Predstavitelia Microsoftu spresnili (aj keď nie úplne) dátum začiatku predaja nového systému, jeho cenu, systémové požiadavky a aj ďalšie funkcie. TREND vybral desiatku najzaujímavejších noviniek, ktorými má Windows 10 lákať nielen používateľov počítačov, ale aj tabletov, herných konzol a smartfónov.
1. Legalizovanie pirátov sa nekoná
Už od januára bolo známe, že nový Windows 10 bude zadarmo – konkrétne pre používateľov systémov Windows 7 a novších. Microsoft ale upresnil ako bude prechod na novinku prebiehať.
Používatelia Windows 7 SP1 a Windows 8.1 S14 si budú môcť update urobiť jednoducho cez Windows Update.
Tí, ktorí sú na systémoch Windows 7 RTM, Windows 8 alebo Windows 8 RTM, budú môcť inovovať okná len pomocou obrazu média, najčastejšie cez DVD disk, pričom pôjde o úplnú a novú inštaláciu. Praktickejšie pre nich tak bude urobiť update napríklad z Windows 8 na 8.1 a potom na Windows 10.
Šéf vývoja operačných systémov Terry Meyrson povedal, že nebudú zisťovať, či sa na desiatky prechádza z legálnej kópie sedmičiek a osmičiek. Nebude to však mať vplyv na označenie tejto kópie. Inými slovami, z pirátskej verzie Windows 7 či 8 sa bude dať updatovať na Windows 10, označenie nelegálnej alebo nelicencovanej verzie však nezmizne. O takéto verzie sa Microsoft nestará a teda hrozí väčšie riziko ich napadnutia či zneužitia.
Zdroj: Microsoft
2. Windows RT a Phone 8 sú mimo
Majitelia zariadení (hlavne tabletov) s Windows RT asi nadšení nebudú. Ich sa prechod na Windows 10 vôbec nedotkne. RT je edícia systému pre architektúru ARM a na trhu ich veľa nie je. Patrí sem napríklad Lenovo Yoga 11, Microsoft Surface RT alebo Samsung Ativ Tab. Tieto tablety ešte budú dostávať aktualizácie a niektoré funkcie z Windows 10, ale ich budúcnosť je v podstate zrátaná. Desiatka je revolučná aj v tom, že je stavaná nielen pre počítače, ale aj pre smartfóny. Cez jednoduchý update ju dostanú všetci majitelia mobilov so systémom Windows Phone 8.1. Staršie telefóny sa nedočkajú.
3. Termín je presnejší, nie presný
Ešte pred dvoma mesiacmi Microsoft tvrdil, že štart novej desiatky je naplánovaný niekedy na jeseň 2015, respektíve na tretí štvrtok. Najnovšie už tento termín spresnili na leto, ale bez uvedenia mesiaca. Neoficiálne sa šušká o júni. V každom prípade je to za dverami. Predaj bude spustený v 190 krajinách v 111 jazykových mutáciách. Takže je zjavné, že slovenčina chýbať nebude. Microsoft sa mal poponáhľať aj kvôli smartfónom. Od prevzatia Nokie v minulom roku ešte neuviedli žiadnu vlastnú vlajkovú loď. A po konkurentoch ako Samsung Galaxy S6 alebo HTC One M9, by sa to žiadalo. Letný termín by tiež znamenal, že by stihli vlnu nákupu počítačov a notebookov pred začiatkom školského roku.
Zdroj: Microsoft
4. Minimálne požiadavky sú skromné
Boli časy, keď nový Windows znamenal často aj nutnosť nakúpiť trochu výkonnejší procesor alebo rozšíriť operačnú pamäť. Od Windows 8 to už neplatí a aj Windows 10 bude na svoj chod vyžadovať pomerne skromné konfigurácie. Pre počítače je minimum 1 GB operačnej pamäte a 16 GB miesta na pevnom disku pre 32-bitové verzie. Pre 64-bitové verzie je minimom dvojnásobok RAM a 20 GB na pevnom disku. Pokiaľ ide o displej, ten musí mať minimálne 7 palcov a rozlíšenie 800x600. Inými slovami, Windows 10 bude fungovať na prevažnej väčšine všetkých laptopov a počítačov. Desiatka na smartfónoch vyžaduje operačnú pamäť od 512 MB pre displeje s rozlíšením 800x480, cez 2 GB pre full HD obrazovky, až po 4 GB pre displeje s rozlíšením 2560x2048 a vyšším. Takže znova, Windows 10 by mal fungovať bezproblémovo aj na low-end smartfónoch. Malým prekvapením bolo, že Microsoft uzavrel partnerstvo s Lenovom a Xiaomi. Možno sa teda už tento rok objavia Windows Phone telefóny Made in PRC.
