cortany alebo úplne nový a prehľadnejší dizajn.

Hlavne hráčov by mala zaujať funkcia prepojenia s Xboxom, ktorá umožní na domácej sieti streamovať hry z hernej konzoly na obrazovku notebooku alebo počítača. Ideálne na situácie, kedy je televízor v obývačke obsadený iným členom rodiny. Zaujať ale môžu aj ďalšie novinky ako napríklad režim Continuum, ktorý automaticky rozozná či používateľ prešiel z počítača s klávesnicou a myšou na dotykový tablet a tomu prispôsobí rozhranie.  

Čo ak sa mi Windows 10 nebude páčiť. Dá sa vrátiť späť?

Tak ako je jednoduchý prechod na Windows 10, rovnako jednoduchý je návrat na predošlú verziu operačného systému. V nastaveniach v záložke Update a recovery je niekoľko ponúk na formátovanie alebo reinštalovanie systému. Poslednou ponukou je aj návrat na predošlú verziu Windowsu jediným kliknutím. O dáta sa týmto návratom nepríde.

10 otázok a odpovedí pred prechodom na Windows 10

Zdroj: Zdnet

Je môj počítač vôbec na Windows 10 vhodný a dostačujúci?

Minimálne požiadavky na chod desiatok sú veľmi nenáročné. Stačí procesor s taktom nad 1 GHz a 1 GB operačnej pamäte (pre 32-bitovú verziu) alebo 2 GB (pre 64-bitovú verziu). Inštalácia si tiež vyžiada 16, respektíve 20 GB na pevnom disku. Či sú počítač, aplikácie a príslušenstvo kompatibilné, preverí pred inštaláciou Poradca inováciou, ktorý je jeho súčasťou.

Zmažú sa po prechode na Windows 10 moje dokumenty alebo fotografie? Môj notebook má čítačku odtlačkov prstov a špeciálne tlačidlá. Budem musieť hľadať a inštalovať nové ovládače?

Všetky dáta, programy aj nastavenia sa prenesú z predošlej verzie Windowsu na desiatku. Dokonca až tak, že ostane zachovaný počet a rozloženie ikon na ploche a jej pozadie. Samozrejme, stále je možnosť, že niektoré programy alebo hry nebudú kompatibilné. Zatiaľ sa o nich ale nevie. Zlaté pravidlo zálohovania ale platí vždy. Najdôležitejšie dokumenty si pre istotu aj tak uložte na cloud alebo externý disk. Microsoft spolupracuje s takmer všetkými výrobcami hardvéru a softvéru a preto má širokú základňu podporovaných komponentov a ovládačov. Je veľká pravdepodobnosť, že špecialitky ako čítačka odtlačkov prstov alebo plotter budú fungovať hneď po spustení. Záleží ale od konkrétneho výrobcu notebooku alebo periférie. Zatiaľ nebude oficiálne podporovaný floppy disk. Milovníci diskiet si budú musieť hľadať ovládače na stránkach výrobcov.

10 otázok a odpovedí pred prechodom na Windows 10

Zdroj: Microsoft

O pár vecí ale prídete. Windows 10 už neobsahuje Windows Media center, na prehrávanie DVD je potrebný softvér tretích strán. Používateľom Windows 7 môžu chýbať hry ako Míny alebo Solitaire a zmiznú aj Desktop gadgety, teda akési mini aplikácie na pracovnej ploche zobrazujúce počasie alebo rýchlosť prenosu dát a podobne.

Takže vlastne nemám prechodom na Windows 10 čo stratiť?

V podstate ani nie. Prechod je (pre väčšinu) úplne bezplatný a technicky jednoduchý. Upgrade si vyžiada pozornosť používateľa len pár minút na začiatku a všetko ostatné dokončí sám. Okrem stoviek inžinierov a vývojárov Microsoftu tento systém testovalo aj 5 miliónov dobrovoľníkov. Nič nie je dokonalé, ale „bugov“ by malo byť úplné minimum. Všetky dáta sa automaticky prenesú na nový systém a ak desiatky aj tak z nejakého dôvodu nesadnú, jednými kliknutím sa dá vrátiť na predošlú verziu.  

10 otázok a odpovedí pred prechodom na Windows 10

Rozhodol som sa prejsť na Windows 10. Ako to urobím a môžem ho mať už dnes?

Windows 10 sa bude digitálne distribuovať ako bežný update alebo patch. Keď bude dostupný, systém o tom upozorní a ponúkne spustenie inštalácie. Najjednoduchšie je si Windows 10 rezervovať. Všetky počítače s Windows 7 a 8.1 dostali upozornenie na túto rezerváciu pred približne dvoma mesiacmi. V pravom dolnom rohu obrazovky nájdete malé logo Windows a jeho kliknutí sa spustí rezervácia. Stačí zadať e-mailovú adresu a čakať.

Ako hovorí Peter Kmoško zo spoločnosti Microsoft, pripravené majú najnovšie dátové centrá po celom svete. Treba byť ale trpezlivý. Odhaduje sa, že upgradovaná bude až 1 miliarda zariadení. Ak sa na vás dostane rad, inštalačný balík sa začne do počítača sťahovať na pozadí. Po skončení sťahovania môžete začať s inštaláciou. Trvať by mala od 20 minút do dvoch hodín, podľa výkonu a výbavy počítača. Netrpezliví a technicky zdatnejší si môžu stiahnuť ISO a vytvoriť si vlastné inštalačné médium (USB alebo DVD). Postup je pomerne jednoduchý. Hlavne treba mať po ruke produktový kľúč.