5. Naplno pripravený pre USB-C
Windows 10 bude pripravený aj na prichádzajúci USB štandard typu C. Na pripomenutie, ide o nové USB, ktoré dokáže nahradiť nielen prenos dát (napríklad pre externý disk), ale aj nabíjací kábel. Umožní aj pripojenie externých monitorov či projektorov. Windows 10 ho nebude podporovať len v stolných počítačoch a laptopoch, ale hlavne v smartfónoch a tabletoch. USB-C je totiž dostatočne drobný konektor aj na malé a tenké zariadenia. Dostatočne výkonná Lumia (nová vlajková loď má čakať práve na spustenie Windows 10) tak môže nahradiť počítač. Bude sa k nej dať pripojiť myš s klávesnicou, herný gamepad alebo monitor, balík Office je už predinštalovaný, cloudové služby tiež. USB-C navyše dokáže mobilné zariadenia nabíjať rýchlejšie ako terajšie micro USB.
Zdroj: Microsoft
6. Senzory na každom kroku
Keďže desiatka má byť aj v mobilných zariadeniach, bude podporovať aj celú kopu rôznych senzorov. Akcelerometer či gyroskop už nie sú nič nové. Podporu už ale budú mať aj barometer, senzor priblíženia na väčšiu vzdialenosť, meranie teploty, vlhkosti, CO2 alebo UV žiarenia. Cez externé zariadenia, napríklad fitness náramky, bude vedieť spracovať dáta z altimetra a pedometra.
7. Windows Hello
Desiatka si bude rozumieť aj s biometriou, teda s odtlačkami prstov či skenovaním tváre alebo šošovky. Posledné dva druhy overovania majú svoje počiatky vo vývoji kamier Kinect, ktoré sú súčasťou hernej konzoly Xbox. Úplne nová funkcia Windows Hello automaticky rozozná používateľa pred webkamerou (prípadne z čítačky odtlačkov prstov) a odomkne pracovnú plochu. Kamera používa infračervené spektrum, takže tvár a šošovky rozozná aj v šere.
Druhou novinkou je Microsoft Passport, čo je šifrovaný jednotný „trezor“ pre heslá. Prihlasovanie na desiatky a stovky rôznych webov, sociálnych služieb alebo aplikácií bude jednoduchšie. Heslo bude pevne naviazaná na hardvér. Hello je stavané tak, aby sa nedalo obísť skenovaním fotografie tváre. Takže hacker bude potrebovať nielen váš laptop, ale aj vašu tvár.
8. Bude ľahší
V dnešnej dobe je 1 TB pevný disk už všadeprítomný štandard. Pri SSD diskoch je však bežnejšia oveľa menšia kapacita, a preto sa Microsoft posnažil obrúsiť svoj systém na čo najmenšiu veľkosť. Windows 10 používa novú a efektívnejšiu kompresiu dát, čo sa ukázalo na ušetrení 2,6 GB miesta. Zmenil sa aj spôsob obnovy systému Refresh a Reset, ktorý vytváral záložné dáta na disku vo veľkosti od 4 do 12 GB. Po novom ich už vie získať zo samotnej inštalácie systému. Pri 64- či dokonca 32 GB disku na Windows tabletoch vie ušetrených vyše 6 GB potešiť.
9. Desiatka bude na touchpadoch praktickejšia
Windows 8 sa stretla s kontroverzným prijatím aj vďaka novému grafickému prostrednou Modern UI a hlavne kvôli gestám, ktoré v rôznych rohoch vyvolávali rôzne funkcie. Často aj nechtiac. Windows 10 ich síce ponecháva, ale aspoň na touchpadoch ho vymenil za nový spôsob. Napríklad dvojklik dvoma prstami vyvolá menu ako pri pravom kliknutí myšou, trojitý dvojklik zas asistentku Cortanu, horizontálne posunutie troch prstov zas prepínanie medzi spustenými programami a otvorenými oknami. Nové gestá však budú fungovať len na nových citlivých touchpadoch, ktorých cena sa za posledné obdobie viditeľne znížila, dodáva Microsoft.
Zdroj: Microsoft
10. Z Windows 10 sa dá vrátiť na staršiu verziu
Desiatka vyzerá na podarenú generáciu okien, ale proti gustu žiaden dišputát. Aby prechod na nový systém bol menej stresujúci, Microsoft pridal do systému možnosť vrátiť sa na predošlú verziu. V menu obnovenia a resetovania systému pribudla tretia ponuka, ktorá jedným kliknutím vráti počítač do predchádzajúcej podoby. Samozrejme sa táto funkcia týka len updatovania systému, a nie jeho novej inštalácie. Vrátiť sa na predchádzajúcu verziu je možné aj teraz. Ide však o komplikovanejšiu záležitosť ako len kliknutie na ponuku v menu.
Zdroj: Microsoft